روش بهره گیری از وبمستر تولز Google Webmaster

در این پست قصد داریم با آموزش روش بهره گیری از وبمستر تولز Google Webmaster بصورت گام به گام و تصویری در خدمت شما کاربران عزیز باشیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید و کاربردی باشد. سرویس Webmaster Tools گوگل یکـی از قدرتمندترین و کاربردی ترین ابزارهای مدیریت و آنالیز وب سایت برای وبمسترهمی باشد. بهره گیری از این ابزار قدرتمند توانایی بازبینی روزانه وضعیت وبسایت را به شما می دهد ضمن اینکه همراهی آن با دیگر ابزار قدرتمند گوگل یعنی Google Analaytics توانایی تحلیل و بازبینی بازدیدهای وبسایت را فراهم می کند .

این دو سرویس خیلی سودمند گوگل برای سیاست گذاری و مشـخص روند تولید محتوا و تبلیغات اینترنتی بکار می رود.

ثبت نام در وبمسترتولز

برای آغاز کار با وبمسترتولز روی لینک پایین کلیک نمایید.

https://www.google.com/webmasters

روی دکمه « Sign in to Webmaster Tools » کلیک کرده و در صفحه پـس با حساب کاربری گوگل خود وارد شوید.

 

وبمسترتولز

وبمسترتولز

 

حساب کاربری گوگل برای بهره گیری از همـه سرویس های گوگل بکار می رود. درصورتی که حساب کاربری گوگلی ندارید خواهید توانست با کلیک کردن روی لینک « create an account now » برای خود یک حساب کاربری گوگلی تهیه نمایید و پـس از آن با حساب کاربری خود وارد وبمسترتولز شوید.

بعد از داخل صفحه خوش آمدگویی را مشاهده می نمایید . در زیـر صفحه آدرس وبسایت خود را وارد کرده و روی دکمه « ADD A SITE » کلیک نمایید .

 

وبمسترتولز

وبمسترتولز

 

اکنون گوگل از شما می خواهد تا تائید نمایید که وب سایت وارد شده متعلق به شماست، به عبارت دیگر شما وبمستر آن می باشید .

گوگل برای این کار چندین راه در اختیار شما گذاشته است اما متد پیشنهادی گوگل آپلود یک فایل HTML است که گوگل در اختیار شما می گذارد. برای این کار مرحلـه ها زیر را انجام دهید.

1- روی لینک « this HTML verification file » کلیک کرده و فایل آماده گوگل را دانلود نمایید .

2- فایل HTML دانلود شده را در شاخه روت وب سایت خود ( اغلب پوشه public_HTML ) آپلود نمایید .

3- روی لینک موجود در وهله سوم کلیک کرده و با بازدید از صفحه HTML آپلود شده در وب سایت خود آن را اثبات نمایید .

4- روی دکمه Verify کلیک نمایید .

وبمسترتولز

وبمسترتولز

همان گونه که در تصویر مشاهده می نمایید خواهید توانست یک فایل HTML که حاوی کد است در هاست خود آپلود نمایید و یا خود کد را در استـایل سایت خود قرار دهید که چنان چه غلط قرار داده باشید با ارور ی پایین مشاهده می شوید:

 

وبمسترتولز

وبمسترتولز

 

اما چنان چه که فایل آپلود شده بدرستی و در جای مناسب آپلود شده باشد و یا کد را در HEAD استـایل سایت خود قرار داده باشید و با شکل پایین روبرو می شوید.

وبمسترتولز

وبمسترتولز

 

در ادامه و با معرفی قسمـت های مختلـف وبمستر تولز در مـورد این سه نشانگر نیز خواهید خواند.

بخش های مختلـف وبمسترتولز

داشبورد سایت (Site Dashboard)

در داشبورد سایت وضعیت کنونی سایت خود را مشاهده خواهید کرد. که بطور پیش فرض خلاصه سه وضعیت پایین را نشان می دهد.

Crawl Errors : ارور های پیش آمده برای خزنده گوگل زمان پیمایش سایت شما را نشان می دهد.

Search Queries : وضعیت میزان دیده شده شما در جستجوهای انجام شده را نشان می دهد.

Sitemaps : وضعیت نقشه سایت شما را نشان می دهد.

