فرق برنامه نویسی ساخت یافته Structural با شی گرا Object Oriented

در این پست قصد داریم شما کاربران عزیز را با فرق برنامه نویسی ساخت یافته Structural با شی گرا Object Oriented آشنا کنیم. امیدواریم این مقاله مورد توجه شما قرار بگیرد و برایتان مفید و کاربردی باشد. با ما همراه باشید.

فرق برنامه نویسی ساخت یافته Structural با شی گرا

فرق برنامه نویسی ساخت یافته Structural با شی گرا

در ابتدا می بایست بدانیم که برنامه نویسی شی گرا یا Object Oriented به شیوه کلی از گروه ای از اشیا مشـخص شده و کلاس ها تشکیل می گـردد که این اشیا به همدیـگر در رابطه می باشند. و برنامه نویسی ساخت یافته یا Structural به شیوه بخـش های جدا از هم و یک سری دستورالعمل یا Function نوشته می گـردد که این فانکشن ها در مسائـل گوناگون بازخوانی می شوند.

اگر به خاطر داشته باشید در مقاله ای که زبان های مورد بهره گیری  PHP و ASP.NET مقایسه شدند به این مقوله اشاره شد که C# به شیوه شی گرا بوده ولی PHP ساخت یافته می باشد.

فرق برنامه نویسی ساخت یافته Structural با شی گرا

فرق برنامه نویسی ساخت یافته Structural با شی گرا

نخستین نکته این می باشد که در برنامه نویسی ساخت یافته اصرار بر Process و انجام آن است اما در برنامه نویسی شی گرا اصرار بر Data یا اطلاعات می باشد. در واقع در ساخت یافته ابتدا فانکشن فراخوانی می گـردد و سپس آن دستورالعمل برای اجرا خود از دیتا های ضـروری بهره گیری می کند ، که به علـت این که اطلاعات جدا از هم مشـخص شده اند به شیوه مستقیم اجرا خواهند شد و سرعت اجرا زیـادتر خواهد بود، ولی در شی گرا اصرار بر داده سبب می گـردد تا اطلاعات مشابه با هم باشند و ضمناً از تکرار اطلاعات و کد نویسی اضافه هم ممانعـت می کند .

برنامه نویسی ساخت یافته، رویکرد بالا به زیـر یا Top Down دارد یعنی از بالا یک دستورالعمل به شیوه کامل تعریف می گـردد و سپس در دیگر مسائـل بهره گیری می گـردد اما شی گرا به شیوه Bottom Up است و هر شی اطلاعات خود را از کلاس بالاتر از خودش ارث خواهد برد ..

فرق برنامه نویسی ساخت یافته Structural با شی گرا

فرق برنامه نویسی ساخت یافته Structural با شی گرا

برنامه هایی که با برنامه نویسی ساخت یافته نوشته خواهند شد به Function های کوچک غیر وابسته تقسیم خواهند شد و برنامه های شی گرا به نهاد ها یا واحد های کوچکی به نام Object تقسیم می شوند.

امنیت برنامه نویسی و کد های ساخت یافته از برنامه نویسی شی گرا کمتر می باشد چون در برنامه نویسی شی گرا توانایی Data Hiding یا پنهـان سازی کد ها وجود دارد که در برنامه نویسی ساخت یافته قابل اجرا نیست.

با برنامه نویسی ساخت یافته می توان نسبتا برنامه های مبهم را برنامه نویسی کرد، ولی روش ی تقسیم بندی در شی گرا ها سبب می گـردد که توانایی برنامه نویسی هر نوع برنامه ی مبهم و بزرگی ممکن باشد، که در برنامه نویسی  ساخت یافته در بعضـی مسائـل برنامه نویسی طرح های سنگین و مبهم دشوار و زیاد و سخت خواهد شد.

برنامه نویسی ساخت یافته نسبت به شی گرا توانایی بهره گیری دوباره کمتری دارد و ضمناً حاوی انعطاف پذیری کمتری هم می باشد.

خب دوستان به انتهای مقاله فرق برنامه نویسی ساخت یافته Structural با شی گرا Object Oriented رسیدیم. از توجه و همراهی شما سپاسگزاریم.  برای مشاهده طلاعات بیشتر درمورد سرور مجازی و سرور اختصاصی می توانید سایر مقالات این سایت را بررسی نمایید.