اسکریپت چیست؟ و انواع زبان های Script کدامند؟

در این مطلب قصد داریم به بررسی موضوع اسکریپت چیست؟ و انواع زبان های Script کدامند؟ برای شما کاربران عزیز بپردازیم . در ابتدای مقاله توضیحات مختصری در مورد اسکریپت ارائه خواهیم داد و در ادامه به انواع زبان های Script اشاره خواهیم نمود. با ما همراه باشید.

اسکریپت چیست؟ و انواع زبان های Script

اسکریپت چیست؟ و انواع زبان های Script

اسکریپت چیست؟

در مفاهیم کامپیوتر ی و برنامه نویسی اسکریپت (Script) در واقع یک دنباله ای از دستور العمل ها به شیوه نوشتاری و کد است که توسـط یک نرم افزار خوانده شده و تفسیر و اجرا می شود . بعضـی از زبان های برنامه نویسی به شیوه صریح و معیـن زبان اسکریپت نویسی می باشند، که فرق آن ها با زبان ها برنامه نویسی پایه این است که اغلب به شیوه دستور العمل و داخل ی هستنـد و روش کدنویسی آن ها سطح بالاتر و آسان تر می باشد، ضمناً در نکات ی محدود تر از زبان های برنامه نویسی پایه می باشند، این محدودیت هم از این نظـر است که در رابطه با حوزه ویژه ای یا انجام دستورات ویژه ای طراحی شده اند  و هم از این نظـر که دسترسی های کمتری به کاربر و برنامه نویس عرضه می دهند. زبان های اسکریپت نویسی بیشتری موجود هستنـد که از جمله مشهـور ترین های آن ها که می توان به آن ها اشاره نمـود JavaScript و VBScript می باشند، که همان گونه که از نام آن ها برداشت می گـردد زبان های اسکریپت نویسی اغلب پایین شاخه یک زبان یا ساختـار پایه ای است که در این مسائـل ذکر شده نام VB و Java را در این زبان ها مشاهده می فرمایید.

اسکریپت چیست؟ و انواع زبان های Script

اسکریپت چیست؟ و انواع زبان های Script

در کـل زبان های اسکریپت برای کد نویسی نسبت به زبان های برنامه نویسی مثل C  و C++ خیلی  راحـت تر و سریع تر می باشند ولی در وقـت اجرا نسبت به زبان های کامپایلی نماید تر هستنـد و این امر به این علـت است که همان گونه که به آن اشاره شد کد های اسکریپت ابتدا توسـط یک نرم افزار دیگر بازخوانی خواهند شد به تشخیص داده خواهند شد و سبعد از طریق آن نرم افزار به سیستم عامل و پردازنده فرستادن خواهند شد که این یک وهله زیـادتر باعث خواهند شد نسبت به زبان های پایه نماید تر اجرا شوند.

دربـاره زبان های اسکریپت جا دارد که اشاره کنیم که زیـادتر در مسائـل برنامه نویسی تحت وب و طراحی سایت و انجام نکات ی از این قبیل شناخته شده می باشند و مورد بهره گیری قرار می گیرند.

انواع زبان های Script

AppleScript

زبان Script نویسی AppleScript به شیوه یک ربات در برنامه نویسی عمل می کند ، به گونه ای که نرم افزار پـس از نوشته شدن ابتدایی خواهندتوانـست به شیوه اتوماتیک مدیریت و پردازش اطلاعات مولتی مدیا را به عهده گیرند که حاوی فیلم ها و متن و اطلاعات تحت وب می باشد.

Bash

این مورد و مسائـل تعدادی از مسائـل ذکر شده در زیر، چنان چه که به یاد داشته باشید در قسمـت اقسام Shell به آن ها اشاره شده بود. همان گونه که در مقاله Shellچیست در دانشنامه Sever.ir گفتیم، Shell یک مکان کد نویسی است که دستورات در آن به کامپیوتر انتقال داده می شـود ، که در واقع آن دستورات همـان Script ها هستنـد که در اصل منظور از اقسام گوناگون Shell زبان های Script ی است که در مکان Shell بهره گیری می شوند.

که از این مسائـل می توان به مورد های پایین اشاره کرد.

(Bash (Bourne Again Shell

(Bourne shell (Bsh

C shell

Korn shell

و…

که در مقاله اقسام Shell به آن ها اشاره شد.

باقی زبان های Script نویسی:

JavaScript

یک زبان Script نویسی گسترش داده شده توسـط Netscape  است که در مسائـل عمومی و امکانات همانـند با Visual Basic ساخته ی Microsoft و Perl می باشد.

Perl

یک زبان برنامه نویسی Script ی است که کد و Syntax آن همانـند با زبان C بوده و این توانایی را دارد که در موقع اجرا یک مرتبه به زبان C کامپایل شده و سپس اجرا شود.

اسکریپت چیست؟ و انواع زبان های Script

اسکریپت چیست؟ و انواع زبان های Script

PHP

یک زبان برنامه نویسی تحت وب است که به شیوه Script بوده و زیـادتر در سرور ها و منابع تحت Linux کاربرد دارد و بهره گیری می شـود .

اسکریپت چیست؟ و انواع زبان های Script

اسکریپت چیست؟ و انواع زبان های Script

Python

اغلب برای گسترش و بیشتر شدن امکانات برنامه های Script ی بهره گیری می گـردد و بهره گیری از آن راحـت بوده و نیاز به تمرین نسبتا کمتری برای یادگیری و بهره گیری دارد.

Ruby

این زبان به گونه ای آسان و همانـند دیگر Syntax ها طراحی شده است، که کد های آن برای هر فردی که با کد نویسی هر زبان جدید برنامه نویسی آشنا باشد قابل مطالعه و قابل درک باشد.

خب دوستان به انتهای مقاله اسکریپت چیست؟ و انواع زبان های Script کدامند؟ رسیدیم. از توجه و همراهی شما سپاسگزاریم. اگر در زمینه سرور اختصاصی و هاستینگ نیاز دارید سایر مقالات این سایت را مطالعه نمایید.