آشنایی با میزان کارایی روتر های سیسکو

در این مطلب قصد داریم شما دوستان عزیز را با میزان کارایی روتر های سیسکو آشنا کنیم. امیدواریم مقاله آشنایی با میزان کارایی روتر های سیسکو برای شما مفید و کاربردی باشد. با ما همراه باشید.

 کارایی روتر های سیسکوکارایی روتر های سیسکو

cisco routers گاها پیش آمده که از شما به عنوان یک مهندس شبکه سوال شده که مثلا من برای X مقدار پهنای باند ، باید از چه مدل روتری استفاده کنم و یه چه مدل سویچ جوابگوی فلان میزان پهنای باند است ؟!

Cisco Routers ISR G2 Family

کارایی روتر های سیسکو

کارایی روتر های سیسکو

cisco routers میزان کارایی روتر های سیسکو ( Cisco Routers Performance )

البته که این سوال از پایه اشتباه است ، چون میزان پهنای باند نمیتواند مکیال و معیار مناسبی برای برسی قدرت یک دیوایس سویچینگ یا مسیریابی باشد .

برای مثال ، شما یک مسیریاب که با سرعت ۱۰۰ مگابیت به اینترنت متصل است در سر راه دارید و شما از سایت مایکروسافت با سرعت ۱۰۰ مگابیت اقدام به دانلود میکنید ، اگر میزان لود CPU روتر را برسی کنید ، میبینید که مثلا در یک روتر ۲۸۱۱ ، ۲۰% یوتلایز دارید ، که شاید باعث تعجب بعضی و یا باعث اشتباه در نظر دهی بعدی شود .

میزان پکت ها ، سایز پکت ها ، پروتکل های موجود و استراکچر ها و نوع سرویس های ران شده روی دیوایس، طرح کننده نیاز شماست …

برای مثال ممکن است یک مسیریاب ۱۸۴۱ سیسکو با ۱۰۰۰ پکت ۶۴ کیلوبایتی ، OVERLOAD شود !

سرویس هایی مثل پکت اسنیفینگ ،  Firewall ، Policy Routing ، ACL ، IP Audit , Nat و … سرویس هایی عمومی است که باعث افزایش لود مسیریاب میشود ، طبق یک قانون کلی اگر مسیریاب شما هیچ استراکچر خاصی را اجرا نمیکند و فقط یک استاتیک روت روی آن تعریف کردید ، هر چه سایز پکت ها کوچکتر و تعداد آنها بیشتر شود ، میزان لود بالاتری میطلبد !

در ذیل مطلب به چند عدد کلی اعلام شده از طرف شرکت سیسکو در مورد مسیریاب های معروف که در محیط آزمایشگاهی با پکت های ۶۴ کیلوباتی و فقط سرویس IP ، میپردازیم .

نکته : CEF بر روی مسیریاب در حال اجراست .

۲ Mb/s۴۰۰۰ PPSCisco160X
۷٫۵ Mb/s۱۵۰۰۰ PPSCisco 2611
۶۱ Mb/s۱۲۰۰۰۰ PPSCisco 2811
۸۷ Mb/s۱۷۰۰۰۰ PPSCisco 2821
۱۸۰ Mb/s۳۵۳۰۰۰ PPSCisco 2911
۲۹۶ Mb/s۵۸۰۰۰۰ PPSCisco 2951
۱۰۰ Mb/s۲۵۰۰۰۰ PPSCisco 3745
۲۵۶ Mb/s۵۰۰۰۰۰ PPSCisco 3845
۵۰۰ Mb/s۹۸۲۰۰۰ PPSCisco 3945
۱ Gb/s۲۰۰۰۰۰۰ PPS۷۲۰۶ G2

در آخر باید به این مطلب اشاره کنم که ، حتما سعی کنید  برآوردهای خود از نیاز های شبکه به یک دیوایس را حداقل ۳۰% بالاتر با نرخ رشد مناسب ارزیابی کنید و همیشه اعداد جدول بالا را ۵۰% اغراق آمیز در نظر بگیرید!

خب دوستان به انتهای مقاله اموزشی آشنایی با میزان کارایی روتر های سیسکو رسیدیم. با توجه به توضیحات گفته شده در بالا شما براحتی می توانید میزان کارایی روتر های سیسکو را مشاهده نمایید. چنان چه به مباحث سرور مجازی و سرور اختصاصی نیاز دارید سایر مقالات این سایت را مطالعه نمایید.