آشنایی با میدانی GLBP – Gateway Load Balancing Protocol

در این پست می خواهیم شما کاربران عزیز را با میدانی GLBP – Gateway Load Balancing Protocol آشنا کنیم. امیدواریم مقاله آشنایی با میدانی GLBP – Gateway Load Balancing Protocol مورد توجه شما قرار بگیرد. با ما همراه باشید.

GLBP – Gateway Load Balancing Protocol trow a Simple Sample

Gateway Load Balancing Protocol

Gateway Load Balancing Protocol

یکـی از terms هائی که در طراحی دیتا سنتر می بایست دقت عمیقی بهش بشه ، مسئله Redundancy و Load Balancing  می باشد .

منابع دیتا سنتر می بایست در هر شرایطی در دسترس باشند ، اصل شکل گیری دیتا سنتر هم بر این پایه بوده ، مکانی جهت امنیت و دسترسی سریع و بی وقفه به اطلاعات !

بنا به اسکیل هر دیتا سنتر ، مرتبه متفاوتی بر روی دیوایس های مسیریابی شبکه وجود خواهد داشت و بر خلاف ایران که سرعت بالا ، چیزی نمی بـاشد که عموم اقشار باهاش مانوس باشند ، در کشور های گسترش یافته ، مردم میتونند فیبر با سرعت STM1  درب منزلشون تحویل بگیرند ، ADSL2+ با سرعت up to 35m  که چیزه آسان ایه !

اما این امکانات کار رو برای سرویس دهنده ها دشوار تر میکنه ، چرا که اونوقت با ترابیت سر و کار دارند ، نه مثل ایران با مگابیت ! احتمالا باورتون نشه که در کلانشهری مثل تهران ISP هائی با پهنای باند پایین ۱۰ مگابیت هم وجود داره !! بگذریم …

سیسکو به عنوان یکـی از پیشتازان صنعت شبکه های کامپیوتر ی ، یه سری پروتکل خودساز proprietary  داره که از جمله اون میشه پروتکل تقسیم مرتبه بر روی درگاه ها یا همون GLBP  رو نامبرد !

این پروتکل Load Sharing و Redundancy رو همزمان با هم در دل خودش داره و این خودش مزیت بزرگیه واقعا !

خوب پایه کار اینه که یه سری دیوایس GLBP Support مثل روتر داریم که در لب مرز دیتا سنتر ما قرار دارن ،

ما تا حد ممکن میخوایم مسئله رو آسان نشون بدیم ، که اصل قصه دستگیرتون بشه و پـس خودتون بسته به خلاقیتتون میتونید اونو بست بدید ، وگرنه هیچ دیتا سنتری شبکه ای به این آسانی نداره ، مگه اینکه ایران باشه !!

این روتر ها وظیفه مسیریابی ترافیک مرزی دیتا سنتر رو دارن و همـچنین گیت وی یه سری کلاینت دیگه هستن که میخوان به این منابع دسترسی پیدا کنن ، اینجوری که ما طرح کردیم مسئله رو جهت آسان سازیه والا اصلا اینجوری نیس!

طبق این شماتیک ما ۵ تا روتر داریم که یک پورتشون خورده به یه سویچ که رابطه با سایـر سازمانه و سایـر سازمان از این طریق به منابع دیتا سنتر دسترسی پیدا میکنن و یک پورت دیگه هم به منابع دیتا سنتر متصله :

Gateway Load Balancing Protocol

Gateway Load Balancing Protocol

Default Gateway همه این کلاینت ها ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۱ می باشد که در واقع IP تیـم GLBP ممی باشد.

حالا نمونه کانفیگ روترها :

Router1
interface FastEthernet0/0
ip address 192.168.0.11
glbp 5 ip 192.168.0.1
glbp 5 priority 200
glbp 5 preempt

Router2
interface FastEthernet0/0
ip address 192.168.0.12
glbp 5 ip 192.168.0.1
glbp 5 priority 190
glbp 5 preempt

Router3
interface FastEthernet0/0
ip address 192.168.0.13
glbp 5 ip 192.168.0.1
glbp 5 priority 180
glbp 5 preempt

Router4
interface FastEthernet0/0
ip address 192.168.0.14
glbp 5 ip 192.168.0.1
glbp 5 priority 170
glbp 5 preempt

Router5
interface FastEthernet0/0
ip address 192.168.0.15
glbp 5 ip 192.168.0.1
glbp 5 priority 160
glbp 5 preempt

ما در هر روتر اون پورتی که به کلایت ها متصل می باشد رو اینطوری کانفیگ میکنیم :

اول یه IP در همون رنج میدیم مثلا ip address 192.168.0.11 و پـس IP تیـم GLBP که همون دیفالت گیت وی کلاینت هاست رو نتظیم میکنیم که ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۱ شماره تیـم GLBP هم ۵ و در خط بعدی میزان ارزش این مسیریاب رو برای تقسیم مرتبه مشخص میکنیم : glbp 5 priority 200 پرایوریتی بالاتر ، به معنی Utilize زیـادتر این گیت وی .

همونطور که قبلا هم ذکر شد ، GLBP مزیت Redandancy رو هم در دل خودش داره ، یعنی چنان چه یکـی به این علـت تر ها دچار نقص شد ، از گروه کنار گذاشته و مرتبه بین سایـر تقسیم میشه.

خب دوستان به انتهای مقاله آشنایی با میدانی GLBP – Gateway Load Balancing Protocol رسیدیم. از توجه و همراهی شما سپاسگزاریم. در صورتی که به مباحث سرور مجازی و هاستینگ علاقمندید پیشنهاد می کنیم سایر مطالب موجود در سایت  را مطالعه نمایید.