معرفی Subnet mask

در این پست قصد داریم به معرفی Subnet mask برای شما کاربران عزیز بپردازیم . امیدواریم مقاله معرفی Subnet mask مورد توجه شما قرار بگیرد و برایتان مفید و کاربردی باشد. با ما همراه باشید.

معرفی Subnet mask

معرفی Subnet mask

همـان طور که در مقاله کلاس های ای پی با اقسام گوناگون کلاس های IP و فرق ان ها با همدیـگر آشنا شدید اطلاع داریم که هر ای پی هر IP با دقت به کلاس ای پی خود به دو قسمـت متفاوت به نام های Network ID و Host ID تقسیم بندی میگردد. حال مناسـب تر می باشد آگاه باشید که چطور خواهید توانست Octet های ثابت یک ای پی را یا به اصطلاح نتورک ID یک ادرس را از هاست ای دی ان تشخیص داد. برای جـواب به این پرسش باید شما را با Subnet mask آشنا سازیم.

Subnet mask در واقع وظیفه تفکیک دو بخـش هاست و نتورک را از همدیـگر دارد و تمایز میـان این دو قسمـت را تهیه می نماید. ساب نت مسک یک رشته 32 بیتی اسـت که از چپ به راست حاوی بیت های صفر و یک میباشد.بیت هایی که ارزشمند  “1” نمایش داده میشوند نتورک، و بیت هایی که ارزشمند  “0” نمایش داده میشوند هاست می باشند . برای مثال در ای پی کلاس A که اکتت اول نتورک و 3 اکتت بعدی هاست می باشند ، نت مسک در نمایش Binary به شیوه پایین است :

11111111 00000000 00000000 00000000

ساب نت مسک در نمایش Decimal برای این کلاس به ظاهـر زیر می باشد :

255.0.0.0

همان گونه که متوجه شدید به زبان آسان تر به جای هر Octet ثابت و یا به عبارتی به جای هر Network ID عدد 255 قرار میگیرد. بـعد برای مثال با مشاهده Subnet mask با اعداد 255.255.255.0 به آسانـی میتوان پی به این مطلب برد که ای پی کلاس C اسـت و 3 قسمـت اول ان ثابت بوده و نتورک نام دارد و قسمـت اخر متغیر می باشد و هاستگفته می شود .در جدول زیر Subnet mask ها را در 3 کلاس A ,B ,C مشاهده مینمایید :

معرفی Subnet mask

معرفی Subnet mask

ضمناً مراقب باشید که با دقت به این که هر اکتت 8 بیت اسـت نت مسک برای کلاس A به شیوه 8/ برای کلاس B به شیوه 16/ و برای کلاس C به شیوه 24/ نمایش داده می شود (این اعداداز جمع بیت های Network به دست امدند)

خب دوستان به انتهای مقاله معرفی Subnet mask رسیدیم. از توجه و همراهی شما سپاسگزاریم . در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر درمورد سرور مجازی کانادا و هاستینگ دارید می توانید سایر مقالات این سایت را مطالعه و بررسی نمایید.