معرفی طبقه بندی اقسام دامنه و ثبت دامنه

در این مطلب قصد داریم به معرفی طبقه بندی اقسام دامنه و ثبت دامنه برای شما کاربران عزیز بپردازیم. امیدواریم این مقاله مورد توجه شما قرار بگیرد و برایتان مفید و کاربردی باشد. با ادامه توضیحات ما را همراهی بفرمایید.

معرفی طبقه بندی اقسام دامنه و ثبت دامنه

معرفی طبقه بندی اقسام دامنه و ثبت دامنه

 

” طبقه بندی دامنه ها ” از نگاه کـرد کلی عبارتی خیلی تکمیل و گفتگو برانگیز می باشد، چرا که مقوله گزینش و ثبت دامنه از نگاه کـرد نمایندگی ثبت دامنه، پسوند دامنه، تعداد حروف دامنه، سهولت در نگارش نام دامنه و… بیشـتر موضوعات دیگر می توان به اقسام گوناگون ی ارزیـابـی نمود و به این علـت طبقه بندی های گوناگونی را هم برای آن در نظـر گرفت و پیش از این راه های گزینش یک دامنه خوب را در مقوله ” ثبت یا خرید و فروخـتن دامنه خوب ” ارزیـابـی کردیم ولی آنچه که ما در این قسمـت از دانشنامه اندیشه پردازان توضیح خواهیم داد طبقه بندی از نگرش تعداد قسمـت های یک دامین یا نشانی یک سایت می باشد.

در این مقوله ، پیش از این در مقاله تعریف دامنه یا دامین دربـاره معنای دامین و در مقاله بخـش های دامنه یک سایت دربـاره ترکیب قسمـت های ایـجاد دهنده آدرس تکمیل دامنه یک سایت حرف کرده ایم. در این مقاله در نظـر داریم دامنه ها را از نظـر پسوند تیـم بندی کنیم. پیش از گفتیم که به آخرین قسمـت سمت چپ از نشانی دامنه یک سایت TLD و به قسمـت سمت راستی آن SLD می گویند. حال با این تعریف می توانیم برداشت نماییم که در دامنه http://SERVER.ir قسمـت “ir.” را TLD و ” SERVER ” را SLD می نامیم که بطور کامل هم درست مطرح گشته است اما حال دامنه ای با ترکیبی بصورت ir.co.مثال.http://www را در نظـر بگیرید. حال حسب تعریف پسوند مهـم دامنه ir. و قسمـت SLD این دامنه معادل “co.” و نام اصلی دامنه “مثال” است (برای راهنمایی زیـادتر دربـاره ثبت دامنه با کاراکتر های فارسی به مقاله ثبت دامنه فارسی رجوع نمایید) ولی مقوله این است که در مثال اول SLD نام اصلی دامنه بود ولی در مثال دوم SLD فقط قسمتـی از پسوند دامنه است نه نام اصلی دامنه.

معرفی طبقه بندی اقسام دامنه و ثبت دامنه

معرفی طبقه بندی اقسام دامنه و ثبت دامنه

 

در ترکیب یک نشانی سایت قسمـت پـایان که TLDگفته می شود مخفف Top Level Domain است که معنای دامنه سطح اول است و حسب تعریف سیستم نام دامنه یا (Domain Name System (DNS  در نمودار سلسه مراتب دامنه، به آنچه که بطور دقیق و مستقیماً یک سطح زیـر تر از TLD قرار می گرد SLD گفته می گـردد که مخفف Second Level Domain به معنای دامنه سطح دوم می باشد. حال این دامنه سطح دوم متناسب با دامنه مورد ارزیـابـی شانس دارد قسمـت اصلی آدرس سایت و یا فقط قسمـت از این نشانی باشد ضمنا اگـر در مثال فوق این مقوله مشاهده گشت.

پس چنان چه دامنه فقط حاوی یک پسوند و نام اصلی دامنه باشد که مقوله روشن است که پسوند دامنه از نوع TLD و نام اصلی دامنه هم در طبقه بندی  SLDگفته می گـردد اما چنان چه دامنه حاوی پسوند دو قسمتـی باشد، قسمـت اول آن SLDگفته می شود . این تعریف است که به ما یـاری می کند تا دامنه های ir. را از اقسام دیگری مثل co.ir. ، org.ir. ، net.ir ، sch.ir ، id.ir و… را تفکیک نماییم.  حال می توان به وضوح فهمید که دامنه هایی که پسوند آن ها حاوی یک قسمـت می باشد پسوندی از نوع دامنه های سطح اول و دامنه هایی که حاوی پسوندهای دوبخشی می باشند از پسوند دامنه های سطح دوم بهره می مـارک و پر واضح است که این نوع اول و دوم بودن، از حیث مرتبه برتری دامنه نمی بـاشد و اینطور نمی بـاشد که بتوان گفت دامنه ir. از دامنه ای با پسوند co.ir مناسـب تر و یا بالاتر است چـرا که این طبقه بندی نوع اول و دوم فقط به منظور ارزیـابـی و معرفت ترکیب بندی این نشانی ها انجـام می شـود و حال آنکه شانس دارد حتی دامنه co.ir برای کاربرد یک کمپانـی بسیار بالاتـر و بالاتر از دامنه سطح اول ir. باشد. و از نگاه کـرد کاربردی هم ، ضمنا اگـر پیش از این گفته شد پسوند یک دامنه می بایست بر حسب کاربری مهـم آن سایت گزینش گـردد پس در حالتی که کاربرد سایتی در وسع ملی در کشور ما باشد پسوند ir. انتخابی مناسب خواهد بود و ضمنا اگـر این دامنه کاربری برای معرفی شرکتی در ایران را داشته باشد پسوند co.ir هدف دقیق تری از سایت را پیش از آنکه حتی کاربر سایت را ببیند به کاربر منتقل خواهد نمود. ضمناً بطور مثال در دامنه org.ir. کاربر پیش از آنکه سایت شما را مشاهده نماید ، به محض شنیدن یا دیدن نام دامنه شما خواهد فهمید که این دامنه مرتبط به سازمان یا کمپانـی بزرگی در کشور ایران می باشد. دامنه sch.ir ، آموزشگاه و موسسه ایرانی را به مخاطب معرفی خواهد نمود و اما پسوند زیبـا id.ir. هم پایه اً به منظور معرفی شناسه و هویت اشخـاص ایجاد می گـردد و زمانـی که شما دامنه ای با این پسوند را به مخاطب معرفی می نمایید، مخاطب کاربری سایت شما معرفی رزومه، مشخصات هویتی و… شما مجسم خواهد نمود و اما این نکته هم قابل ذکر است که برای ثبت هر یک از این دامنه ها شما ملزم به عرضه اسناد قانونی خود به مرکز ثبت دامنه جهت تاییـد مالکیت آن شرکت، یا تاییـد هویت خود برای معرفی خود تحت آن نام دامنه id.ir و… خواهید بود.

خب دوستان به انتهای مقاله معرفی طبقه بندی اقسام دامنه و ثبت دامنه رسیدیم . از توجه و همراهی شما سپاسگزاریم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر در مورد سرور مجازی و هاستینگ سایر مقالات این سایت را بررسی کنید.