امکانات جدید IIS 8.5

همانطور که میدانید قابلیت های زیادی به IIS 8.5 اضافه شده است که در این پست قصد داریم به معرفی امکانات جدید IIS 8.5 برای شما دوستان عزیز بپردازیم. امیدواریم مقاله امکانات جدید IIS 8.5 برای شما مفید و کاربردی باشد. با ما همراه باشید.

امکانات جدید IIS 8.5

امکانات جدید IIS 8.5

بهره گیری از شبکه های کامپیوتر ی از سـال ها پیش رایج و در سالیان اخیر روندی تصاعدی پیدا کرده می باشد. اکثر شبکه های پیاده سازی شده در کشور مبتنی برسیستم عامل شبکه ای windows می باشند. با گسترش اینترنت و حضور کمپانـی ها و سازمان ها در دهکده جهانی وب، نیازی را برای کاربران و مهندسان مایکروسافت پدید آورد که باعث پیدایش وب سرور اختصاصی کمپانـی میاکروسافت گردید.

سرویس Internet Information Service یا به اختصار همـان IIS وب سرور قدرتمند، قابل انعطاف، امن و با توانایی کاربری راحـت و محصول کمپانـی مایکروسافت است که امکاناتی خیلی بیشتری از قبیل Media Streaming، میزبانی وب  (هاستینگ)، Application و … را در اختیار وب سایت های مربوطه قرار می دهد.

وب سرور IIS برای ایجاد، مدیریت و هاستینگ وب سایت ها مورد بهره گیری قرار می گیرد. این برنامه بر روی سی دی های windows های ۲۰۰۰به بالا که بر پایه NT می باشند موجود می باشد.

این نرم افزار از امکاناتی مثل HTTP ،HTTPS ،SMTP ،FTP،SFTP و NNTP به خوبی حمایت می کـند و به شیوه کامل با windows سرور سازگار می باشد.
ورژن های قدیمی تر IIS حاوی آسیب پذیری های خیلی بیشتری بودند، که مشهـور ترین آن ها مرتبط به کد های مخرب Code Red Worm در سـال ۲۰۰۱ می باشد. گرچه تا به حال هیچطور گزارشی مبنی بر وجود حفره های امنیتی در ورژن های ۶ و ۷ این نرم افزار منتشر نشده است اما مایکروسافت برای اطمینان هرچه زیـادتر کاربرانش بطور کلی کوشش در تغییر ساختـار امنیتی نرم افزار وب سرور خود در ورژن ۷.۵ کرده می باشد.

یکـی از این امکانات، قابلیتی تحت عنوان Web Service Extension از ورژن IIS 6.0 اضافه گردیده که این نرم افزار را از انجام هر برنامه ثالثی بدون اجازه مدیر سرور منع می نماید.

همه اجزای نرم افزار مذکور در ورژن IIS 7 به شیوه ماژولار تغییر یافته است، این مقوله باعث می گـردد تا مدیر سرور بتواند فقط ماژول های مورد نیاز را بر روی سرور خود نصب کرده و از بوجود آمدن مرتبه اضافی بر روی سرور ممانعـت نماید . ضمناً دقت نمایید که نصب ماژول های زیـادتر به معنای، فراهم شدن توانایی هک و یا مورد یورش قرار گرفتن زیـادتر نیز می باشد.

همان گونه که گفته شد IIS ساختاری ماژولار دارد، یعنی هر یک از امکانات آن به شیوه منحصر بفرد می توانند نصب و یا پاک شوند.

با معرفی Edition جدید windows سرور 2012 R2 ورژن تازه نرم افزار وب سرور محبوب IIS نیز عرضه شد.

تغییرات بوجود آمده در IIS 8.5 نسبت به IIS 8 را بطور کلی می توان به دو دسته مدیریتی (manageability ) و مقیاس پذیری (scalability) تقسیم کرد.

ETW Events

مدت وقـت زیادی از عمر توانایی ردیابی رویداد های windows و یا Event Tracing For Windows می گذرد. حال آنکه در IIS 8.5 این توانایی به شیوه built-in عرضه شده می باشد. در iis 8.5 علاوه بر فرایند ساخته لاگ سنتی موجود در IIS ، توانایی گزینش فرایند ETW و یا هردو فرایند نیز وجود دارد. با گزینش مورد Logging در کنسول مدیریت IIS 8.5، توانایی فعالسازی این توانایی تازه را خواهید داشت.

امکانات جدید IIS 8.5

امکانات جدید IIS 8.5

فعالسازی این توانایی در IIS به شما توانایی بازبینی دقیق تر  و تخصصی تر در رویداد های وب سرور و روش ی پردازش تقاضـای های ارسال شده به این نرم افزار را می دهد. حال آنکه بهره گیری از ابزار Microsoft Message Analyzer جهت بازبینی تمام جانبه این لاگ ها توصیه می شود .

