آشنایی با WHOIS

در این مطلب میخواهیم با آشنایی با WHOIS  در خدمت شما کاربران عزیز باشیم . شاید برای شما نیز این سوال مطرح شده باشد که WHOIS  چیست و بخواهید درمورد آن اطلاعاتی داشته باشید. مقاله آشنایی با WHOIS  سعی کرده اطلاعات جامعی در این زمینه را برای شما ارئه نماید. امیدواریم این مقاله برای شما مفید باشد.. با ما همراه باشید.

آشنایی با WHOIS

آشنایی با WHOIS

 

Whois امکانی هست که به شما اجازه می دهد نام و اطلاعات ارتباط صاحـب دامین را مشاهده نمایید و ضمناً از آزاد بودن Domain مورد نظـر جهت ثبت مطلع شوید.

تاریخچه WHOIS

زمانی که تنها یک سرویس دهنده اینترنت بنام ARPANET بود ,یک سازمان بنام DARPA فقط مسئول ثبت دامنه وجود دارد و همه دامنه ها به آسانـی قابل دسترسی به اطلاعات پایگاه داده WHOIS بود . واقعیت این هست که فقط یک سازمان مدیریت هر دو دامنه ها را ثبت  و جزئیات مرتبط به WHOIS را منتشر می نمایـند .به آرامی و با تکامل شبکه جهانی وب ثبت دامنه و مدیریت WHOIS به دور از DARPA منتقل شده و اکنون خواهید توانست دامنه خود را بوسیـله چند  کمپانـی معتبر اطالاعات خود را ثبت نمایید تعدادی از دامنه ها در همـان وقـت که تعداد آنان نیز زیاد بود و ضمناً این اطلاعات همه مشخصات شخـص و سازمان  را در اختیار عموم قرار میداد که از تمام مهمتر ایمیل افـراد بود که هکرها با بهره گیری از این موقعیت حملات فیشینگ را به آسانـی انجام میدادند و ضمناً هرزنامه های بیشتری در آن وقـت رایج بود و بعلـت نمایش و مـوارد در اطلاعات WHOIS پروتکل WHOIS تجدید نظـر شد و پیدا کردن واژگـان و ایمیلها ممنوع شد و هم اکنون نمایش ایمیل بوسیـله سرویس دهنده ها بصورت تصویر است که این عمر تا حد بیشتری از خرابکاری ها بوسیـله هکرها و هرزنامه ها را میگیرد

دسترسی به اطلاعات WHOIS یک دامنه

دسترسی به اطلاعات WHOIS یک دامنه به کاربر اجازه می دهد که از طریق کامپیوتر به دو صورت اطلاعات را مشاهده نمایید

1. بصورت خط فرمان و محیط گرافیکـی

2. نمایش اطلاعات WHOIS بصورت آنلاین

نمایش اطلاعات WHOIS بصورت خط فرمان و محیط گرافیکـی

با بهره گیری از خط فرمان و محیط گرافیکـی در سیستم علت یونیکس و یا مبتنی بر یونیکس یکـی از قدرتمد ترین راهها است . با بهره گیری از ترمینال در لینوکس خواهید توانست اطلاعات یک دامنه را با بهره گیری از خط فرمان و بدون استـایل بندی بدست آورید این راه در هر توزیع لینوکس قابل اجرا هست و کار با آن خیلی محبوب می باشد.

دو دستور پایین برای سیستم های لینوکس و یونیکس قابل اجراست و بجای example نام دامنه خود را وارد نمایید .

whois example.com #

whois example.com $

برای نمایش اطلاعات در محیط windows می بایست از نرم افزاهایی مختص به نمایش اطلاعات WHOIS بهره گیری نمایید .

نمایش اطلاعات WHOIS بصورت آنلاین

برای کسانی که دسترسی به سیستم علت های لینوکس ندارد برترین روش نمایش اطلاعات WHOIS بصورت آنلاین هست و خواهید توانست ساختـار اطلاعات را بصورت HTML و ضمناً اطلاعات DNS , WHOIS را مشاهده نمایید و چنین ابزارهایی در سایت های مختـلفی از اینترنت به شیوه رایگان وجود دارد.

