معرفی ورژن رایگان لایت اسپید OpenLitespeed

در این پست قصد داریم به معرفی ورژن رایگان لایت اسپید OpenLitespeed برای شما کاربران عزیز بپردازیم. امیدواریم مقاله معرفی ورژن رایگان لایت اسپید OpenLitespeed مورد توجه شما قرار بگیرد. با ما همراه باشید.

ورژن رایگان لایت اسپید OpenLitespeed

ورژن رایگان لایت اسپید OpenLitespeed

یکـی از سیاست های سازندگان و طراحان وب سرور برای قبضه کردن بازار ، عرضه کردن ورژن های رایگان وب سرور می باشد. یکـی از بزرگ ترین دلاین موفقیت وب سرور های  آپاچی و انجین اکس ، رایگان بودن و متن باز بودن این وب سرور همی باشد. و دقیقا به این علـت است که درخواسـت برای بهره گیری از وب سرور لایت اسپید در سـال های قبلی (نسبت به آپاچی و انجین اکس) به شدت زیـر بودن می باشد.

کمپانـی LiteSpeedTech هم در راستای از دست ندادن بازار وب سرور ها و برای  رقابت با Apache و Nginx اقدام به عرضه یک ورژن رایگان و بدون نیاز به لایسنس از وب سرور LiteSpeed با نام OpenLiteSpeed کرده می باشد.

ورژن رایگان لایت اسپید OpenLitespeed

لایت اسپید رایگان و متن باز نسبتا ۹۰٪ امکانات ورژن پولی و Enterprise را داشته و از یک پنل وب بیس خیلی قوی سود میبرد . برای مثال LSPHP به مثل ورژن Enterprise در این وب سرور رایگان وجود دارد و توانایی کامپایل PHP در ورژن های ۵٫۲ , ۵٫۳ , ۵٫۴ و ورژن ۵٫۵ را به وب مستر و مدیر سرور میدهد . احتمالا یکـی از بزرگ ترین نقاط قوت وب سرور لایت اسپید این lsphp باشد که در مقام مقایسه ، تنها PHP-FPM قادر به رقابت با آن می باشد. در تصویر پایین ، نمایی از پنل مدیریت وب سرور لایت اسپید رایگان یا OpenLiteSpeed را مشاهده مینمایید :

ورژن رایگان لایت اسپید OpenLitespeed

ورژن رایگان لایت اسپید OpenLitespeed

 

بازدهی و توان وب سرور متن باز لایت اسپید نسبتا مساوی با ورژن Enterprise است و Benchmark های رسمی عرضه شده در وبلاگ Litespeed این مساوی ی تقریبی را نشان میدهند . در نموداره ای عکس های پایین هر ۲ ورژن وب سرور لایت اسپید در شرایط گوناگون مقایسه شده اند .

بازدهی و قدرت ورژن های وب سرور لایت اسپید بدون فعال سازی Keep Alive

ورژن رایگان لایت اسپید OpenLitespeed

ورژن رایگان لایت اسپید OpenLitespeed

 

بازدهی و قدرت ورژن های وب سرور لایت اسپید در حالت فعال بودن Keep Alive

ورژن رایگان لایت اسپید OpenLitespeed

ورژن رایگان لایت اسپید OpenLitespeed

 

همان گونه که ملاحظه مینمایید ، فرق در قدرت پردازش و مدیریت ترافیک و ضمناً سرعت ورژن رایگان و Enterprise وب سرور لایت اسپید بسیار محسوس نمی بـاشد . بـعد قرق ۲ وب سرور در چیست؟ در ادامه به فرق های ۲ ورژن رایگان و  لایسنس دار وب سرور لایت اسپید می پردازیم .

امکانات وب سرور OpenLiteSpeed

اصلی ترین فرق های وب سرور اپن لایت اسپید با ورژن Enterprise عبارتند از :

  • ورژن رایگان لایت اسپید از مدیریـت پنل های هاستینگ مثل سی پنل ، دایرکت ادمین و پلسک حمایت نمی کند .
  • ورژن OpenLiteSpeed از .htaccess حمایت نمی کند . اما این به معنای نداشتن حمایت از Apache Rewrite نمی بـاشد . بلکه تنها قادر به شناسایی فایل .htaccess نمی بـاشد .
  • ورژن رایگان لایت اسپید از سیستم LiteSpeed Page Cache حمایت نمی کند .
  • ورژن رایگان لایت اسپید از mod_security حمایت نمی کند .

وب سرور OpenLiteSpeed مناسب چه کسانیست؟

اغلب اولیـن وب سروری که نسبتا ۹۵٪ وب سایت ها کار خود را با آن شـروع میکنند وب سرور آپاچی می باشد. با پیشرفت وب سایت و بیشتر شدن بازدید و ترافیک وب سایت ، اغلب کانفیگ های معمولی و پیش فرض وب سرور آپاچی پاسـخ گو نخواهد بود و تغییرات در دشوار افزار یا وب سرور فقط راه معـمولاً مدیران سرور ها خواهد بود .

لایت اسپید رایگان (در کنار Nginx) یکـی از زیبا تری ن گزینش ها برای سرور های فردی و تک سایت های بزرگ و پر بازدید می باشد. احتمالا اثرگـذار ترین عامل در گزینش یکـی از وب سرور های Nginx و OpenLiteSpeed یکـی سلیقه و دیگری میزان آشناییبا کانفیگ این وب سرور ها باشد . به هر حال با دقت به حمایت لایت اسپید رایگان از syntax و ساختـار rewrite های وب سرور آپاچی و ضمناً وب بیس بودن پنل ادمین ، کار با آن برای معـمولاً وب مستران و ادمین های سرور آسان تر باشد.

خب دوستان به انتهای مقاله آموزشی معرفی ورژن رایگان لایت اسپید OpenLitespeed رسیدیم. از توجه و همراهی شما سپاسگزاریم. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر درمورد سرور مجازی و هاستینگ دارید کلیک کنید