پروتکل انتقال مدیریـت جریـان Stream Control Transmission Protocol (SCTP)

در این مطلب می خواهیم شما کاربران عزیز را با پروتکل انتقال مدیریـت جریـان Stream Control Transmission Protocol (SCTP) آشنا کنیم. امیدواریم مقاله پروتکل انتقال مدیریـت جریـان Stream Control Transmission Protocol (SCTP) مورد توجه شما قرار بگیرد و برایتان مفید و کاربردی باشد.

 

پروتکل انتقال مدیریـت جریـان

پروتکل انتقال مدیریـت جریـان

SCTP یا همـان پروتکل انتقال مدیریـت جریـان ، جز پروتکل لایه انتقال می باشد. که نسبتا می توان گفت وظیفه ای به مثل پروتکل های  TCP وUDP دارد . پروتکل SCTP بعضـی از خصوصیات ی سرویس های

این دو پروتکل را عرضه می کند ، به این صورت که به مثل UDP ، مبتنی بر پیغام و قابل اطمینان است و شبیه TCP ، در قسمـت انتقال پیام، از توانایی مدیریـت ازدحام بهره گیری می کند . که فرق این پروتکل با دو پروتکل ذکر شده دیگر، در گفتگو تهیه مسیر های اضافی و چند شاخه ای و بیشتر شدن اطمینان و توانایی گسترش پذیری می باشد.

اگر sctp به وسیـله سیستم عامل حمایت نشود، این توانایی وجود دارد که با بهره گیری از تونلینگ

( tunneling) ، از sctp بر روی udp   بهره گیری کنیم . ( به مثل mapping tcp api )

برنامه های کاربردی sctp ، داده ها را برای فرستادن به شیوه پیغام به لایه انتقال sctp ، تحویل می دهند . ضمناً این پروتکل ، پیغام ها و اطلاعات کنترلی را به شیوه دو قسمـت جداگانه قرار خواهـد داد که هر یک توسط هدر آن قسمـت شناسایی می گـردد و حتی این پروتکل خواهـد توانست پیغام ها را هـم قسمـت بخش نماید ، که اما در آن صورت هر قسمـت تنها حاوی داده های مرتبط به یک کاربر است و بعـد SCTP این قسمـت هارا به شیوه گروه ای در خواهـد آورد و به بسته (پکیج) sctp مبدل می کند .

پروتکل انتقال مدیریـت جریـان

پروتکل انتقال مدیریـت جریـان

پروتکل انتقال مدیریـت جریـان

پروتکل انتقال مدیریـت جریـان

 

پس بسته ی sctp که به پروتکل اینترنت تحویل داده می گـردد ، حاوی هدر بسته ، قسمـت مدیریـت sctp ( موقعی احتیـاج ) و قسمـت داده sctp (زمانی که در دسترس باشد ) است .

شبیه udp ، در sctp هـم فرستنده پیغام را در یک قسمـت فرستادن می کند و آن پیغام نیز به وسیـله برنامه اخذ و در یک قسمـت پردازش می گـردد . در رو بـه روی ، tcp پروتکلی جریـان گرا (مبتنی بر جریـان داده ای ) است که جریـان ی از بایت ها را به شیوه مطمئن و متوالی فرستادن می کند . اما tcp این توانایی را به گیرنده نخواهـد داد که از تعداد دفعاتی که فرستنده به tcp تقاضـای فرستادن نمـوده است ، مطلع گـردد .

ضمناً در سمت فرستنده ، tcp چندین بایت به صف بایت های در حال فرستادن اضافه می کند .

اصطلاح multi-streaming هـم به توانایی و ظرفیت sctp برای فرستادن چندین جریـان داده ای جداگانه به شیوه موازی با هم اطلاق می گـردد .

tcp در هر قسمـت با اختصاص دادن حسـاب به بایت ها ، آن ها را به ترتیب متوالی نگه می دارد که در رو بـه روی ،sctp  به هر پیغام فرستادن شده به وسیـله جریـان ، یک حسـاب اختصاص خواهـد داد.

خب دوستان مقاله پروتکل انتقال مدیریـت جریـان Stream Control Transmission Protocol (SCTP) در اینجا به پایان رسید. از توجه و همراهی شما سپاسگزاریم. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر در زمینه سرور مجازی و هاستینگ دارید کلیک کنید.