آشنایی با دروپال (Drupal)

در این مطلب می خواهیم به معرفی دروپال (Drupal) برای شما کاربران عزیز بپردازیم. امیدواریم مقاله آشنایی با دروپال (Drupal) بتواند برای شما مفید و کاربردی باشد. با ما همراه باشید.

دروپال (Drupal)

دروپال (Drupal)

“دروپال (Drupal) یکـی از برترین سیستم های مدیریت محتواست، بـعد چرا یک سیستم ساده ارسال خبر یا تهیه رویداد نداره”
ممکنه شما هم این حرف رو از انسان های حرفه ای شنیده باشید از کسانی که سیستم های مدیریت محتوا رو به خوبی میشناسند. این یک نقد عادلانه است تا وقتی که ما دربـاره یک سیستم مدیریت محتوا حرف میکنیم ولی آیا دروپال یک سیستم مدیریت محتواست؟

دروپال (Drupal)

دروپال (Drupal)

این که دروپال (Drupal) یک سیستم مدیریت محتوا نمی بـاشد بسیار واضح نیست. دروپال می بایست یک چیز باشد. دروپال (Drupal) یک فریم ورک مدیریت محتواست (link is external). یک فریم ورک برای تهیه یک سیستم مدیریت محتوا متناسب با نیاز شما.
دروپال برای رسیدن به این نقطه راه پر پیچ و خمی را طی کرده می باشد. اول به عنوان یک نرم افزار مدیریت تالار مشـورت معرفی شد بعدها بخـش هایی از محتوا که به اونها نود (node) میگفت رو به خودش اضافه نمـود و کم کم گسترش پیدا نمـود به طوری که کاربران احساس کردند دروپال فراتر از یک سیستم مدیریت محتومی باشد. پس آغاز به تهیه سیستم های ویژه ای از دروپال کردند. اما بحث های بیشتری (link is external) دربـاره اینکه دروپال یک فریم ورک هست یا یک اپلیکـی شن مدیریت صفحات وجود داره.

تا دروپال ورژن 4.6 هنوز هم از دروپال (Drupal) به عنوان یک سیستم مدیریت محتوا نام برده میشد. نود (node) هسته سیستم بود و کار ماژول ها این بود که پـس از نصب به شما اجازه تهیه “نودهای خبری” یا “نودهای رویداد” یا “نودهای گالری” و … میداد. و اینجا دقیقا جایی هست که یک سیستم مدیریت محتوا متوقف میشه. یعنی سیستم های مدیریت محتوا برای این به وجود آمدند که به شما اجازه تهیه مدیریت این نوع محتواها را بدهند و دروپال 4.6 به این نقطه رسیده بود.
اما دروپال متوقف نشد، حدودا از دروپال 4.7 دروپال به نقاط کلیدی از گسترش دست پیدا نمـود مثل FORM API (link is external) و CCK (link is external) و VIEWS (link is external). اینها راه دروپال رو عوض کردند. هسته دروپال هنوز عوض نشده بود ولی “نودهای خبری” ، “نودهای رویداد” و “نودهای گالری” به “فیلد متنی” ، “فیلد تاریخ” و “فیلد عکس” مبدل شدند که شما از این به پـس میتونستید نوع محتوای خبری یا رویداد یا گالری دقیقا ضمناً بر طبق آنچه نیاز دارید تهیه نمایید و “بلوک آخرین اخبار” به “بلوکی از آخرین اخبار از نوع محتوای اخبار شما که با views ساخته بودید و مطابق نیاز شما بود” تغییر کرد.

این روند تسریع شد و با دروپال 7 تکمیل شد. الان دیگه فردی ماژول تولید خبر نمی نویسد، این ماژول ها دیگه وجود ندارند. فرض دروپال اینه که شما به آسانـی میتونید یک نوع محتوا برای خبرهای خودتون تولید نمایید . و میتونید به این وسیله نیازهای خودتون به محتواهای خبری یا رویداد یا گالری رو برطرف نمایید . و این احتمالا راز سخت بودن دروپال برای تازه کارهمی باشد. چون اونها عادت دارند برای تهیه خبر یک ماژول نصب کنند و خبرهاشون رو وارد کنند ولی دروپال با این فرض کار میکنه که کاربر میدونه که برای تهیه خبر چه فیلدهایی ضـروری هست و اونها رو می سازه و اخبارش رو تولید میکنه. پس دروپال بسیار خوبه چنان چه شما میدونید چی میخواهید. چنان چه انتظار دارید برای تهیه هر محتوا یک ماژول داشته باشید می بایست به شما بگم: متاسفم.

