آشنایی با Network Time Protocol ( NTP)

در این پست قصد داریم شما کاربران عزیز را با Network Time Protocol ( NTP) آشنا کنیم. امیدواریم مقاله آشنایی با Network Time Protocol ( NTP) مورد توجه شما قرار بگیرد و برایتان مفید واقع شود. با ما همراه باشید.

 

Network Time Protocol

Network Time Protocol

پروتکل زمانی شبکه می باشد که  برای همزمانی کلاک میـان سیستم های کامپیوتر ی در یک شبکه بهره گیری خواهد شد. در عمل NTP یکـی از پروتکل های کهنه شبکه می باشد. network time protocol نیت دارد همـه کامپیوتر های موجود در شبکه را در کمتر از چند میلی ثانیه با تایم دنیا ی هماهنگ نماید . NTP اغلب خواهـد توانست وقـت را در میـان میلی ثانیه بر روی اینترنت نگه دارد و خواهـد توانست به وقتی در حدود 1 میلی ثانیه در شبکه های LAN تحت شرایط اندیشه آل برسد .پیاده سازی فرستادن و اخذ timestamps با بهره گیری از پروتکل UDP بر روی پورت 123 انجام می گـردد .ضمناً می توان با پخش رادیویی یا فرستادن اطلاعات و پیامها از یک کامپیوتر مرکزی به سایـر کامپیوتر ها، برای این منظور بهره گیری کرد.

NTP از یک سیستم سلسله مراتبی نیمه لایه ای منابع وقتی بهره گیری می کند که به هر سطح از این سلسله مراتب، ((stratum یا لایه )) گویند که از شماره 0 شماره گذاری می گـردد . همزمانی سرور بر روی لایه n ام ، بر روی لایه n+1 ام اجرا می شود . عدد هر لایه بیانگر فاصله کلاک مرجع است و این چینش به منظور ممانعـت از وابستگی به چرخه سلسله مراتبی اجرا می شود .

به طور مثال ، کلاک رادیو ( که برای اخذ وقـت درست از فرستنده اختصاصی یا سیستم مسیریابی ماهواره ای ) بهره گیری می گـردد stratum 0  (لایه شماره 0 ) می باشد.

کامپیوتر ی که مستقیما به کلاک رادیو وصل می گـردد  لایه 1 می باشد. و کامپیوتر ی که زمانش را از لایه 1 میگیرد ، لایه 2 می باشد و به این ترتیب تا لایه ی آخر.

لایه به خودی خود نشانه کیفیت یا اطمینان نیست.

در سیستم های مخابراتی از تعاریف گوناگون ی برای طبقه بندی کلاک بهره گیری خواهد شد.

Network Time Protocol

Network Time Protocol

عملیاتی شدن NTP به عنوان پروتکل ، بیشتر از 20 سـال است که در حال گسترش می باشد. توانایی معکوس پذیری ، به عنوان یک خصوصیت تازه که قبلا اضافه شده بود هم اکنون هم بهره گیری می گـردد و ضمناً این پروتکل حاوی چندین الگوریتم حساس می باشد.

اصطلاح NTP به هر دو جنبه ی پروتکل و برنامه های client/server اطلاق می گـردد . برنامه ها توسـط NTP Client,NTP Server یا هردو ، کامپایل(ترجمه) می شوند.

به منظور همزمانی client/server ، NTP از همزمانی رادیویی برای کلاک هر کامپیوتر حمایت می کند .

متاسفانه، پروتکل NTP  به این خاطر که به پیغام هایی که آدرس  Ip آن ها جعلی ( نامعتبر) می باشد جـواب خواهـد داد و حداقل یکـی از این بسته ها جوابی زیاد به تقاضـای کوتاه فرستادن می کند ، توسـط حملات DDos مورد اتک واقع می شود .

NTP با این نگاه کـرد طراحی شد که مقیاس پذیر باشد و تحمل پذیری بیشتری در مساوی ارور داشته باشد.

ورژن فعلی پروتکل NTP ، ورژن 4 آن می باشد(NTPv4).

خب دوستان به انتهای مقاله آموزشی آشنایی با Network Time Protocol ( NTP) رسیدیم . از توجه و همراهی شما با این مطلب سپاسگزاریم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر درمورد سرور مجازی آلمان و هاستینگ سایر مقالات این سایت را مطالعه نمایید.