معرفی سرویس ابری saas

در این پست می خواهیم به معرفی سرویس ابری saas برای شما کاربران عزیز بپردازیم. امیدواریم مقاله معرفی سرویس ابری saas برای شما نیز مفید و کاربردی باشد. با ما همراه باشید.

saas

saas

 

saas یا Software as a Service نوعی مدل عرضه نرم افزار می باشد، به طوری که نرم افزار و اطلاعات مرتبط به آن بطور کامل و یکپارچه روی ابر(Cloud)مستقر شده اند. دسترسی کاربران به نرم افزار با کمک یک مرورگر وب میسر خواهد بود.

saas

saas

 

saas یا Software as a Service نوعی مدل عرضه نرم افزار می باشد، به طوری که نرم افزار و اطلاعات مرتبط به آن بطور کامل و یکپارچه روی ابر(Cloud) مستقر شده اند. دسترسی کاربران به نرم افزار با کمک یک مرورگر وب میسر خواهد بود.

از نظـر هزینه فرق هایی در این مدل عرضه نرم افزار برای استفاده کننده وجود دارد. در این مدل عرضه نرم افزار، هزینه ها بصورت ماهانه یا بر حسب میزان بهره گیری و … می باشد. از آنجایی که نرم افزار روی سرور متعلق به عرضه دهنده، مواظبت کردن خواهد شد، استفاده کننده نیازی به ساخته سخت افزار برای استقرار نرم افزار ندارد. ضمناً هزینه های نصب، تعمیرات، نگهداری، ایجاد رسانی و … نیز در این مدل برای استفاده کننده وجود ندارد.
SaaS
در فارسی “نرم افزار به عنوان سرویس” یا “اجاره نرم افزار” گفته می شود .
هم اکنون در کسب و کار های بسیاری معمول گشته هست که برای مهیا نمودن نرم افزار های مورد نیاز خود از مدلSaaS بهره گیری نمایند. بطور مثال نمونه هایی از نرم افزار هایی که به صورتSaaS عرضه می گردند حاوی سیستم های حسابداری(Accounting) سیستم مدیریت رابطه با مشتریان (CRM) یا customer relationship management مدیریت منابع انسان ی (HRM) و … می باشد.
همه کمپانـی های بزرگ نرم افزاری مثل مایکروسافت، اوراکل، آی بی ام و… نیز در این زمینه در حال کار می باشند.

تاریخچه saas

قدمت متمرکز سازی میزبانی نرم افزار های کاربردی  به دهه 1960 بر می گردد. در شـروع این دهه، آی بی ام و دیگر عرضه دهندگان Mainframe برای انجام خدمات کسب و کار سازمان، به عنوان  Time-Sharingیا Utility-Computing شناخته می شدند. این خدمات حاوی عرضه توان محاسباتی و ذخیره سازی پایگاه داده به بانک ها و سایـر سازمان های بزرگ را از مراکز داده های خود را در همه دنیا است.

گسترش اینترنت در طول دهه1990 یک کلاس تازه از محاسبات متمرکز، به نام ASP یا Application Service Providers را به ارمغان آورد . ASP ها با هدف کم شدن هزینه ها با مدیریت متمرکز و با عرضه دادن راه حل های متمرکز، یک کسب و کار به وجود آوردند که حاوی میزبانی و مدیریت متمرکز نرم افزار های کاربردی بود.

SaaSدر واقع گسترش مدل ASP می باشد.

مخفف SAAS ظاهرا اولیـن بار در مقاله ای به نام “Strategic Backgrounder: Software As A Service” ظاهر شد، که در فوریه سـال 2001 توسط  قسمـت تجارت الکترونیک از صنایع نرم افزار و اطلاعات(SIIA) به صورت داخلی منتشر شد.

آینده saas

این مدل (SaaS) به عنوان موج آینده صنعت نرم افزار شناخته شده می باشد. فعالان صنعت نرم افزار بر این باورند که نرم افزارهای مبتنی بر کامپیوتر های فردی و مکانی منسوخ شده اند و وقـت آن فرا رسیده هست تا استفاده کنندگان نرم افزار به سمتSaaSمهاجرت کنند.

مفاهیم: پردازش ابری چیست؟

نگهداری، ذخیره و بازیابی اطلاعات در کامپیوتر ها و شبکه‌های کوچک و بزرگ، مساله‌ای حساس و پرهزینه می باشد.

