ثبت دامنه IR بر اساس چه قوانینی است؟

ثبت دامنه IR بر اساس چه قوانینی است؟ این سوال ممکن است برای هر کدام از شما مطرح شود. در این پست قصد داریم قوانین و مقررات ثبت دامنه IR را بصورت کامل برای شما کاربران عزیز ارائه دهیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید باشد.

 

ثبت دامنه IR

ثبت دامنه IR

 شرایط ثبت دامنه IR

حداقل طول دامنه 3 حرف و حداکثر 63 حرف می باشد. فقط بهره گیری از حروف انگلیسی و ارقام و نشانه (-) مجاز می باشد.
در صورت تمایل به ثبت نام دامنه ها با مفهوم مذهبی ویـژه جواز کتبی وزارت ارشاد مورد نیاز می باشد.
ثبت دامنه هایی که تداعی نمایـند ه کار های غیرقانونی و اعمال مغایر با قوانین به کامل ممنوع می باشد.
ثبت دامنه با نام پسوندهای عمومی مانند: aero, arpa, biz, com, coop, edu, gov, info, int, mil, museum, name, net, org ,pro ممنوع می‌باشد.
ثبت دامنه با نام های مشابه با اینترنت ممنوع می باشد. جهت مشاهده فهرست آنان بر روی این لینک کلیک نمایید .
ثبت دامنه با نامهای ایران، اسامی استانها، شهرستان‌ها و شهرها و کد آنان ممنوع می باشد. جهت مشاهده فهرست آنان بر روی این لینک کلیک نمایید .
ثبت دامنه با اسامی ملی مثل نام مشاهیر، اماکن عمومی و وقایع ملی فقط با جواز وزارت ارشاد مجاز می‌باشد.
عرضه آدرس دقیق پستی و کد پستی 10 رقمی جهت ثبت دامنه الزامی می باشد.
ضمنا اگـر قبلا ثبت نام کرده اید و در سایت Nic.ir شناسه دارید می بایست از صفحه مدیریت رابطه‌های مجاز دسترسی مالـک امتیاز را روی تمام قرار دهید تا دامنه بوسیـله ما به نام شما ثبت شود

شرایط ثبت دامنه با پسوند co.ir.

کلیه قوانین مندرج در قسمـت دامنه ir. صادق می باشد.
این دامنه ویژه شرکتهای تجاری ثبت شده بوده و عرضه رونوشـت روزنامه رسمی کمپانـی الزامی می باشد.

شرایط ثبت دامنه با پسوند ac.ir.

کلیه قوانین مندرج در قسمـت دامنه ir. صادق است .
این دامنه ویژه دستگاهها آموزش عالی حاوی جواز وزارت علوم، وزارت بهداشت، مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده و عرضه رونوشـت جواز مذکور الزامی می باشد.

شرایط ثبت دامنه با پسوند id.ir.

کلیه قوانین مندرج در قسمـت دامنه ir. صادق می باشد.
این دامنه ویژه افـراد حقیقی تابع کشور ایران بوده و عرضه تصویر شناسنامه متقاضی الزامی می باشد.

شرایط ثبت دامنه با پسوند net.ir.

کلیه قوانین مندرج در قسمـت دامنه ir. صادق می باشد.
این دامنه ویژه شرکتهای عرضه دهنده خدمات شبکه و ISP ها بوده و عرضه رونوشـت جواز ISP الزامی می‌باشد.

شرایط ثبت دامنه با پسوند gov.ir.

کلیه قوانین مندرج در قسمـت دامنه ir. صادق است .
این دامنه ویژه قسمـت های اجرایی دستگاهها و وزارتخانه های جمهوری اسلامی بوده و عرضه تقاضـای کتبی در سربرگ موسسه الزامی می باشد.

شرایط ثبت دامنه با پسوند org.ir.

کلیه قوانین مندرج در قسمـت دامنه ir. صادق است .
این دامنه ویژه شرکتهای غیرانتفاعی، انجمن‌های علمی، دستگاهها بین‌المللی ثبت شده و … بوده و عرضه رونوشـت روزنامه رسمی موسسه الزامی می باشد.

شرایط ثبت دامنه با پسوند sch.ir.

کلیه قوانین مندرج در قسمـت دامنه ir. صادق است .
این دامنه ویژه مدارس، دستگاهها آموزشی حاوی جواز وزارت آموزش و پرورش بوده و عرضه رونوشـت جواز مذکور و تقاضـای کتبی در سربرگ موسسه الزامی می باشد.

شرایط ثبت دامنه همانـند با نام کمپانـی یا مؤسسه خاص

چنان چه که دامنه‌ای که در حال ثبت آن می باشید همانـند یا مرتبط به مؤسسه یا کمپانـی ویژه ای بوده و یا به علـت نقص حقوق ثبتی آنان مغایرت با قوانین جمهوری اسلامی داشته باشد، پـس از ثبت دامنه بوسیـله شما، وضعیت دامنه (Status) به حالت In Progress در آمده و ایمیلی با مضمون پایین برای شما ارسال می‌شود:

ثبت این دامنه شانس دارد مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران و ناقض حقوق ثبتی دیگران باشد. ضـروری است در این رابطه به مواد ۶۶ و ۷۶ قانون تجارت الکترونیک که در شماره ۱۷۱۶۷ روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران، مورخ۱۳۸۲/۱۱/۱۱، به چاپ رسیده است دقت داشته و نیز از مقررات حل اختلاف ثبت دامنه مندرج در وبگاهwww.nic.ir آگاه باشید.

