آشنایی با UDP (User datagram protocol)

در این پست قصد داریم شما کاربران عزیز را با UDP (User datagram protocol) آشنا کنیم . امیدواریم مقاله آشنایی با UDP (User datagram protocol) مورد توجه شما قرار بگیرد و برایتان مفید و کاربردی باشد. پیشنهاد می کنیم تا انتهای مقاله ما را همراهی بفرمایید.

 

آشنایی با UDP (User datagram protocol)

آشنایی با UDP (User datagram protocol)

User datagram protocol یکـی از اعضای اصلی  گروه پروتکل اینترنت می باشد.

UDP از مدل انتقال آسان بدون ارتبط (connectionless) با کمترین مکانیزم های پروتکل بهره گیری می کند . که هیچ رابطـه دست دهی (handshaking) وجود ندارد که موجـب می گـردد برنامه کاربرد درمعرض شبکه های غیر اعتماد قرار گیرد. که هیچ تضمینی برای اخذ ، تقاضـای و یا حفاظت مکرر وجود ندارد. اما UDP از سیستم رمز نگاری checksum برای بررسی بدون ارور بودن داده ها و حسـاب های پورت ها برای آدرس دهی عملیات های گوناگون در مبدا و مقصد داده ها بهره گیری می کند . با UDP برنامه های کامپیوتر خواهندتوانـست پیغام فرستادن کنند.

آشنایی با UDP (User datagram protocol)

آشنایی با UDP (User datagram protocol)

UDP برای مواقعی مناسب می باشد که تشخیص و تدرست ارور مد نظـر و لازم و ضـروری نباشد یا در برنامه های در حال اجرا برای ممانعـت از سربار زیاد پروسه ها بهره گیری می گـردد .برنامه هایی که به وقـت حساس می باشند اغلب از UDP بهره گیری می کنند چون قطع بسته ها ( انداختن – dropping ) ، به انتظار برای تاخیر بسته ها ترجیح داده می گـردد ، که این مورد ای برای سیستم های بلادرنگ ( realtime )   نیسـت . چنان چه نیاز به تدرست ارور در سطح شبکه باشد اغلب از TCP یا Stream Control Transmission Protocol (SCTP) بهره گیری می گـردد .

آشنایی با UDP (User datagram protocol)

آشنایی با UDP (User datagram protocol)

مسائـل کاربرد UDP به شرح پایین است :

  • سرویس معامله گرایی (انتقال گرایی) می باشد که برای نکات ی مثل DNS و Network Time Protocol  بهره گیری می گـردد .
  • Datagram به وجود خواهـد آورد که برای دیگر مدل های پروتکل مثل IP tunneling و Remote Procedure Call و NFS مناسب می باشد.
  • برای راه اندازی اتوماتیک (bootstrapping) یا دیگر هدف های بدون بهره گیری از پشته تکمیل پروتکل مناسب می باشد مثل DHCP و FTP
  • مناسب برای مشتریان به تعداد زیاد ، مثل برنامه های streaming media مثل IPTV
  • مناسب برای ارتباطات یکسو و ضمناً برای پخش اطلاعات .

برنامه ها از سوکت های دیتاگرام برای برقراری رابطـه هاست به هاست بهره گیری می کنند.

UDP پروتکل لایه انتقال می باشد. UDP هیچ تضمینی برای اخذ پیغام در پروتکل لایه ی بالاتر نمی کند و لایه ی UDP در خود پیغام را نگه نمیدارد . به این علـت به UDP پروتکل انتقال نامطمئن اطلاق می شود .

خب دوستان به انتهای مقاله آشنایی با UDP (User datagram protocol) رسیدیم. از توجه و همراهی شما سپاسگزاریم. در صورتی که نیاز به اطلاعاتی درمورد سرور مجازی و سرور اختصاصی دارید می توانید سایر مقالات این سایت را دنیال نمایید.