تفاوت پلسک و سی پنل

با سلام در این پست قصد داریم به تحلیل و بررسی تفاوت پلسک و سی پنل بپردازیم . این دو محیط و ویژگی های آن ها را با هم مقایسه نماییم . امیدواریم مورد توجه شما قرار بگیرد .

تفاوت پلسک و سی پنل

تفاوت پلسک و سی پنل

احتمال دارد شما نیز در گزینش کنترل پنل چه برای هاست لینوکس و چه هاست windows دنبال کنترل پنل خوب و حاوی مدیریت جامعی باشید تا بتوانید به سادگی به همه بخش های مختلف هاست دسترسی داشته باشید . در این مقاله کوشش شده است  تفاوت پلسک و سی پنل بیان شود و  ویژگی ها و خصوصیات مختلف کنترل پنل سی پنل و پلسک را تشریح نماییم و در نهایت شما با توجه به نیاز خود مناسب ترین کنترل پنل را انخاب کنید .

تفاوت پلسک و سی پنل

تفاوت پلسک و سی پنل

ویژگی ها و خصوصیات سی پنل  (Cpanel) :

یکـی از خصوصیت ها  کلی سی پنل که آن را نسبت به پلسک محبوب تر می کند پنل کاربری کاربر پسند هست که هر فردی حتی با دانش پایه نیز خواهـد توانست به سادگی با این کنترل پنل کار نماید و این موضوع باعث شده هست که وب مسترها و صاحبان کسب و کار بیشتر به این کنترل پنل تمایل داشته باشند .

و اما یکـی از نقاط قوت سی پنل در بهره گیری از پنل دیتابیس(پایگاه داده) هست که بدون نیاز به هر نوع پایگاه داده خارجی کار می کند و ضمناً بهره گیری از افزونه ها که این مزیت در پلسک وجود ندارد.

از نقاط ضعف این کنترل پنل نیز به می توان به عدم بهره گیری از IPV6 و عدم  پشتیبانی بعضـی سیستم عامل ها  اشاره کرد

در حالی که پلسک در طراحی سی پنل نیز مثل پلسک می توان به سادگی به همه قسمتها دسترسی داشت و حتی منوهای مختلـف را به دلخواه کاربر چید و یا پاک کرد.

اما نرم افزار اختصاصی کماکان دسترسی مناسـب تر با بهره گیری از تلفن همراه و تبلت عرضه نشده می باشد.

 

ویژگی ها و خصوصیات کنترل پنل پلسک (Plesk) :

یکـی از خصوصیات خوب پلسک پشتیبانی از سیستم عاملهای مختلـف هست که برخلاف سی پنل که فقط سیستم علت لینوکس را حمایت می کند .

یکـی از نقاط قوت پلسک بهره گیری از IPV6 هست که با حمایت از ورژن جدید آی پی ها می توان براحتی برای سرور خود به غیر از آی پی ورژن 4 از 6 نیز بهره گیری نمود که این خصوصیت در سی پنل وجود ندارد.

اگرچه پلسک یک مدیریـت پنل در سطح بالا است ولی قادر به انجام همـه خصوصیات   برای یک کاربر معمولی را ندارد و عمدتا برای مدیران و عرضه دهندگان خدمات وب مناسب است و ضمناً توانایی نصب پلاگین نیز برروی پلسک وجود ندارد.

با اینکه هزینه پنل windows نسبت به لینوکس گرانتر نیز است به این دلیل کاربران اکثرا از ورژن ها ی لینوکسی این پنل زیـادتر بهره گیری می کنند. در طراحی پلسک کوشش شده که کاربر براحتی به قسمتهای مختلـف و باتوجه سریع اینترنت به مدیریـت پنل دسترسی داشت و براحتی می توان با بهره گیری از مرورگر و یا نرم افزارهای اختصاصی پلسک برای اندروید و IOS تلفن همراه به پنل براحتی دسترسی داشت.

نتایج مقایسه:

بر اساس مقایسه انجام شده در تصویر پایین خواهید توانست خصوصیات این دو مدیریـت پنل را  بصورت کلی مشاهده نمایید. مد نظر داشته باشید احتمال دارد هریک از این کنترل پنل ها در ورژن های تازه خود این خصوصیات را بیشتر کرده باشند و یا تغییرات بیشتری در هر کدام از آنان به وجود بیاید .

تفاوت پلسک و سی پنل

تفاوت پلسک و سی پنل

خب دوستان به پایان این مقاله رسیدیم . با توجه به مطالب گفته شده در حال حاضر شما می توانید با توجه به نیازتان کنترل پنل خود را انتخاب نمایید. از توجه و همرای شما صمیمانه سپاسگزاریم .