راه‌حل‌هایی مثل نوار مغناطیسی، CD و DVD، هاردهای اکسترنال و … هم از نظـر ایمنی اطلاعات و هم هزینه تامین تجهیزات و مواظبت کردن آنها، همیشه بحث‌برانگیز بوده‌اند. حالا فن‌آوری جدیدی به بازار آمده که جای تمام این چیزها را می‌گیرد، آن هم بدون محدودیت ظرفیت. به گنجایش ابرهای آسمان و اما قابل دسترسی سریع و آسان: فن‌آوری ابر.

چطور پردازش ابری کار می‌کند؟

این روزها هر مجله تخصصی را که باز نمایید ، مطلبی دربـاره رایانش یا محاسبات ابری (Cloud Computing) و یا ابر(The Cloud) در آن می‌بینید. بسیار ‌ها فکر می‌کنند این عبارت معنی ویژه ای ندارد و فقط بوسیـله بازاریابان برای فروش هر چه زیـادتر نرم‌افزار و سخت‌افزار تهیـه شـده و آن را بر سر زبان‌ها انداخته‌اند.

بعضی‌ها نیز فکر می‌کنند ابر (The Cloud) همـان saas یا Software as A Service (نرم‌افزار خدمات‌رسان) است، در حالی که میـان این دو فرق بسیار می باشد.

به‌طور معمول داده‌های مشابه با saas در یک سرور مرکزی قرار دارد. به این نوع نرم‌افزار و خدماتی که ارایه می‌دهد، از طریق اینترنتمی‌توان دسترسی پیدا کرد. بعضـی دیگر فکر می‌کنند که تکنولوژی ابر برای آیندگان هست و حالا نباید به آن فکر نمـود و یا این‌که این تکنولوژی تنها به درد شرکت‌های بزرگ و یا اینترنتی می‌خورد. ولی بد نمی بـاشد آگاه باشید که یکـی از هیجان‌انگیزترین ویژگی‌های محاسبات ابری این هست که به شانس زیاد شما بدون اینکه اطلاع داشته باشید از آن بهره گیری می‌نمایید .

مدل تازه رایانش ابری خصوصیت ها ی بیشتری برای شرکت‌های بزرگ و کوچک دارد. خصوصیت ها یی که از این امروز می‌توانند از آن بهره ببرند. رایانش ابری یک رویکرد تازه تکنولوژیک و یک مدل تجاری تازه برای دست یابی و بهره گیری از فن‌آوری می باشد. این دو مجموعه، خصوصیت ها ی بیشتری برای شرکت‌ها به ارمغان می‌آورند.

ابر از نوع دیجیتال

رایانش ابری به شیوه‌ای گفته می‌شود که اینترنت از طریق آن در استـایل یک دیاگرام شبکه‌ای به نمایش درمی‌آید. به عبارت ساده‌تر، می‌توان گفت رویکرد جدیدی برای به‌کارگیری و بهره گیری از منابع محاسباتی می باشد. ابر به شما توانایی می‌دهد ظرفیت سرور خود را بیشتر شدن داده و یا اینکه فقط در زمان نیاز آن را بیشتر شدن دهید، بدون اینکه مجبور شوید سرمایه‌گذاری جدیدی روی نرم‌افزار و سخت‌افزار انجام دهید. برای این کار به سرورهای مجازی که چندین کمپانـی همزمان می‌توانند از آن بهره ببرند، نیاز می باشد.

این خصوصیت به شما توانایی می‌دهد در مواقعی که به ظرفیت بالای محاسباتی نیاز ندارید، از منابع کمتری بهره گیری نمایید و در وقتی که به حداکثر ظرفیت محاسباتی نیاز دارید، ظرفیت مستقیم بطور اتوماتیک بیشتر شدن پیدا کرده تا بتواند نیازهای شما را برآورده نماید .محیط‌های رایانش ابری توان محاسباتی ضـروری را برای ذخیره اطلاعات، تهیه پایگاه داده‌ها، پیام‌رسانی و دیگر اجزای ضـروری برای اداره و راهنـمای یک کسب و کار را تجاری مهیا می‌کند. با بهره گیری از رایانش ابری زیـادتر کار و محاسبات سنگین کامپیوتر ‌ای برای به راه انداختن برنامه کاربردی میزبانی (Hosting) و دسترسی به داده‌ها در بیرون از کمپانـی انجام می‌شود.

