میل سرور چیست و روش کار با آن چطور است؟

میل سرور چیست و روش کار با آن چطور است؟ این سوالات ممکن است برای شما نیز مطرح شده باشد در این پست قصد داریم اطلاعات مفیدی در مورد mail server، کاربرد های آن و طریقه کار کردن آن را برای شما دوستان عزیز ارائه نماییم. امیدواریم این مقاله بتواند پاسخ  مناسبی برای سوالات شما درمورد میل سرور باشد. با ما همراه باشید.

 

میل سرور

میل سرور

میل سرور نرم افزاری است که امکانات و سرویس های ویژه ای برای ارسال میل از یک سرور به سایت ها و ایمیل های دیگران بهره گیری می شود .

چرا سازمان ها می بایست از میل سرور اختصاصی بهره گیری کرد؟

۱- نا امن بودن سرویس های خارجی. بنا به گفته رئیس سازمان پدافند غیر علت سردار غلابیماری ا جلالی با خبرنگار مهر از نا‌امن بودن سرویس‌های عرضه دهنده ایمیل که بوسیـله کشورهای خارجی‌ اداره می‌شوند خبر داد. ایشان دربـاره امنیت سرویس‌های ایمیل یاهو وجی میل گوگل بیان کرد: بطور کلی اینگونه سرویس‌ها که سرویس دهندگان آنان در بیرون از کشور قرار دارند به این علـت این که به محتوای ایمیل‌ها دسترسی دارند و از طرف آن‌ها مدیریـت می‌شود هیچطور امنیتی ندارند .

۲- تغییر هاست وب سایت خواهـد توانست باعث از دست رفتن ایمیل های قبلی شود. ولی راه اندازی میل سرور اختصاصی تضمین مواظبت کردن همه ایمیل ها را برای سازمان فراهم می آورد.

 ایمیل سرور چطور کار می کند ؟

ایمیل به یکـی از با ارزش ترین و کاربردی ترین جنبه های زندگـی مبدل شده می باشد. تمام ما از ایمیل برای انجام کارها و نامه نگاری های خود با دوست ها و آشنایان بهره گیری می کنیم. ولی ایمیل چطور عمل می کند ؟ حقیقت این است که ایمیل حاوی تکنولوژی ساده ای می باشد. در بـعد هر ایمیل موتور قدرتمندی به نام ایمیل سرور ( Email Server ) وجود دارد که ایمیل ها را در فضای وب منتشر می کند . پرسش مهـم اینجاست که این ایمیل سرور چیست و چطور کار می کند ؟ در ادامه این مقاله از دیفوراف، شما را با ایمیل سرورها و طرز کار آنان آشنا می کنیم:

 ایمیل چطور از فرستنده به گیرنده می رسد؟

هر ایمیل، چیزی به غیر از یک فایل متنی به همراه Attachment ها ( فایل های پیوست شده ) نیست. درست مثل هر داده رد و بدل شده در اینترنت، هر ایمیل هم به چندین بسته اطلاعاتی تقسیم می شود . وقتی فرستنده ایمیل، روی Send کلیک می کند ، تمام این بسته های اطلاعاتی روی یک کامپیوتر مرکزی ( ایمیل سرور ) که سرویس ایمیل را میزبانی می کند آپلود می شوند.

سپس سرویس ایمیل، بسته های اطلاعاتی را از طریق اینترنت به سروری که سرویس ایمیل گیرنده را حمایت می کند ارسال می کند . ایمیل سرور گیرنده به دنبال آدرس ایمیل شخـص گیرنده می گـردد و پـس از پیدا کردن آن، ایمیل را در اینباکس وی منتشر می کند . پـس از آن، همـه بسته های اطلاعاتی در زمان انتشار در اینباکس کنار همدیـگر بازچینش می شوند و به حالت اولیه خود بازمی گردند. در نهایت کاربر وارد اینباکس خود می گـردد و ایمیل را همان گونه که فـرد فرستنده ارسال کرده بود، مشاهده می کند .

