آشنایی با زبان برنامه نویسیPHP پی اچ پی

در این پست قصد داریم شما کابران عزیز را با زبان برنامه نویسی PHP آشنا کنیم. امیدواریم مقاله آشنایی با زبان برنامه نویسی PHP مورد توجه شما قرار بگیرد و برایتان مفید و کاربردی باشد. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

آشنایی با زبان برنامه نویسیPHP

آشنایی با زبان برنامه نویسیPHP

PHP یا پی.اچ.پی یک زبان برنامه نویسی است که در اصل برای گسترش وب طراحی و تهیـه شـده است، ولی می توان در مسائـل عمومی هـم از این زبان بهره گیری نمود. این زبان در سـال 1995  توسط Rasmus Lerdorf ساخته و طراحی شد، در ابتدا این نام مخفف Personal Home Page بود ولی بعـد این نام تغییر یافت و درحال حاضر ه PHP مخفف Hypertext Preprocessor است که در واقع به معنی پیش پردازنده ابر متن می باشد.

PHP یک زبان سمت سرور یا Server Side  می باشد که این به این معنی است که کد ها در قسمـت سرور اجرا خواهند شـد و از طریق کاربر قابل تغییر نمی باشند و یا به عبارتی شبیه زبان جاوااسکریپت JavaScript سمت کاربر یا Client Side   نیسـت که دستورات در مرورگر اجرا و تفسیر شوند.

کدهای PHP به وسیـله یک سرور وب که نرم افزار PHP بر روی آن نصب است تفسیر و ترجمه می شوند. دستورات PHP این توانایی را دارند تا به شیوه مستقیم در کد های HTML مورد بهره گیری قرار گیرند. از ورژن ی 4.3 به پـس نرم افزار PHP توانایی حمایت از واسط خط فرمان یا Command Line هـم فراهم شده است، که این مورد سبب می گـردد که کاربرد PHP در نرم افزار های غیر وب و یا رابط های گرافیکـی یا GUI ها زیـادتر کاربرد داشته باشد و مور د بهره گیری قرار گیرد.

آشنایی با زبان برنامه نویسیPHP

آشنایی با زبان برنامه نویسیPHP

 

PHP یک نرم افزار و زبان رایگان بوده و به آسانـی بر روی اکثر سرور ها قابل نصب می باشد، اما زیـادتر کاربران PHP  از سیستم عامل Linux بهره گیری می کنـند که در واقع به دلیـل تناسب بانک اطلاعاتی و دیگر سرویس ها بهـتر می باشد. ضمناً PHP را می توان به عنوان یک Shell جداگانه بر روی سیستم عامل نصب نمود.

از شناخته شده ترین پایگاه داده هایی که به وسیـله PHP حمایت می شوند، ,PostgreSQL Oracle و MYSQL هستنـد که زیادترین میزان کاربری در واقع MYSQL می باشد، که به علـت حمایت و بهره گیری راحـت تر از MYSQL در Linux است که زیـادتر کاربران PHP از سرور های با سیستم عامل های Linux بهره گیری می کنند.

آشنایی با زبان برنامه نویسیPHP

آشنایی با زبان برنامه نویسیPHP

خب دوستان به انتهای مقاله آشنایی با زبان برنامه نویسیPHP پی اچ پی  رسیدیم. از توجه و همراهی شما سپاسگزاریم. در صورتی که نیاز به اطلاعات جامعی در زمینه سرور مجازی و سی پنل دارید می توانید سایر مقالات تخصصی این سایت را مطالعه و بررسی نمایید.