آشنایی با نیم سرور اختصاصی (Nameserver)

در این مقاله می خواهیم شما کاربران عزیز را با نیم سرور اختصاصی (Nameserver) آشنا کنیم. امیدواریم مقاله آشنایی با نیم سرور اختصاصی (Nameserver) مورد توجه شما قرار بگیرد و برای شما نیز مفید و کاربردی باشد.

نیم سرور اختصاصی

نیم سرور اختصاصی

نیم سرور و یا Nameserver در واقع نوعی آدرس است که به کمک آن دامنه به هاست متصل می گردد، که این عملیات توسـط DNS Zone هاست و دامنه مدیریت می شـود . روش ی مدیریت نیم سرور ها به این صورت است در زمان تهیه نیم سرور تازه در هر دو طرف، یعنی هم هاست و هم دامنه ای که نیم سرور متعلق به آن است می بایست نیم سرور های تازه تهیه و ثبت شوند، سپس این نیم سرور پل رابطه ی میـان دامنه و IP سرور می گردد.

نیم سرور اختصاصی

نیم سرور اختصاصی

اما در این مقاله می خواهیم بدانیم که نیم سرور اختصاصی چیست و منظور از آن چه می باشد.

زمانـی که شما یک فضای میزبانی از نوع هاست ساخته می نمایید ، از سمت کمپانـی ارایه دهنده دو نیم سرور به شیوه ns1.domain.com و ns2.domain.com ارایه می گـردد که می بایست برای اتصال دامنه ی خود به هاست تازه آن ها را در اطلاعات dns دامنه ثبت نمایید، که پـس از گذشت مدتی دامنه ی شما به هاست متصل می گردد. ولی این نیم سرور ها فقط برای شما ارایه نمی گردند، بلکه همه کاربرانی که از هاست هایی موجود بر روی سرور هاست شما بهره گیری می کند د هم این نیم سرور را می بایست بر روی دامنه ی خود ست نمایند، چون این نیم سرور مختص آن سرور بوده و هاست های اشتراکی هم همگی با IP های مشترک بر روی همـان سرور میزبانی می شوند، در سرانجام نیم سرور های همانـند هم خواهند داشت، که این نیم سرور در واقع متعلق به کمپانـی ارایه دهنده فضای میزبانی هاست است و دامنه ای که نیم سرور از روی آن تهیـه شـده است هم متعل به میزبان می باشد.

نیم سرور اختصاصی

نیم سرور اختصاصی

اما وقتی که شما یک اکانت نمایندگی خریداری می نمایید و می خواهید بر روی همـان سرور هاست هایی را با نام خود به کاربران خود بفروشید احتمال دارد به نیم سرور های اختصاصی احتیاج داشته باشید. نمایندگان هم خواهندتوانـست برای اینکه کاربرانشان به هاست های آن ها متصل شوند از همـان نیم سرور پیش فرض و متعلق به سرور بهره گیری نمایند ولی بعضـی از نمایندگان ترجیح می دهند که این نیم سرور ها به نام دامنه ی خود آن ها باشد تا هم وضعیت معیـن تری داشته باشد و هم وابسته بودن آن به میزبانی دیگری معیـن نگردد. برای این منظور نمایندگان خواهندتوانـست شبیه عملیاتی که برای تهیه نیم سرور ها در سرور های مجازی و اختصاصی انجام می گـردد اقدام نمایند و نیم سرور های اختصاصی خود را تهیه نمایند، که اما روش انجام این کار در مقاله دیگری به شیوه کامل آموزش داده می شود . ولی در استـایل همین من کاقیست بدانیم که سرانجام ی کار به این صورت می شود که در ینم سرور های نمانده که به شیوه ns1.domain.com و ns2.domain.com خواهند بود، در قسمـت domain.com دامنه ی مورد نظـر و متعلق به نماینده قرار می گیرید چنان چه که سرور متعلق به نماینده نبوده و فقط قسمتـی از آن ا دسترسی محدود در دست آن می باشد، ولی ظاهر امر خود نماینده را صاحـب فضای میزبانی نمایش خواهـد داد و هم اینکه دیگر معیـن نمی گـردد که این نمایندگی وابسته به کدام کمپانـی و یا میزبان می باشد.

خب دوستان به انتهای مقاله آشنایی با نیم سرور اختصاصی (Nameserver) رسیدیم . از توجه و همراهی شما سپاسگزاریم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر در مورد سرور مجازی و هاستینگ می توانید سایر مقالات تخصصی این سایت را دنبال نمایید.