آشنایی با Virtualization یا مجازی سازی

در این پست قصد داریم شما کاربران عزیز را با Virtualization یا مجازی سازی آشنا کنیم. امیدواریم مقاله آشنایی با Virtualization یا مجازی سازی مورد توجه شما قرار بگیرد و برایتان مفید و کاربردی باشد . با ما همراه باشید.

Virtualization

Virtualization

مجازی سازی در معنی عام به معنای تهیه مدل مجازی از یک چیز است، بطور مثال، پلتفرم سخت افزاری کامپیوتر مجازی، سیستم عامل ها، دستگاه های ذخیره سازی و منـبع های شبکه های کامپیوتر ی را می توان نام برد.

در ابتدا در دهه ی 60 میلادی به عنوان روشی برای تفکیک منـبع های سیستمی تولید شده به وسیـله کامپیوتر های مهـم برای برنامه های گوناگون به کار برده شد و از آن وقـت تا به حال معنای گسترده تری به خود گرفته می باشد.

مجازی سازی سخت افزاری

مجازی سازی سخت افزار یا مجازی سازی پلتفرم ، به معنای ایجاد ماشین ی مجازی است که مانند  یک کامپیوتر واقعی که حاوی سیستم عامل است عمل می کند . بطور مثال کامپیوتر ی که برروی آن سیستم عامل windows نصب شده است، میزبان ماشین مجازی ای می گـردد که برروی آن سیستم عامل اوبونتو لینوکس نصب می باشد. (سیستم های مبتنی بر اوبونتو، برروی ماشین مجازی نصب می شوند)

نرم افزار یا برنامه ای که ماشین مجازی  برروی سخت افزار کامپیوتر میزبان تولید می کند اصطلاحا Hypervisior یا مدیر ماشین مجازی گویند.

در پایین اقسام مجازی سازی سخت افزاری را مشاهده می نمایید :

  • مجازی سازی تکمیل : شبیه سازی نسبتا کامل که نرم افزار ها برای اجرا شدن دیگر نیازی به انجام تغییرات یا دادن دسترسی ها ندارند.

 

  • مجازی سازی نسبی(جزئی) : در این شیوه بعضـی و نه همـه مسائـل شبیه سازی شده و پس برای استفاده از برخـی برنامه ها، احتیـاج است که تغییرات و اصلاحات انجام شود.

 

  • Paravirtualization : در این حالت مکان سخت افزاری شبیه سازی نمی گـردد و برنامه ها در مکان ایزوله شده ی خود اجرا می شوند. در این حالت احتیـاج است که برنامه ها بطور ویژه و خاص اصلاح شوند تا قابل اجرا باشند.

 

Virtualization

Virtualization

اگر در حوزه ی وب هاستینگ بخواهیم بگوییم ، با استفاده از مجازی ساز می توان سرور های مجازی یا همـان VPS هارا مدیریت کرد، می توان از طریق مجازی ساز اقدام به تهیه یا پاک سرور مجازی اقدام نمـود و ضمناً بعضـی مجازی ساز ها استـایل های سیستم عامل های گوناگون ی را دارند تا در وقـت ساخت سرور، نیازی به نصب دوباره سیستم عامل به شیوه manuall نباشد و این کار به وسیـله سیستم بطور اتوماتیک با استفاده از مجازی ساز صورت گیرد و ضمناً از طریق مجازی ساز می توان منـبع های مصرفی سرور را مدیریت نمود.

علاوه بر مجازی سازی سخت افزاری، 2 نوع دیگر مجازی سازی با عنوان های Desktop virtualization و Nested virtualization ( به معنای مجازی سازی تو در تو) هـم وجود دارد.

مقاله آشنایی با Virtualization یا مجازی سازی در اینجا به پایان رسید . از توجه و همراهی شما سپاسگزاریم. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر در زمینه سرور مجازی آلمان و سرور مجازی انگلستان می توانید سایر مقالات سایت ایران وی پی اس را مطالعه و بررسی نمایید .