آموزش روش محدود کردن دسترسی به بعضـی از صفحات سایت

در این مطلب می خواهیم به آموزش روش محدود کردن دسترسی به بعضـی از صفحات سایت برای شما کاربران عزیز بپردازیم. در صورتی که میخواهید صفحه خاصی از وبسایتتان از دید کاربران خاصی محدود باشد این مقاله میتواند راهنمای خوبی برای شما باشد تا انتها با ما همراه باشید.

محدود کردن دسترسی به بعضـی از صفحات سایت

محدود کردن دسترسی به بعضـی از صفحات سایت

عمل crawling  برای صفحاتی که نیاز به دیده شدن ندارند را با robots.txt  محدود نمایید

Robots.txt فایلی می باشد که که به موتورهای جستجو می گوید که به کدام بخـش از صفحات سایت دسترسی داشته باشد و کدام یک از صفحات می بایست ایندکس شوند. این فایل می بایست در ریشه (root) سایت قرار گرفته باشد و خیلی برای سئو ی سایت ارزش دارد.

شانس دارد بخواهید که یک صفحه ی معیـن از سایت که از نظـر شما چنان چه کاربرآنها را در نتایج جستجوی خود مشاهده نماید برایش سودمند نباشد، دیده نشود. برای اینکه توسـط موتور های پیدا کردن ایندکس نشود، خواهید توانست از Google Webmaster Tools برای تهیه این فایل استفاده  نمایید. مد نظر داشته باشید که چنان چه سایت شما از subdomain  یا پایین دامنه هم بهره گیری می کند و شما بخواهید که یک صفحه ی ویـژه از پایین دامنه ایندکس نشود می بایست یک فایل robots.txt جداگانه برای آن زیردامنه تهیه نمایید.خواهید توانست اطلاعات زیـادتر در رابطه با robots.txt و نداشتن نمایش آنان را در (Block URLs with robots.txt) مشاهده بفرمایید.

اما راه حل های دیگری هم برای ممانعـت از نمایش محتوای صفحات وجود دارد. مثل افـزودن “NOINDEX” در متاتگ robots، بهره گیری از .htaccess   جهت رمز گذراری برای یک دایرکتوری ویـژه و یا بهره گیری از Google Webmaster Tools  جهت پاک محتوایی که ایندکس شده می باشد.

محدود کردن دسترسی به بعضـی از صفحات سایت

محدود کردن دسترسی به بعضـی از صفحات سایت

بهره گیری از لینک های nofollow

یکـی از خصوصیات یی که برای نوشتن لینک ها بهره گیری می کنیم، “rel” می باشد. که چنان چه مقدار آن را “nofollow” قرار دهیم، به این صورت : “rel=”nofollow، به گوگل  می گوید که این لینک نبایستی دنبال گـردد و یا دراعتبار و رنک سایت و دیگر سایت ها که لینک می گـردد نباید اثرگـذار باشد.

چه وقتی از لینک nofollow   بهره گیری می شود

اگر در صفحه ی نظـر ات سایت شما لینک نا مشابه یا اسپم قرار داده شود، خواهـد توانست از ارزش سایت شما برای خود بهره گیری نماید. با خصوصیت nofollow تضمین می گـردد که شهرت و رنک سایت شما به سایت ها ی نا مشابه یا (spammy site) داده نشده می باشد.

مورد دیگر از کاربرد nofollow برای وقتی است که شما برای نوشتن محتویات سایت از منابعی بهره گیری کرده اید ولی مایل نیستید که با لینک دادن به آن سایت، رنک و ارزش سایت خود را منتقل نمایید . اما چنان چه که تمایل به بهره گیری از nofollow  در همـه محتوای سایت را دارید خواهید توانست آن را در متاتگ های robots هم قرار دهید که در

قرار می گیرد.

محدود کردن دسترسی به بعضـی از صفحات سایت

محدود کردن دسترسی به بعضـی از صفحات سایت

خب دوستان به پایان مقاله آموزش روش محدود کردن دسترسی به بعضـی از صفحات سایت رسیدیم . با توجه به توضیحات بالا براحتی می توانید اقدام به محدود کردن دسترسی به بعضـی از صفحات سایت خود نمایید. از توجه و همراهی شما سپاسگزاریم. رد صورتی که به مباحث سرور مجازی و سرور اختصاصی ایران علاقه مندید پیشنهاد می کنیم سایر مقالات این سایت را مطالعه نمایید.