– چنان چه که مصر می باشید دامنه مربوطه را ثبت نمایید ، با دقت به قوانین مربوطه مورد اشاره، ضـروری است در جـواب به ایمیل مربوطه بنویسید:
از مقررات اطلاع کامل دارید و هرگونه مسئولیت حقوقی در قبال ثبت و بهره گیری از این دامنه را قبول می‌کنم.
توجه داشتید باشید با این وجود این دامنه شانس دارد در آینده مشمول قوانین مذکور گردد.

– چنان چه که برای دامنه‌ای که مشابهت با نام ویـژه یا شرکتی داشت شرایط فوق پیش نیاید و یا دامنه مربوطه پیش از تأسیس، یا ثبت رسمی‌ کمپانـی مذکور بوسیـله شما ثبت شده باشد، آن کمپانـی یا مؤسسه نمی‌تواند مدعی دامنه مربوطه شده مگر آن که ثابت گـردد دامنه مذکور در جهت سوء بهره گیری یا زیان مالی به کمپانـی مذکور ثبت گردیده می باشد.

– در صورتي كه دامنه‌اي كه مي‌خواهيد ثبت كنيد شباهت با نام شركت يا مؤسسه‌اي را داشت و يا از ظاهرا آن بر مي‌آمد كه ممكن است اين دامنه مورد دعواي شركتي قرار گيرد، در صورتي كه نام دامنه ايراني بوده و شركت مربوطه نيز در ايران باشد، ممكن است از سوي مركز رسمي ثبت دامنه ايميلي با مضمون وضعيت فوق براي شما ارسال گردد. در اين صورت ضـروری است از صورت مالـک دامنه (كسي كه اسمش در بخـش legal holder) نوشته شده است، كپي شناسنامه به همراه مطلب امضاء شده زير به شماره فاكس 02122295700 ارسال گـردد تا وضعيت دامنه در حالت confirm (تأييد شده) قرار گيرد:

بسمه تعالی
موضوع: ثبت دامنه .ir
به: تحقیق گاه دانشهای بنیادی
با سلام،
بدینوسیله آقا/خانم/کمپانـی ……………………………………….. متعهد می گـردد که موقعی ایجاد هرگونه شکایت و دعاوی حقوقی دربـاره نام دامنه …………………………..مسئولیت قانونی آنرا بعهده می گـیرد .

نام و امضا مدیر عامل
مهر
تاریخ

اجازه ثبت دامنه‌های مرتبط به مؤسسات، شرکت‌ها، ادارات، دانشگاه‌ها و…

چنان چه که یک مؤسسه، شرکت، اداره یا سازمان، دانشگاه و… سفارش ثبت دامنه درجه درجه 3 را به شما می‌دهد، ضمن رعایت قوانین فوق دربـاره دامنه‌های درجه سه (جواز های ضـروری در این زمینه) ضـروری است از طرف آن موسسه یا سازمان نامه‌ای رسمی در سربرگ آن مؤسسه و با مهر و امضاء آن مؤسسه به تحقیق گاه دانش‌های بنیادی – واحد ثبت دامنه به نشانی تهران، ضلع جنوبی میدان شهید باهنر (نیاوران) مرکز تحقیقات فیزیک نظـر ی و ریاضیات، ساختمان ثبت دامنه یا شماره فکس 22295700 (021) و یا ایمیل info [at] nic [dot] ir با ارسال کرده و شما را به عنوان نماینده جهت ثبت دامنه معرفی نماید تا جواز ضـروری به شما برای ثبت یا تأیید دامنه داده شود:

نمونه‌ای از متن این نامه:

بسمه تعالی

تحقیق گاه دانشهای بنیادی – واحد ثبت دامنه
احتراماً بدینوسیله این مؤسسه/دانشگاه/سازمان/… آقای (نام شخـص ثبت نمایـند ه) با نیک‌هندل (نیک هندل شخـص ثبت نمایـند ه) جهت ثبت دامنه … معرفی می‌نماید. خواهشمند است اقدام ضـروری جهت ثبت دامنه مذکور بوسیـله ایشان انجام گیرد.
ضمناً ً مشخصات مربوطه جهت ثبت در دامنه به این شرح می‌باشد:
نام مؤسسه:
نشانی:
شهر:
کدپستی:
شماره تلفن:
شماره فاکس:

با تشکر
رئیس مؤسسه/دانشگاه/سازمان/…
مهر و امضاء

خب دوستان با توجه به مقاله آموزشی ثبت دامنه IR شما می توانید براحتی دامنه آی آر برای خودتان ثبت کنید. از توجه شما سپاسگزاریم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر درمورد سرور مجازی روی آن کلیک کنید.