واژه ابر واژه‌ای هست استعاری که به اینترنت اشاره دارد. در شبکه‌های کامپیوتر ‌ای نیز از شکل ابر برای نشان دادن شبکه اینترنت بهره گیری می‌شود. علـت تشبیه اینترنت به ابر در این هست که اینترنت همچون ابری جزییات فنی‌اش را از نگاه کـرد کاربران پنهـان می‌سازد و لایه‌ای از انتزاع را میـان جزییات فنی و کاربران قرار می‌دهد. برای مثال آنچه یک ارایه‌دهنده سرویس نرم‌افزاری به عنوان رایانش ابری ارایه می‌کند، برنامه کاربردی تجاری آنلاین هست که از طریق مرورگر وب یا نرم‌افزارهای دیگر به کاربران ارایه می‌شود. نرم‌افزارهای کاربردی و اطلاعات روی سرور‌ها ذخیره می‌شوند و بر حسب تقاضا در اختیار کاربران قرار می‌گیرند.

برکت‌های ابر

با بهره گیری از رایانش ابری، کاربران از طریق هر کامپیوتر ی که به اینترنت وصل باشد می‌توانند به برنامه کاربردی و یا داده‌های خود دسترسی پیدا کنند. رایانش ابری باعث کم شدن هزینه‌های سرمایه‌گذاری روی سخت‌افزارهای گران‌قیمت- چه برای کاربر و چه برای شرکتی که برنامه‌های کاربردی را ارایه می‌کند-‌ می‌شود.

شما دیگر به سرورهای بزرگتر اضافی برای پاسخگویی به نیازهای روزافزون کسب و کار خود، احتیاج نخواهید داشت. از طرف دیگر هیچ‌وقت با کم شدن ظرفیت برای ذخیره کردن اطلاعات مواجه نشده و در سرانجام به خرید هارد درایو نیازی پیدا نمی‌نمایید .

پلات‌فرم‌های ابری این نیازهای شما را برآورده می‌کنند. از طرف دیگر کامپیوتر ‌ای که از طریق آن کاربران به ابر دسترسی پیدا می‌کنند، می‌تواند کامپیوتر ‌ای ارزان هزینه و نه چندان قدرتمند باشد. برای دسترسی به ابر، به ایستگاه‌های کاری قدرتمند نیازی نیست. این دسترسی از طریق لپ‌تاپ، تبلت یا حتی تلفن تلفن همراه می‌تواند انجام شود.

در این حالت هزینه‌های مرمت و مواظبت کردن کامپیوتر ‌ها و سرورهای قدرتمند نیز پاک می‌شود. با بهره گیری از رایانش ابری، کمپانـی شما در استفاده انرژی نیز صرفه‌جویی می‌کند.

اگر شرکت‌ شما مشتریان بیشتری دارد که فایل‌های خود را از طریق اینترنت به شما ارسال می‌کنند،‌ موقعی بهره گیری از ابر، با بیشتر شدن تعداد مشتریان شما، نیازی به سرمایه‌گذاری زیـادتر روی تجهیزات نیست. ترافیک زیـادتر برای ارایه‌دهنده خدمات ابر که عرض باند نامحدود دارد، مشکلی به وجود نمی‌آورد.

به گستره آسمان

هم اکنون اکثر وب‌سایت‌های پرطرفدار در اینترنت از رایانش ابری بهره گیری می‌کنند. دو علـت عمده برای این محبوبیت وجود دارد:

اول اینکه توانایی خلق یک زیرساختار IT بدون نیاز به سرمایه‌گذاری کلان برای طراحان و تولیـد کنندگان وب‌سایت بسیارجذاب می باشد. هم اکنون راه‌اندازی یک کسب و کار اینترنتی با سرمایه‌گذاری ناچیز امکان‌پذیر می باشد. مدل تجاری رایانش ابری طی دو سـال اخیر باعث گسترش سابقه اینترنت و کاربردهای وب 2 (web 2.0) شده می باشد.

مزیت عمده دیگر، مقیاس‌پذیری می باشد. به عنوان مثال چنان چه وب‌سایتی به عـلت ها ی از جمله تبلیغات و یا طرفداری یک هنرپیشه و یا فـرد معروفی از آن، به یکباره پرطرفدار شود، ترافیک آن نیز بیشتر شدن خواهد یافت، در چنین حالتی وب سرورهای معمولی برای آن سایت جوابگوی بیشتر شدن ترافیک نخواهد بود.