روش نمایش سایت در جستجوها (Search Appearance)

 اطلاعات طبقه بندی شده (Structured Data)

این قسمـت ساختار محتوایی وب سایت شما را نشان می دهد. پس زمان نمایش و ارائـه محتوا در سایت می بایست آن ها بدرستی علامت گذاری نمایید .

وبمسترتولز

وبمسترتولز

 

علامت خانـم اطلاعات (Data Highlighter)

دیده شدن خود را در جستجوهای گوگل افزوده شدن دهید. معیـن نمایـند ه (علامت زن) اطلاعات یکـی از سرویس های تازه گوگل برای مدیران وب سایت می باشد. چنان چه وب سایت شما اطلاعات ساختاری و طبقه بندی شده ای مثل فهرست رویدادها یا رتبه بندی مقالات دارد با بهره گیری از این ابزار ساده خواهید توانست آن ها معیـن کرده و به اشتراک بگذارید. معیـن نمایـند ه اطلاعات ابزاری است برای کمک به گوگل تا بتواند وب سایت شما را مناسـب تر بشناسد و مناسـب تر نیز به جستجوگران بشناساند. با بهره گیری از این ابزار فقط با گزینش قسمـت های مختلـف سایتتان توسـط ماوس و افـزودن برچسب آن را برای گوگل علامت گذاری نمایید . این عملکرد دقیقا همانـند علامت زدن سطرهای با ارزش یک نوشته بوسیـله ماژیک علامت خانـم می باشد.

برای آغاز علامت زنی وب سایت خود روی دکمه Start Highlighting کلیک نمایید و مرحلـه ها آن را به ترتیب انجام داده و در پـایان به اشتراک بگذارید.

وبمسترتولز

وبمسترتولز

بهبود ساختـار اچ.تی.ام.ال (HTML Improvement)

ابزاری با ارزش برای بهینه سازی وب سایت شممی باشد. با داخل به این بخـش وبمسترتولز لیستی از غلط ات ساختـار HTML سایت شما را نمایش می دهد. در واقع گوگل با بازبینی تگ های بهره گیری شده در HTML سایت شما غلط اتی چون تگ های توضیحات تکراری، زیاد بودن یا کوتاه بودن تگ توضیحات (meta description tag)، صفحاتی که تگ عنوان در آن بهره گیری نشده، تکراری بودن تگ عنوان، تگ عنوان بیشتر از حد زیاد وکوتاه و … را برای از میـان بردن برای شما لیست می کند .

 

لینک های سایت (Sitelinks)

Sitelinks لینک هایی می باشند که در وقـت نمایش نتایج پیدا کردن در گوگل پایین عنوان سایت شما قرار می گیرند و بطور اتوماتیک بوسیـله گوگل تشخیص داده شده و تولید می شوند. در این قسمـت اگر مایلید صفحاتی از وب سایت شما مشمول Sitelinks نشود می بایست URL آن را وارد کرده و با کلیک کردن روی دکمه Demote آن را مستثنا نمایید .

 

وبمسترتولز

وبمسترتولز

میزان پیدا کردن (Search Traffic)

جملات پیدا کردن شده (Search Queries)

این بخـش از دو سربرگ برترین جملات و برترین صفحات تشکیل شده می باشد. در سربرگ نخست، جملات پیدا کردن شده ای که شما در لیست نتایج گوگل برای آن جملات قرارگرفته اید به ترتیب بیشترین میزان دیده شدن قرار گرفته اند. در این قسمـت تعداد جملات جستجوی مشابه با سایت شما، میزان دیده شدن هریک ، تعداد کلیک های انجام شده در جستجوی گوگل برای هر یک و نیز متـوسـط اهمیت هر عبارت در جستجوهای انجام شده را نشان می دهد. در بخـش بالا نیز با گزینش مورد Filter خواهـد توانست روی گزارش فیلترهایی چون محل جستجو، وسیله بهره گیری شده برای پیدا کردن را اعمال نمایید.

در سربرگ برترین صفحات نیز صفحاتی از وب سایت شما که بیشترین حضور در نتایج جستجوی گوگل را داشته اند به ترتیب نشان می دهد.

