فن آوری Bluetooth

در پست قصد داریم شما کاربران عزیز را با فن آوری Bluetooth آشنا کنیم. احتمالا اکثر کاربران با Bluetooth آشنایی دارند اما در این مقاله سعی شده علاوبر تشریح بلوتوث به بررسی تهديدات امنيتی مشابه با فن آوری Bluetooth خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

فن آوری Bluetooth

فن آوری Bluetooth

فن آوری Bluetooth چيست ؟

امروزه دستگاه های الكترونيكی متعددی از فن آوری Bluetooth برای رابطه بی سيم با ساير دستگاه های مجهز به اين تكنولوژی بهره گیری می نمايند  دوسـت داران به بهره گیری از اين تكنولوژی ضـروری هست در ابتدا با ماهيت ، تهديدات و روش حفاظت در رو به روی تهدید ات احتمالی  آشنا شوند .

Bluetooth چيست ؟

Bluetooth ، يك فن آوری هست كه امكان مبادله اطلاعات بين دستگاه ها بدون نياز به كابل و يا سيم را فراهم می نمايد . در حقيقت Bluetooth يك استاندارد الكترونيكی هست كه توليد كنندگان را ملزم می نمايد به منظور ايجاد پتاسيل فوق در محصولات خود ، تجهيزات و امكانات ویژه ای را درون دستگاه های الكترونيكی تعبيه نمايند . با رعايت نكات مندرج در استاندارد فوق ، دستگاه های توليد شده قادر به تشخيص و رابطه با يكديگر با بهره گیری از تكنولوژی Bluetooth خواهند بود.
امروزه معـمولاً توليد كنندگان معتبر و شناخته شده ،‌ دستگاه هائی را با قابليت بهره گیری از Bluetooth توليد می نمايند . تلفن های موبايل ، كامپيوترها و دستگاه های PDA ( برگرفته از Personal Digital Assistant  ) ،‌ نمونه هائی در اين زمينه هستنـد . فن آوری Bluetooth از فركانس های راديوئی با برد محدود بهره گیری می نمايد و دستگاه هائی كه از تكنولوژی فوق حمايت می نمايند ، می توانند با يكديگر  و در يك مسافت معیـن شده و محدود  رابطه برقرار نمايند .
از فن آوری فوق معـمولاً به منظور برقراری رابطه بين دو دستگاه گوناگـون بهره گیری می گـردد ( مثلا” بهره گیری از يك صفحه كليد بدون كابل برای هدايت سيستم ) .

تهديدات امنيتی مشابه با فن آوری Bluetooth

Bluetooth شبیه بسياری از تكنولوژی های ديگر خواهـد توانست تهديدات امنيتی ویـژه خود را برای بهره گیری كننده به دنبال داشته باشد . با رعايت نكات ايمنی و بكارگيری پتانسل های ویژه ای نظير “تائيد” و يا “رمزنگاری” می توان يك محيط ايمن رابطه ی را ايجاد كه حاوی شرايط ايمنی مساعدی باشد . متاسفانه تعداد زيادی از دستگاه هائی كه از Bluetooth بهره گیری می نمايند از كدهای عددی كوچك ( موسوم به Pin code ) در رو به روی رمزهای گذر بهره گیری می نمايند و همين مقوله خواهـد توانست مـوارد و مشكلات امنيتی ویـژه خود را به دنبال داشته باشد .
چنان چه كه اشخـاص غير مجاز قادر به تشخيص و رديابی يك دستگاه Bluetooth گردند ، می توانند اقدام به ارسال پيام های ناخواسته کرده و يا حتی عملا” امكان بهره گیری از دستگاه bluetooth را غير ممكن نمايند . يك مهاجم خواهـد توانست با بهره گیری از مكانيزم های موجود به اطلاعات موجود بر روی دستگاه مورد نظـر دستيابی و حتی به آنان آسيب رساند . bluesnarfing  نمونه ای در اين زمينه هست كه مهاجمان با بهره گیری از يك اتصال Bluetooth می توانند اطلاعات موجود بر روی يك دستگاه مجهز به تكنولوژی Bluetooth را سرقت نمايند . ويروس ها و ساير كدهای مخرب نيز می توانند از فن آوری Bluetooth برای آلودگی دستگاه مورد نظـر بهره گیری نمايند .