دروپال (Drupal)

دروپال (Drupal)

دروپال امروز یک ابزار برای تهیه سیستم های مدیریت محتوا متناسب با نیازهای متفاوته. بسیار مهمه که کسانی که از دروپال برای تهیه یک سایت بهره گیری میکنند این نکته را بدانند. دروپال یک سیستم مدیریت محتوا نیست، دروپال یک ابزار برای تهیه سیستم مدیریت محتوایی است که شما به آن نیاز دارید و کاملا متناسب با نیازهای شما و یا سایت شممی باشد. دروپال یک فریم ورک مدیریت محتومی باشد.

در بسیار از حالات سیستم مدیریت محتوایی که شما به آن نیاز دارید تهیه شده می باشد. دروپال به اونها توزیع (distributions) میگه. اونها سیستم های مدیریت محتوایی می باشند که با دروپال تهیـه شـده اند. Open Atrium (link is external) ( یک نرم افزار مدیریت پروژه) یکـی از اولیـن توزیع های تهیـه شـده با دروپال می باشد. توزیع های دیگه ای هم می باشند مثل Managing News (link is external), Drupal Commons (link is external) و Open Academy (link is external) و … . میتونید لیست اونها رو از صفحه توزیع های دروپالی (link is external) ببینید. ممکنه برخـی از اونها بسیار خوب نباشه ولی بسیار از اونها واقعا میتونن برای نیازهای شما ضـروری باشند.
اما چنان چه هیچ یک از این توزیع ها متناسب با نیاز دروپالی شما نیست، شما میتونید خودتون توزیع مناسب برای خودتون رو تهیه نمایید . ساختـار منعطف دروپال به شما این توانایی رو میده که به آسانـی این کار رو انجام بدید. برای مدل کردن دیتا خواهید توانست از محتوا (Content) و فیلدها (CCK) بهره گیری نمایید . نمایش مطالب رو میتونید به views و Panels (link is external) واگذار نمایید . جریـان های کاری رو با Workbench (link is external) پیاده سازی نمایید ، تیـم ها و ساختـار سایت و دسترسی های سلسله مراتبی رو با  Workbench access (link is external) و Organic Group (link is external) و Domain access پیاده سازی نمایید یا از ماژول های دیگری که فکر مینمایید به درد شما میخوره.

وقتی کار شما تموم شد شما یک سیستم مدیریت محتوا دارید که بر پایه دروپال است و کاملا هماهنگ با نیازهای شما خواهد بود. نگران نباشید پـس از ساختن یک سیستم مدیریت محتوای مختص خودتون باز هم میتونید از همـه امکانات ی که در دروپال وجود داره بهره گیری نمایید . حتی میتونید از امکانات سیستم های مدیریت محتوایی که بر پایه دروپال تهیه شدند هم بهره گیری نمایید چون اغلب شیوه ایجاد ماژول ها و بلوک ها در دروپال یک جور هست. شما خواهید توانست از مستندات همـه پروژه های دروپالی بهره گیری نمایید یا حتی از بلوک های اونها. این یک اجتماع آزاد (link is external) هست. از آزادی خودتون لذت ببرید و چنان چه سیستم مدیریت محتوایی تهیه کردید که خوب بود با سایـر به اشتراک بزارید تا در این جریـان به آزادی دیگران هم کمک کرده باشید.

اما واضحه که تهیه سایت با دروپال یک تفریح پـایان هفته نمی بـاشد برای تهیه یک سایت خوب با دروپال می بایست برنامه داشت و خوب بازبینی نمـود اینطور سرانجام همیشه برای شما و خریـدار شما باورنکردنی خواهد بود.

خب دویتان به پایان مقاله اموزشی آشنایی با دروپال (Drupal) رسیدیم . از توجه و همراهی شما سپاسگزاریم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر در زمینه سرور مجازی آلمان و هاستینگ کلیک نمایید.