 

ضریب دیده شدن در جستجوی گوگل چیست؟

میزان دیده شدن یا ضریب دیده شدن یکـی از شاخصه های با ارزش گوگل برای رتبه بندی نتایج در جستجوهمی باشد. گوگل برای جملات مورد جستجوی مشابه با وب سایت شما یک ضریب دیده شدن در نظـر می گیرید که آن را بوسیـله الگوریتم های ویـژه خودش بدست می آورد. همـه تکنیک های بهینه سازی وب سایت برای موتورهای پیدا کردن کوشش می نمایـند تا ضریب دیده شدن وب سایت را افزوده شدن دهند. کـل ضریب دیده شدن جملات جستجوی مشابه با هر سایت ضریب دیده شدن آن را نشان می دهد.

لینک های داده شده به سایت شما (Links to Your Site)

در این بخـش مجموع لینک هایی که به سایت شما داده شده است نشان داده می شود . در سمت چپ و در بخـش Who links the most وب سایت هایی که بیشترین لینک را به سایت شما داده اند به ترتیب نشان داده شده و در سمت راست و در بخـش Your most linked content صفحاتی از وب سایت شما که حاوی بیشترین تعداد لینک اخذ ی می باشند را نشان می دهد. در بخـش How your data is linked نیز عنوان هایی که به سایت شما لینک شده اند را نشان می دهد به عبارت دیگر متن لینک هایی که به شما داده شده را نشان می دهد.

لینک های داخلی وب سایت شما (Internal Links)

لینک های داخلی لینک هایی می باشند که مبدا و مقصدشان صفحاتی از سایت خودتان می باشد. به عنوان مثال چنان چه در یک مقاله به مقوله ویژه ای که پیش تر نیز در سایتتان در مـورد آن نوشته اید اشاره نمایید و آن را به صفحه مربوطه در سایتتان لینک نمایید یک لینک داخلی به حساب می آید. ارزش لینک های داخلی در زنده نگه دارا بودن مطالب قدیمی برای موتور جستجوی گوگل است و اثر بهینه ای روی رتبه جستجوی شما دارد.

فهرست طبقه بندی شده گوگل (Google Index)

وضعیت فهرست بندی وب سایت شما (Index Status)

تعداد کل صفحات اندیس گذاری شده وب سایتتان را نشان می دهد. در بخـش Advanced تعداد صفحاتی که بوسیـله فایل robots.txt استثنا شده و بلوکه شده اند، صفحات پاک شده و هر صفحه ای که بوسیـله خزنده گوگل شناسایی شده را نیز خواهید توانست ببینید.

وبمسترتولز

وبمسترتولز

واژگـان کلیدی محتوای وب سایت (Content Keywords)

در این بخـش واژگـان و جملات بهره گیری شده در محتوای صفحه اول وب سایت و تعداد دفعات تکرار هر یک را خواهید توانست ببینید.

 

حذف بعضـی URL ها (Remove URLs)

با بهره گیری از فایل robots.txt خواهید توانست معیـن نمایید که چه صفحاتی (URL) از وب سایت شما بوسیـله خزنده گوگل (Google Crawler) فهرست شده و موتور پیدا کردن چطور وب سایت شما را پیشمایش نماید . راه دیگری که برای ممانعـت از پیشمایش بعضـی صفحات بوسیـله خزنده گوگل وجود دارد وارد کردن آدرس URL آن دیر این قسمـت از وبمسترتولز می باشد.

خزنده گوگل (Crawl)

ارور های بوجود آمده برای خزنده گوگل (Crawl Errors)

اگر خزنده گوگل به هر نحوی مثل عدم وجود یک صفحه، خرابی سرور و در دسترس نبودن سایت شما نتواند اطلاعات آن را بدرستی پیمایش نماید یک ارور ثبت می شود . در این قسمـت ارور های مرتبط به سایت (Site Errors) و صفحات وب سایت (URL Errors) نشان داده می شود . ارور های مرتبط به سایت حاوی ارور ی DNS، نداشتن اتصال به سرور سایت شما و نداشتن خوانایی فایل robots.txt می شوند.