حفاظت در رو به روی تهديدات

برای حفاظت در رو به روی تهديدات مشابه با فن آوری Bluetooth مسائـل زير پيشنهاد می گـردد :

  • غير فعال كردن Bluetooth در وقتی كه از آن بهره گیری نمی گردد  . صرفا” در نکات ی كه نیت ارسال اطلاعات از يك دستگاه به دستگاه ديگر وجود دارد ، می بايست پتانسيل Bluetooth فعال گـردد و از فعال نمودن آن در ساير مسائـل اجتناب گـردد . با غير فعال شدن پتانسل فوق، امكان دستيابی اشخـاص غيرمجاز به دستگاه مورد نظـر سلب می گـردد .
  •   بهره گیری از Bluetooth در hidden mode . چنان چه كه Bluetooth فعال شده هست ، اطمينان نمائيد كه در hidden mode و نه discoverable mode پيكربندی شده می باشد. با پيكربندي دستگاه مورد نظـر در hidden mode ، ساير دستگاه ها قادر به شناسائی دستگاه مورد نظـر نخواهند بود . اين مقوله باعث نمی گـردد كه دستگاه های Bluetooth قادر به برقراری رابطه با يكديگر نباشند . در چنين نکات ی می توان دستگاه ها را “pair” نمود . بدين ترتيب آنان می توانند حتی در hidden mode نيز با يكديگر رابطه برقرار نمايند . با اين كه دستگاه ها ( نظير تلفن های موبايل و يا headset ) ضـروری هست در ابتدا در discoverable mode به منظور شناسائی يكديگر پيكربندی گردند ولی در ادامه ( پـس از اين كه “paired” شدند ) می توانند  بدون نياز به شناسائی دوباره اتصال، با يكديگر رابطه برقرار نمايند .
  •  دقت ضـروری در وقـت بهره گیری از Bluetooth . در وقـت بهره گیری از تكنولوژی فوق در يك محيط عمومی و در نکات ی كه دستگاه ها pair و در  discoverable mode پيكربندی شده اند ، می بايست نكات امنيتی را رعايت نمود . موقعی بهره گیری از دستگاه مورد نظـر در يك محيط عمومی ، همیشه شانس شناسائی رابطه بوسیـله اشخـاص غير مجاز وجود خواهد داشت .
  • بازبینی تنظيمات امنيتی . اكثر دستگاه ها  ويژگی های متعددی را به منظور تامين طيف وسيع خواسته بهره گیری كنندگان عرضه می نمايند . فعال نمودن بعضـی از ويژگی های عرضه شده ممكن هست شما را در معرض تهديدات بيشتری قرار دهد . در اين رابطه لازم هست ويژگی های غير لازم و ضـروری و يا اتصالات Bluetooth ، غير فعال گـردد . همچنين پيشنهاد می گـردد تنظيمات دستگاه مورد نظـر خصوصا” مقادير درنظـر گرفته شده در رابطه با سيستم امنيتی دستگاه مورد نظـر به دقت بازبینی گـردد . کوشش نمائيد صرفا” گزينه هائی را فعال نمائيد كه ضمن تامين خواسته های مورد نظـر ، مشكلات و تهديدات امنيتی ویژه ای را به دنبال نداشته باشند  .
  •   بهره گیری از پتانسل های امنيتی پيش بينی شده در دستگاه  . پیش از بهره گیری دستگاه Bluetooth ،  می بايست امكانات امنيتی عرضه شده همراه دستگاه بازبینی و با آگاهی كامل از آنان بهره گیری گـردد .  ويژگی هائی نظير تائيد و رمزنگاری نمونه هائی در اين زمينه است .

خب دوستان به انتهای مقاله آموزشی فن آوری Bluetooth برای مشاهده اطلاعات بیشتر در مورد سرور مجازی و هاستینگ کلیک کنید.