Logging Enhancements

علاوه بر تغییرات صورت گرفته در روال ساخته لاگ در IIS قسمـت logging Fields در این توانایی نیز دستخوش تغییرات عمده ای شده می باشد. با گزینش توانایی Logging در کنسول مدیریت IIS و گزینش Select Fields بخـش گزینش مسائـل مشمول ساخته لاگ نمایان می شود . در ورژن های قبلی IIS این بخـش به گزینش مسائـل از پیش تعریف شده محدود بود. در این ورژن از IIS یک قسمـت جدید با عنوان Custom Fields اضافه شده است که در این بخـش توانایی تعریف مسائـل دلخواه جهت ساخته لاگ وجود دارد.

امکانات جدید IIS 8.5

امکانات جدید IIS 8.5

در این بخـش با کلیک بر روی Add Fields توانایی فعالسازی فرایند ساخته لاگ بر روی Request Headers، Response Headers و Server variables وجود دارد.

امکانات جدید IIS 8.5

امکانات جدید IIS 8.5

Dynamic site activation

در ورژن های قدیمی تر IIS چنان چه که تعداد بیشتری وبسایت (عموما زیـادتر از 100 وبسایت) بر روی IIS تعریف شده باشند، مدت رمان قابل توجهی برای بارگذاری تنظیمات و فایل تنظیمات IIS صرف می شد.این مورد به این دلیـل اتفاق می افتاد که Windows Process Activation Service اقدام به بارگذاری تنظیمات مرتبط به همه وبسایت ها می نمود. در IIS 8.5 رشـد های قابل توجهی در این زمینه اتفاق افتاده می باشد.   هیچ رابط کاربری برای مشاهده این فرایند در iis وجود ندارد و کاملا به شیوه Background انجام می شود . ولی تنظیمات این توانایی در قسمـت Configuration Editor موجود در IIS قابل تغییر می باشد.

امکانات جدید IIS 8.5

امکانات جدید IIS 8.5

به صورت پیش فرض، چنان چه که کمتر از 100 وبسایت در IIS تعریف شده باشد، این فرایند فعال نخواهد شد. کارایی این توانایی وقتی مشخص می گـردد که زیـادتر از 100 وبسایت بر روی سرور، میزبانی شود.

Idle Worker Process Page-out

در وب سرور به شیوه پیش فرض چنان چه که یک Worker Process بیشتر از 20 دقیقه بهره گیری نشود، IIS این Proccess را قطع خواهد کرد. این امر جهت ممانعـت از به هدر رفتن منابع Memory وب سرور انجام می گـردد و در وب سرور هایی که مقدار Memory استفاده شده ارزش دارد، تغییر این مقدار پیشنهاد نمی شود . حال آن که در IIS 8.5 علاوه بر توانایی Terminate و از میـان بردن Process، اماکن تعلیق آن نیز وجود دارد. وقتی که مدت وقـت تعریف شده برای Idle Timed Out در یک وبسایت منقضی می شود ، با فعال کردن این گزینه، IIS به جای از میـان بردن کل Process، آن را به حالت تعلیق (Suspended) در می آورد.

امکانات جدید IIS 8.5

امکانات جدید IIS 8.5

زمانی که Worker Process برای اولیـن بار بوسیـله وبسایت تقاضـای می شود ، مدت وقتی برای Compile شدن Binary ها صرف می شود . در بعضـی Web Application ها این مدت وقـت شانس دارد زیـادتر شود. در اصطلاح به فرایند Compile شدن Binary ها Warm-up (گرم کردن) اتلاق می شود . وقتی که تعلیق Worker Process به جای Termination گزینش می شود ، دیگر نیازی به warm-up و compile دوباره binary ها وجود ندارد و Worker Process از حالت تعلیق بیرون شده و به Request جـواب داده می شود . این توانایی در سرعت لود شدن وبسایت ها و ضمناً صرفه جویی در میزان منابع مصرفی سرور خیلی اثر گذار خواهد بود.

Certificate Rebind

در ورژن های قدیمی تر IIS، وقتی که گواهی نامه (Certificate) اختصاص پبدا کرده به یک وبسایت منقضی می شد، این Certificate می بایست دوباره پـس از تمدید و بیشتر شدن تاریخ انقضا، دوباره به Website مروبطه Bind می شد. موقعی وجود تعداد بیشتری وبسایت بر روی IIS که از Certificate بهره گیری می کنند، مدیریت گواهی نامه ها مساله خواهد شد. در IIS 8.5 با اضافه شدن توانایی Automatic Certificate Rebind این مساله برطرف شده می باشد. این توانایی در کنسول مدیریت IIS 8.5 می بایست در بخـش Server Certificates فعال می شود .

 

امکانات جدید IIS 8.5

امکانات جدید IIS 8.5

امکانات جدید IIS 8.5

امکانات جدید IIS 8.5

خب دوستان به پایان مقاله آموزشی امکانات جدید IIS 8.5 رسیدیم . برای مشاهده اطلالعات بیشتر درمورد سرور مجازی روسیه کلیک کنید.