پروتکل DCCP یا Datagram Congestion Control Protocol چیست؟

در این مطلب قصد داریم شما کاربران عزیز را با یکی دیگر از پروتکل های اینترنت یعنی پروتکل DCCP یا Datagram Congestion Control Protocol آشنا کنیم. امیدواریم مقاله پروتکل DCCP یا Datagram Congestion Control Protocol چیست؟ مورد توجه شما قرار بگیرد و برایتان مفید و کاربردی باشد. با ما همراه باشید.

پروتکل DCCP یا Datagram Congestion Control Protocol

پروتکل DCCP یا Datagram Congestion Control Protocol

 

Datagram Congestion Control Protocol یا همـان پروتکل مدیریـت ازدحام برنامه حاوی اطلاعات و داده ها است که پروتکلی پیغام رسان از گروه پروتکل لایه انتقال می باشد.

DCCP  راه اندازی ارتباطی مطمئن ، هشدار ازدحام صریح (آشکار) ، مدیریـت ازدحام و خصوصـیت مذاکره را برقرار می کند . ضمناً این پروتکل راهی برای دسترسی به مکانیزم های مدیریـت ازدحام، بدون احتیـاج به انجام آن ها در سطح لایه کاربرد ، تهیه می کند . ولی تحویل مطمئن و به ترتیب را به وجود نخواهـد آورد .

تحویل به ترتیب با بهره گیری از جریـان داده ای چند گانه ای که در پروتکل SCTP  وجود دارد در DCCP میسر نیست.

DCCP  برای برنامه هایی که محدودیت وقتی برای تحویل داده ها دارند مناسب می باشد. برنامه هایی از قبیل : جریـان های رسانه ای ، گیم های آنلاین چند نفره و تلفن اینترنت (internet telephony)

ویژگی مهـم این برنامه های کاربردی این می باشد که پیغام های کهنـه سریع از میـان می روال و اخذ پیغام های تازه به فرستادن دوباره پیغام های از دست رفته ( گم شده ) ترجیح داده می شود .

پروتکل DCCP یا Datagram Congestion Control Protocol

پروتکل DCCP یا Datagram Congestion Control Protocol

هم اکنون چنین برنامه هایی در خود از پروتکل های TCP,UDP و مکانیزم های مدیریـت ازدحام آنان بهره گیری می کنند و یا اینکه خصوصـیت مدیریـت ازدحام ندارند.

جدای از این که DCCP  برای چنین برنامه هایی مفیـد می باشد ، خواهـد توانست به عنوان مکانیزم مدیریـت ازدحام مهـم برای برنامه هایی که بر پایه ی UDP می باشند قرار گیرد، ضمناً موقعی احتیـاج به عنوان مکانیزمی قابل اطمینان و تحویل به ترتیب در راس UDP/DCCP باشد.

ارتباطات DCCP حاوی ترافیک اذعان (تصدیق – acknowledgment traffic ) به خوبی ترافیک داده ها می باشند . سیستم تصدیق ( اذعان ) چه در حالتی که بسته ها به مقصد برسند و یا به وسیـله هشدار ازدحام آشکار شناسایی شوند ، به فرستنده اطلاع خواهـد داد.

خب دوستان به انتهای مقاله آموزشی پروتکل DCCP یا Datagram Congestion Control Protocol چیست؟ رسیدیم . از توجه و همراهی شما سپاسگزاریم. در مقالات بعدی نیز سعی میکنیم سایر پروتکل های اینترنت را به شما معرفی نماییم. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری در زمینه سرور مجازی و سرور اختصاصی دارید می توانید سایر مقالات تخصصی این سایت را دنبال نمایید.