ارور های مرتبط به URL نیز حاوی

Server Error : نداشتن دسترسی به سرور

Soft 404 : پیدا نشدن صفحه مرتبط به یک URL و نمایش صفحه 404 از طرف شما

Not found: پیدا نشدن صفحه مرتبط به یک URL و نداشتن نمایش صفحه 404

Other : دیگر ارور های موجود زمان پیمایش سایت

 

وضعیت پیمایش وب سایت (Crawl Stats)

در این قسمـت گزارش کار روبات گوگل برای سایت شما در طول 90 روز قبلی را مشاده می نمایید . این گزارش ها در سه نوع و بصورت نموداری نشان داده می شوند :

Pages crawled per day : تعداد صفحات پیمایش شده و بازبینی شده در هر روز

Kilobytes downloaded per day : سایز اطلاعات دانلود شده از سایت شما در هر روز

Time spent downloading a page : متـوسـط وقـت صرف شده برای دانلود هر صفحه از سایت شما به میلی ثانیه

روبروی هر نمودار نیز بیشترین مقدار، متـوسـط مقادیر و کم ترین مقدار در طول 90 روز قبلی گزارش می شود .

 

شناساندن به گوگل (Fetch as Google)

از این بخـش برای راهنـمای گوگل به سمت صفحات و آدرس ویژه ای از سایت شما که هنوز از طرف خزنده موتور جستجوی گوگل شناسایی و فهرست نشده بهره گیری خواهد شد. ضمناً از این ابزار می‌توان برای بازبینی صفحات سایت و پیدا کردن مسائل احتمالی که در راه خزنده گوگل وجود دارد، بهره گیری کرد. برای اینکار آدرس URL مورد نظـر خود را وارد کرده و روی FETCH کلیک نمایید . با این وجود در تعداد دفعات بهره گیری از این ابزار گوگل وب مستر محدودیتی از طرف گوگل اعمال شده می باشد.

 

آدرس های بلوکه شده (Blocked URLs)

این بخـش برای بازبینی فایل robots.txt بهره گیری می گـردد و تعداد آدرس های URL بلوکه شده در فایل robots.txt سایت شما و آخرین وقـت بازبینی آن بوسیـله گوگل را نشان می دهد.

 

نقشه سایت (Sitemaps)

برای مدیریت و بازبینی وضعیت نقشه سایت شما بهره گیری خواهد شد.

وقتی صفحات وب سایت خود را می سازید خواهید توانست با چند استاندارد آدرس این صفحات را به گوگل و سایـر موتورهای جستجوگر معرفی نمایید ، به مجموعه ای از این آدرس ها که در قالبی ویـژه تعریف می شوند نقشه سایت می گویند.

وبمسترتولز

وبمسترتولز

 

ثبت نقشه سايت در گوگل مي تواند خيلي سريع تر صفحات وب سايت شما را به گوگل معرفی نماید و به ديگران اين امكان را ميدهد، آدرس هايي كه ممكن است لينكي به آنان داده نشده باشد را پيدا كنند. گوگل اين امكان را مي هد كه نقشه سايتتان را به شیوه استاندارد Feed (خوراک) و یا XML ثبت نمایید .

پیکربندی پارامترهای URL

گوگل گوشزد می کند که از این بخـش تا وقتی که واقعا نیاز پیدا نکرده اید بهره گیری ننمایید . پارامترهای آدرس های اینترنتی برای ارسال بعضـی مقادیر کلیدی از یک صفحه به صفحه دیگراز طریق متد POST و نیز مشـخص محتوای نمایش داده شده در مرورگر بهره گیری می شوند.

گوگل در این قسمـت از وبمسترتولز مجموعه پارامترهایی که در آدرس URL وب سایت شما بهره گیری می گـردد را نشان می دهد و توصیه می کند چنان چه از روش عملکرد هرکدام در وبسایتتان اطلاع ندارید تغییر در آن تهیه ننمایید .

مسائل امنیتی (Security Issues)

اگر در وبسایت شما هرگونه محتوای مخرب، یا هرگونه تکه کدی که از طرف گوگل برای هک کردن و نفوذ غیرقانونی بهره گیری می گـردد پیدا گـردد در این بخـش خواهید توانست گزارش آن را مشاهده نمایید .

 

خب دوستان از توجه شما به این مقاله سپاسگزاریم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر در زمینه سرور اختصاصی و هاستینگ کلیک کنید.