Hash Code و کاربردی های آن

در این پست قصد داریم شما کاربران عزیز را با Hash Code و کاربردی های آن آشنا کنیم. در ابتدا تعریف مختصری در مورد هش کد ارائه خواهیم داد و در ادامه به کاربردهای Hash Code اشاره خواهیم نمود. امیدواریم مقاله Hash Code و کاربردی های آن مورد توجه شما قرار بگیرد. با ما همراه باشید.

 Hash Code و کاربردی های آن

Hash Code و کاربردی های آن

Hash کدها بطور خلاصه کدهایی می باشند بر حسب الگوریتمهایی که با محاسبات بر روی فایل ها تولید می شوند. یعنی حسب یک سری الگوریتم هایی که بر روی فایلها محاسبات انجام میدهند برای آنان یک کد یکتایی ویژه ای (Unique) تولید میکنند. این کد چنان چه که حتی یک bit از آن فایل عوض شود، تغییر می‌کند. به این کدها بطور کلی هش کد Hash Code می‌گویند و چون هیچ دو فایلی Hash کدی شبیه هم ندارند (مگر آنکه هردو یک فایل باشند ولی با نامهای گوناگـون و یا مکان‌های متفاوتی) پس ، می‌توان Hash کدها را شبیه اثر انگشت ما انسان ها دانست.

● Hash Code چه کاربردی دارد؟ 
یکـی از مهمترین کاربرد های آن، اطمینان از کامل و سالم بودن فایل دانلود شده می‌باشد. چنان چه فایلی ناقص دانلود شده باشد و یا حتی از لحاظ ظرفیت یکـی باشند ولی کد Hash آنان با هم گوناگـون باشد، نشان از درست نبودن عمل دانلود می‌باشد و یا حتی در حالاتی ویـژه ویروسی شدن فایل می‌تواند باعث تغییر Hash Code شود.

● MD۵ یا اثر انگشت فایلها چیست ؟ 

 Hash Code و کاربردی های آن

Hash Code و کاربردی های آن

آیا اطلاع داریـد در دنیای کامپیوتر هر فایل حاوی یک اثر انگشت منحصر به شخـص هست این اثر انگشت MD۵ Checksum یا ام دی ۵ یا Message-Digest algorithm ۵ یا کد هش /hash codeگفته می گـردد MD۵ اغلب در سایت های دانلود نرم افزار دیده می گـردد به علـت اینکه هر تغییر کوچک و بزرگ در فایل یا برنامه باعث تغییر کامل MD۵ یا اثر انگشت آن می شود .

● بهره گیری های زیاد MD۵ Checksum
از اثر انگشت فایل بهره گیری های بسیاری می شود
برای مثال برای آزمایش صحت فایل ها: برای اینکه بفهمیم در زمان انتقال فایل ها آیا تغییری در اثر ارور یا عوض شدن با فایلی مخرب تهیه شده هست از md۵ بهره گیری می گـردد اثر انگشت هر فایل با ام دی ۵ یک کد با طول ثابت (۳۲ کاراکتر) هست برای مثال چنان چه MD۵ یا اثرانگشت فایلی به بزرگی ۱۰۰ مگابایت را با اثر انگشت فایلی به سایز چند کیلوبایت از نظـر طول کد تولید شده مقایسه نمایید یکسان هست از این مطلب یک چیز با ارزش برداشت می گـردد : کد تولید شده بوسیـله MD۵ یک طرفه هست یعنی نمی توان از کد به فایل رسید این خصوصیت باعث بهره گیری های زیادتری از MD۵ Check sum می گـردد برای مثال برخـی برنامه نویسان برای بررسی صحت یک رمز / پسورد از md۵ بهره گیری می کنند یا برخـی از انتی ویروس ها کد md۵ ویروس ها را در دیتابیس خود ذخیره کرده و در زمان اسکن فایل اثر انگشت فایل را تولید و با پایگاه داده ی خود مقایسه می کنند که اما این روشهای بهره گیری پسندیده نمی بـاشد و برای مثال می توان با تغییری خیلی کوچک برای مثال اضافه کـردن چند بیت بی استفاده به ویروس یا فایل مخرب کد MD۵ Checksum آن را تغییر داد
ضمناً در سـال ۲۰۰۷ گروهی از تحقیق گـران حاوی Arjen Lenstra روشی را شرح کردند که با آن می توان دو فایل با یک اثر انگشت تولید نمـود ولی می بایست دقت داشت که مساوی شدن کد ام دی ۵ دوفایل یک در عدد ۳.۴ در ۱۰ به توان ۳۴ می باشد. در ویکـی پدیا و ضمناً نرم افزار هایی به نام هایی چون md۵ crack یا MD۵CRK برای پیدا کردن رمز های کد شده بوسیـله md۵ وجود دارند.

● اما بهره گیری از md۵ برای کاربران اینترنت 
برای بهره گیری از md۵ برای بررسی اینکه آیا فایل دانلود شده به شیوه کامل هست و اینکه فایل بوسیـله ویروسی آلوده نشده و غیره می بایست در صفحه ی دانلود نرم افزار یا فایل به دنبال کد md۵ آن بگردید و پـس از دانلود و تولید کد md۵ با نرم افزاری که در ادامه توضیح داده شده هست و بررسی مساوی ی دو کد تولید شده چنان چه مساوی بود فایل کاملا درست بوده و چنان چه مساوی نیودند معلوم می گـردد که یا فایل ناقص دانلود شده هست یا یک فایل دیگر دانلود شده یا فایل تغییر یافته و بوسیـله ویروسی آلوده شده است

● برترین نرم افزار تولید اثر انگشت فایل یا MD۵ Checksum 
چطور کد md۵ را تولید کنیم؟ در سیستم عامل های لینوکس ،یونیکس وغیره به جز windows ابزارهایی برای تولید کد md۵ وجود دارد برای windows نیز ابزارهای فروانی وجود دارد
با باز کردن این برنامه پنجره ی گزینش فایل ظاهر می گـردد و با گزینش فایل یا برنامه ی مورد نظـر ، کد md۵ آن محاسبه شده و نمایش داده می شود
چنان چه که سایز فایل بالا باشد تولید کد انـدکی وقـت می برد و در این وقـت پنجره ی دیگری که میزان محاسبه ی کد را نمایش می دهد را دربر دارد ضمناً خواهید توانست با راست کلیک بر پنجره ی برنامه و گزینش مورد ی context menu Association می توان به آسانـی و با راست کلیک روی هر فایلی کد MD۵ Checksum را تولید کرد.

خب دوستان به پایان مقاله آموزشی Hash Code و کاربردی های آن رسیدیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر درمورد سرور مجازی آلمان و سرور مجازی آمریکا کلیک کنید.