در اوایل سـال 2008 کمپانـی نوشابه‌سازی آمریکایی Dr. Pepper اعلام نمـود که چنان چه آلبوم تیـم مشهـور راک‌ گانز اند روزز(Guns N’ Roses) در آن سـال عرضه شود، به تمام مردم آمریکا یک نوشابه رایگان می‌دهد. آلبوم این تیـم در ماه نوامبر همـان سـال به بازار ارائـه شد. کمپانـی نوشابه‌سازی نیز اعلام نمـود مردم از طریق سایت Drpepper.com می‌توانند کوپن برای اخذ نوشابه رایگان اخذ کنند. میلـیون ‌ها شخـص به سایت رجوع کردند. ترافیک آنقدر بالا رفت که وب‌سایت توان پاسخگویی نداشت و از کار افتاد. این امر بسیاری را غضب گین نمـود و چنان چه شرکتDr. Pepper از تکنولوژی ابر بهره گیری کرده بود، به جای دلخوری شیرین کامی مخاطبان نصیبش می‌شد.

پول استفاده ابر را بپردازید

پرداخت هزینه بهره گیری از تکنولوژی ابر مثل آب و برق می باشد. پیشتر گفتیم وقتی که تکنولوژی ابر را به کار می‌گیرید، نیازی به خرید سرور یا پرداخت هزینه ثابت برای بهره گیری از پهنای باند ندارید. این به تنهایی یک مزیت بزرگ می باشد. چرا می بایست برای ظرفیت زیادتری که به آن نیازی نداریم پول پرداخت کنیم؟

یکـی دیگر از خصوصیت ها ی بهره گیری از مدل تجاری رایانش ابری، روش پرداخت هزینه‌های آن می باشد. مثل آب و برق، شما فقط به میزانی که بهره گیری می‌نمایید ، پول پرداخت می‌نمایید . در حالی که دربـاره نرم‌افزارهای خدماتی (SAAS) اینگونه نیست. شما به تعداد نفراتی که از این نرم‌افزار بهره گیری می‌کنند پول پرداخت می‌نمایید و یا ماهانه هزینه‌ای ثابت بابت بهره گیری از هر ورژن نرم‌افزار پرداخت می‌نمایید . حال چنان چه مشتریان شما و خود شما برای مدتی به نرم‌افزار نیاز نداشته باشید و یا خیلی کم از آن بهره گیری نمایید ، به همـان حد ‌ای که بهره گیری کرده ‌اید پرداخت می‌نمایید . از طرف دیگر شما می‌توانید قرارداد بهره گیری از خدمات ابر را هر وقـت که بخواهید بلافاصله انتهـا دهید. چنان چه وقتی تصمیم بگیرید که از یک پلات‌فرم دیگر بهره گیری نمایید و یا به بهره گیری از یک برنامه کاربردی که از طریق ابر به آن دسترسی دارید انتهـا دهید، فقط ضـروری است یک دکمه را فشار دهید و دیگر نیازی نمی بـاشد پولی پرداخت نمایید .

فروشندگان خدمات ابر

اگر کمپانـی و یا قسمـت IT کمپانـی شما از سرورهایی بهره گیری می‌کند که در ساختمان کمپانـی نصب و راه‌اندازی شده‌اند، احتمالا زمان آن رسیده باشد که به فکر بهره گیری از ابر بیفتید.

برنامه‌های کاربردی (Applications) را که هم اکنون در شرکت‌های چاپی مورد بهره گیری قرار می‌گیرند، به آسانـی می‌توان به ابر منتقل کرد. این برنامه‌ها حاوی وب‌سایت‌های شرکتی، ای‌میل‌های شرکت، سیستم‌های MIS و نرم‌افزار «وب به چاپ» می‌شود. در آینده حتی می‌توان سیستم‌های گردش کار چاپخانه را از درون ابر به کار انداخت. چندین پلات‌فرم خدماتی برای ارایه محاسبات ابر وجود دارد. هر یک از این پلات‌فرم‌ها، گزینه‌ها و امکانات مختـلفی در اختیار کاربران قرار می‌دهند. هم اکنون درخواسـت برای خدمات ابر در حال بیشتر شدن می باشد. هر روزه شرکت‌های جدیدی به قافله ارایه خدمات ابر می‌پیوندند. اکثر شرکت‌ها که ابتدا خدمات میزبانی وب (web hosting) ارایه می‌کردند، اکنون خدمات ابر نیز ارایه می‌دهند. این خدمات با نامCloud Storage یا Cloud Backup ارائـه می‌شود. بعضـی از پرطرفدارترین و شناخته‌‌شده‌ترین شرکت‌هایی که خدمات ابر ارایه می‌دهند عبارتند از:

مایکروسافت (Microsoft):

شرکت مایکروسافت طبق معمول دیرتر از سایـر وارد عرصه رایانش ابری شده هست و هنوز راه‌حلی که ارایه می‌دهد چندان سروصدایی به راه نیانداخته می باشد.

