آشنایی با مفهوم Shell

در این مطلب از سایت ایران وی پی اس می خواهیم شما کاربران عزیز را با مفهوم shell آشنا کنیم . امیدواریم مقاله آشنایی با مفهوم Shell مورد توجه شما قرار بگیرد و برایتان مفید و کاربردی باشد. پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آشنایی با مفهوم Shell

آشنایی با مفهوم Shell

 

در تعریف کامل Shell یک رابط دستوری بین کاربر و هسته سیستم عامل می باشد.

و در واقع Shell یک قطعه نرم افزاریست که به کاربر اجازه دسترسی مستقیم به سیستم عامل را میدهد.

دستورات در کامپیوتر به شیوه 0و1 شناخته می شوند، ولی چنان چه ما بخواهیم برای رابطـه با کامپیوتر و اعلام دستورات به آن از کد 0و1 یا زبان اسمبلی بهره گیری کنیم خیلی سخت خواهد بود. در سرانجام Shell ها ایجاد شد ه اند که با اخذ دستوراتی معیـن آن ها را برای کامپیوتر ترجمه نمایند.

Shell ها یا به شیوه رابط خط دستور (Command-line Interface (CLI و یا به شیوه رابط گرافیکـی (Graphical User Interface (GUI می باشند.

در سیستم عامل windows Shell مورد بهره گیری Command Prompt یا همـان  CMD می باشد. و در سیستم عامل Linux ، اقسام Shell های گوناگون ی به نام های Bash و CSH و CTSH و K Shell و …  وجود دارند که در مقاله ی اقسام Shell به شیوه مفصل به آن ها خواهیم پرداخت. ضمناً سیستم عامل Unix ، (یونیکس) نیز از سیستم عامل هایی است که بر مینای دستورات Shell کار می کنند.

در مقاله های دیگر به دستورات یا کامندهای پرکاربرد لینوکس اشاره شده است که خواهید توانست مشاهده نمایید.

همه عملیاتی که در سیستم عامل ها مشـخص شده و انجام پذیر هستنـد را می توان در Shell ها به شیوه دستوراتی معیـن به سیستم عامل اعلام کرد. در سیستم عامل windows به دلیـل وجود UI اغلب کاربران از دستورات بهره گیری نمی کنند. ولی در سیستم عامل های تحت لینوکس در صورت نصب مینیمال رابط گرافیکـی ندارد و کاربران آن زیـادتر با دستورات در رابطـه می باشند ، ولی می بایست دقت نمایید که Shell هسته انجام دهنده دستورات نمی بـاشد چـرا که رابطی میـان کاربر و هسته سیستم است و دستورات را به هسته منتقل می نماید.

Kernel یا هسته در واقع مرکز مدیریت یک سیستم عامل است که همه دستورات برای اجرا شدن از طریق این مرکز مدیریت صادر می شوند. همه اجزای سیستم عامل وابسته به این هسته است Kernel بصورت لایه بندی شده کار می کند و هر چقدر به درون این لایه زیـادتر وارد شویم به منـبع های و دسترسی های زیادتری دسترسی پیدا خواهیم نمـود ولی نکته اینجاست که این لایه ها یا پوسته ها را ما به عنوان Shell یا پوسته می شناسیم. Shell ها در واقع رابط کاربری ما برای دستور دادن به کرنل سیستم عامل می باشند و شما از طریق این رابط ها خواهید توانست با سیستم عامل رابطـه برقرار نمایید .

خب دوستان به انتهای مقاله آموزشی آشنایی با مفهوم Shell رسیدیم . از توجه و همراهی شما سپاسگزاریم. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر در زمینه سرور مجازی و هاستینگ دارید می توانید سایر مقالات این سایت را مطالعه و بررسی نمایید.