تفاوت وب سرور Litespeed با آپاچی و Nginx

در این پست قصد داریم شما کاربران عزیز را با تفاوت وب سرور Litespeed با آپاچی و Nginx آشنا کنیم. امیدواریم مقاله تفاوت وب سرور Litespeed با آپاچی و Nginx مورد توجه شما قرار بگیرد. با ما همراه باشید.

تفاوت وب سرور Litespeed با آپاچی و Nginx

تفاوت وب سرور Litespeed با آپاچی و Nginx

وبلاگ رسمی لایت اسپید یک Benchmark و نمودار خیلی عجیب و غریب از روش کارکرد وب سرور ها در شرایط گوناگون انتشارداده کرده می باشد که شک و شبه بیشتری در آن وجود دارد . پیش از عرضه توضیحات زیـادتر ابتدا نمودار های آماری مورد گفتگو را مشاهده نمایید :

تفاوت وب سرور Litespeed با آپاچی و Nginx

تفاوت وب سرور Litespeed با آپاچی و Nginx

در تصویر فوق یک Benchmark یا مقایسه نموداری قدرت ، توان و بازدهی ۵ ورژن از وب سرور های گوناگون را مشاهده مینمایید . این مقایسه مرتبط سریع باز شدن صفحات Static با حجم کم میـان وب سرور های آپاچی ورژن ۲.۲ ، آپاچی ورژن ۲.۴ ، لایت اسپید Enterprise ، لایت اسپید رایگان یا OpenLiteSpeed و وب سرور انجین اکس انجام شده می باشد.

سرانجام این مقایسه به قرار پایین است :

  • وب سرور لایت اسپید ۲۴۵٪ سریع تر از آپاچی ۲.۲ با کانفیگ MPM Prefork است
  • وب سرور لایت اسپید ۵۳۳٪ سریع تر از آپاچی ۲.۴ با کانفیگ MPM Event است
  • وب سرور لایت اسپید ۶۷٪ سریع  تر از وب سرور NGINX با اجرا کننده PHP-FPM است

برای مشاهده اطلاعات زیـادتر خواهید توانست به لینک مهـم مأخذ از وبلاگ رسمی وب سایت لایت اسپید رجوع نمایید :

همان گونه که ملاحظه کردید ، Benchmark عرضه شده در وب سایت لایت اسپید انـدکی عجیب ، غیر واقعی و احتمالا خنده دار به نظـر برسد . نظـر ات و کامنت های کاربران در پایین این مطلب خود گویای تمام چیز می باشد. حتی فکر بیشتر شدن سرعت لود شدن صفحات (حتی استاتیک) یک سایت به میزان ۵۰۰٪ هم غیر قابل باور می باشد.

مقایسه وب سرور Litespeed با آپاچی و Nginx

همـچنین وب سرور Nginx چنان چه سریع تر از لایت اسپید نباشد ، مسلما نماید تر از آن هم نمی بـاشد . مسلما چنان چه لایت اسپید ۶۷ درصد سریع تر از Nginx بود ، درحال حاضر وب سایت های بزرگی چون wordpress.org و facebook.com به جای Nginx از وب سرور Litespeed بهره گیری می نمودنـد .

ولی عجیب ترین نکته مقایسه فوق مرتبط به آمار عرضه شده از وب سرور آپاچی می باشد. بر حسب این مقایسه وب سرور آپاچی ورژن ۲.۲ با مدل پردازشی MPM Prefork نزدیک به ۲۰۰ درصد سریع تر از ورژن نهایی آپاچی ورژن ۲.۴ بامدل MPM Event می باشد. شکی در سریع تر بودن وب سرور آپاچی ۲.۴ نسب به ورژن ۲.۲ و ضمناً MPM Event نسبت به MPM Prefork وجود ندارد و تاییـد آن حتی نیاز به آزمایش های ماهر هم ندارد . با پیاده سازی هر ۲ کانفیگ (با تنظیمات پیش فرض) روی یک ماشین مجازی لینوکس خواهید نگاه کـرد که سرعت لود صفحات در ورژن ۲.۴ و MPM Event به مراتب سریع تر از آپاچی ۲.۲ با کانفیگ MPM Prefork می باشد.

خب دوستان به انتهای مقاله آموزشی تفاوت وب سرور Litespeed با آپاچی و Nginx رسیدیم. از توجه و همراهی شما سپاسگزاریم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر در مورد هاستینگ و سرور  اخنصاصی می توانید سایر مقالات این سایت را دنبال کنید.