ولی از طرف دیگر وقتی که مایکروسافت وارد یک بازار می‌شود، کوشش می‌کند یک سیستم قدرتمند ارایه دهد. پلات‌فرم مایکروسافت که Azure Service Platform نام دارد، از طریق سایت www.microsoft.com/windowsazure/products ارایه می‌شود.

خدمات ابر مایکروسافت حاوی انبارداری داده‌ها، هاستینگ و قابلیت مدیریت داده‌ها می‌شود. مهم‌ترین ویژگی‌ خدمات ابر مایکروسافت این هست که توانایی می‌دهد منابعی که در ابر وجود دارد، هماهنگ با منابعی که در کمپانـی خود شما موجود هست کار کنند. Windows Azure یک سیستم علت ابری (cloud computing system) هست که به عنوان یک محیط خدماتی و هاستینگ عمل می‌کند. مایکروسافت خدمات ابر خود را از طریق مراکز دیتای خود در همه دنیا ارایه می‌دهد.

خدمات وب آمازون (Amazon web services):

خدمات وب آمازون (AWS) یکـی از اولیـن خدمات رایانش ابری بود که ارائـه شد و هنوز هم یکـی از پرطرفدارترین سیستم‌ها می باشد. این خدمات از طریق سایت  http://aws.amazon.com ارایه می‌شود.

هنگامی که آمازون AWS را ارایه کرد، بیشتر از یک دهه بود که این کمپانـی میلـیون ‌ها دلار هزینه صرف تهیه یک زیرساختار IT قابل اعتماد برای مدیریت داده‌ها و اطلاعات کرده بود. به این خاطر این شرکت‌ اکنون یکـی از بزرگ‌ترین فروشگاه‌های اینترنتی در دنیا به شمار می‌آید. AWS به دیگران توانایی می‌دهد تا از خدمات ابر آمازون کهAmazon EC2 نام دارد، بهره گیری کنند.این امکانات حاوی رایانش ابری مقیاس‌پذیر، خدمات انبارداری و ذخیره داده‌ها و پایگاه داده‌های SQL می‌شود.

گوگل (Google):

خدمات ابر گوگل که Google App Engine نام دارد و از طریق سایتhttp://code.googlecom/appengine ارایه می‌شود، اخیرا ارائـه شده هست و از توان بالای سیستم‌های آمازون و مایکروسافت برخوردار نیست. سیستم گوگل به شما توانایی می‌دهد تا برنامه‌های کاربردی خود را از طریق ساختـار جهانی و قدرتمند گوگل به راه انداخته و به آن دسترسی پیدا نمایید .

سیستم گوگل به خاص برای ایمیل در تعداد بالا و حفظ و ذخیره اطلاعات خیلی کاربردی می باشد. شرکت‌های ریز و درشت دیگری از جمله salesforce. com می باشند که خدمات رایانش ابری ارایه می‌دهند و انتظار می‌رود تعداد این شرکت‌ها نیز بیشتر شدن پیدا نماید .

جادوی ابر

جادوی ابر در این هست که توانایی کمپانـی شما برای کسب درآمد و مدیریت داده‌ها را چند مساوی کرده و در عین حال میزان سرمایه‌گذاری ضـروری را برای این کار نیز به حداقل می‌رساند. شرکت‌های چاپی که هم اکنون با سایز بیشتری از داده‌ها سروکار دارند و به تبع آن در فکر سرمایه‌گذاری سنگین روی سرورها می باشند ، می‌توانند با بهره گیری از خصوصیت ها ی رایانش ابری از میزان سرمایه‌گذاری خود تا حد بیشتری بکاهند و به جای آن، دقت خود را روی استخدام متخصصان ورزیده و راه‌اندازی یک سیستم کارآمد اداری متمرکز سازند.

خب دوستان به انتهای مقاله آموزشی معرفی سرویس ابری saas رسیدیم . از توجه و همراهی شما سپاسگزاریم. یرای مشاهده اطلاعات بیشتر در زمینه سرور مجازی و سرور اختصاصی کلیک کنید.