لینک بعضـی از وب سایتهایی که این خدمات را بصورت رایگان عرضه می دهند در پایین آمده است

برای مشاهده اطلاعات WHOIS دامنه های ir از لینک پایین بهره گیری نمایید

http://whois.nic.ir

و برای مشاهده اطلاعات WHOIS دامنه های com , info , net , cc , info , biz , tv ,… از لینکهای پایین بهره گیری نمایید

http://whois.domaintools.com

http://www.whoisfinder.com

http://www-whois.domainpeople.com

http://www.internic.net/whois.html

http://who.is

حفاطت در اطلاعات WHOIS

حفاطت در اطلاعات WHOIS هم اکنون یک امر حیاتی هست و صاحبان دامنه این توانایی را دارند تا اطلاعات خود را از چشم عموم پنهـان نگه دارند و به این ترتیب در مساوی هرزنامه یا حملات فیشینگ محافطت می شوند پنهـان نگه دارا بودن اطلاعات در دامنه های پایین قابل دسترس است

com, .net, .org, .info, .biz, .me, .tv, .asia, .cc.

و می توان اطلاعات WHOIS و ID را بطور مستقیم محافطت نمـود و یا اطلاعات خود را تغییر دهید برای تغییر و محافطت می بایست با ثبت نمایـند ه دامنه خود ارتباط یا از پنل دامنه خود این کار را انجام دهید

وضعیت های مختلـف Whois یک دامنه چیست؟

دامنه های مختلـف , ضمناً ثبت نمایـند ه های مختلـف قوانین ویـژه خود را دارند ولی می بایست بخاطر داشته باشید که تاریخ های آغاز و انتهـا ثبت یک دامنه بصورت جهانی بوده و قابل تغییر نمی باشند.
هر دامنه زمان اخذ اطلاعات مرتبط به Whois آن خواهـد توانست دارای چندین وضعیت مختلـف باشد:

  •     وضعیت Available یا موجود: این وضعیت نشانگر آن هست که دامنه تابحال ثبت نشده هست و درصورت ثبت , شما نخستین کسی خواهید بود که این دامنه را ثبت می نمایید.
  •     وضعیت Available Previously registered یا هم اکنون موجود: این وضعیت نشانگر آن هست که دامنه موردنظـر پیشتر ثبت شده بوده ولی بعلـت اینکه صاحـب اقدام به تمدید آن نکرد هم اکنون آزاد بوده و شما قادر به ثبت آن می باشید .
  •     وضعیت Registered یا ثبت شده: این وضعیت نشانگر آن هست که دامنه موردنظـر ثبت شده هست , در این وضعیت دیگر فردی تا وقـت انقضای دامنه قادر به ثبت آن نیسـت , این وضعیت خود حاوی چندین حالت به شرح پایین می باشد:
  •     حالت Active یا فعال: دامنه ثبت شده و بصورت معمولی در حال بهره گیری می باشد.
  •     حالت (Registered (Active Website یا ثبت شده (وب سایت فعال): دامنه ثبت شده و بصورت معمول در حال بهره گیری می باشد.
  •     حالت (Registered (Parked or Redirected یا ثبت شده (پارک شده یا ارجاع داده شده): دامنه ثبت شده و برروی دامنه دیگری Park شده هست و یا به دامنه دیگری Redirect شده می باشد.
  •     حالت (Registered (No website یا ثبت شده (بدون وب سایت): دامنه ثبت شده ولی در آن محتویاتی وجود ندارد و از آن بهره گیری نخواهد شد.
  •     حالت clientDeleteProhibited یا نداشتن توانایی حذف: دامنه ثبت شده و از پاک غیر ارادی دامنه ممانعـت می شود . تنظیم این حالت به تقاضـای و با انجام تنظیم از طرف صاحـب دامنه انجام می گیرد. ( چنان چه که دامنه خود را LOCK یا قفل نمایید این حالت بوجود می آید , برای ایمنی زیـادتر دامنه ها از سرقت این کار توصیه می شود .)
  •     حالت clientTransferProhibited یا نداشتن توانایی انتقال: دامنه ثبت شده و از انتقال غیر ارادی دامنه ممانعـت می شود . تنظیم این حالت به تقاضـای و با انجام تنظیم از طرف صاحـب دامنه انجام می گیرد. ( چنان چه که دامنه خود را LOCK یا قفل نمایید این حالت بوجود می آید , برای ایمنی زیـادتر دامنه ها از سرقت این کار توصیه می شود .)
  •     حالت clientUpdateProhibited یا نداشتن توانایی بروزرسانی: دامنه ثبت شده و از آپدیـت و تغییر غیر ارادی اطلاعات دامنه ممانعـت می شود . تنظیم این حالت به تقاضـای و با انجام تنظیم از طرف صاحـب دامنه انجام می گیرد. ( چنان چه که دامنه خود را LOCK یا قفل نمایید این حالت بوجود می آید , برای ایمنی زیـادتر دامنه ها از سرقت این کار توصیه می شود .)

خب دوستان به پایان مقاله آموزشی آشنایی با WHOIS رسیدیم . از توجه و همراهی شما سپاسگزاریم. برای مشاهده اطلاعاتی در مورد سرور مجازی اینجا کلیک کنید