 بسته ها چطور کنار همدیـگر بازچینش می شوند؟

ما برای ارسال ایمیل از سرویس های آنلاین یا کلاینت های ( ایستگاه پردازشگری که وظیفه اخذ اطلاعات از سرور را دارد ) ارسال ایمیل مثل جیمیل یا یاهو میل بهره گیری می کنیم.

وقتی ما یک ایمیل را ارسال می کنیم، کامپیوتر ما به سرور سرویس ایمیل ما متصل می شود . یک سرور در واقع یک کامپیوتر مرکزی است که نوع ویژه ای از خدمات را مدیریت می کند . به عنوان مثال، یک ایمیل سرور، وظیفه مدیریت ایمیل ها را بر عهده دارد. ایمیل سروری که مسئول ارسال ایمیل ها است، سرور SMTP ( پروتکل انتقال ساده ایمیل یا Simple Mail Transfer Protocol )نام دارد. یک SMTP خواهـد توانست ایمیل را به یک SMTP دیگر منتقل نماید و به این ترتیب، با چندین انتقال میـان SMTP ها، ایمیل به مقصد خود برسد.

هر ایمیل حاوی ایمیل فـرد ارسال نمایـند ه و ایمیل فـرد یا افـراد اخذ نمایـند ه می باشد. وقتی ایمیل فرستاده می شود ، کلاینت ایمیل به سرور SMTP سرویس ایمیل ارسال نمایـند ه متصل می شود . این کلاینت، آدرس ارسال نمایـند ه، آدرس گیرنده و محتوای ایمیل را انتقال می دهد.

میل سرور

میل سرور

 

سرور SMPT برای پیدا کردن موقعیت گیرنده دست به کار می گـردد و با بهره گیری از ایمیل ID گیرنده، نام دامین ( دامنه ) وی را تشخیص می دهد ( برای مثال Gmail.com ). چنان چه این دامین با دامین ایمیل فـرد ارسال نمایـند ه یکسان باشد، در این صورت SMTP ایمیل را در یک سرویس مشترک انتقال می دهد و در این حالت پروتکل خیلی ساده تر خواهد بود.

هر نام دامین نشانگر یک وب آدرس منحصر به شخـص است که به آدرس اینترنت پروتکل یا همـان IP آدرس گفته می شود . آن را به عنوان آدرس پستی اینترنتی در نظـر بگیرید. رابطه میـان نام های دامین ها و آی پی آدرس ها در فهرست نام دامنه یا Domain Name Registry ذخیره شده می باشد. سپس سرور SMTP به سروری که فهرست مربوطه در آن ذخیره شده است ( همـان سرور DNS ) متصل می گـردد و سرور DNS آدرس را به سرور SMTP بازمی نماید .

در قدم پـس سرور SMTP ایمیل را به سرور SMTP سرویس ایمیل کاربر گیرنده منتقل می کند .  SMTP گیرنده در این وهله اطلاعات ایمیل را بازبینی می کند تا اطمینان حاصل گـردد که ایمیل به آدرس درست ارسال شده می باشد. چنان چه آدرس درست بود، SMTP گیرنده این ایمیل را به سرور POP3 ( و یا سرور IMAP ) ارسال می کند .

سرور های Post Office Protocol ( یا POP3 )، سرور هایی می باشند که وظیفه اخذ ایمیل را بر عهده دارند – عدد ۳ در POP3 نشانگر ورژن پروتکل مورد بهره گیری است – سرور های POP3، ایمیل اکانت ها ( یا ایمیل آی دی ها ) را حاوی می شوند. هر ایمیل اکانت، به ترکیبی از یک نام کاربری و رمز گذر ( Username-Password ) اشاره دارد. وقتی یک ایمیل به POP3 راهنـمای می شود ، این ایمیل تا وقتی که کاربر وارد حساب کاربری خود گـردد و آن را بازبینی نماید در ایمیل اکانت مربوطه ذخیره و نگه داری می شود .

بعد از آن کلاینت ایمیل به سرور POP3 متصل شده و به سرور دستور می دهد تا اجازه دهد ایمیل دانلود شود. پـس از اینکه ایمیل روی یک دستگاه مکانی دانلود شد، سرور POP3 دیگر رونوشـت این ایمیل را در میل باکس خود نگه نمی دارد ( هر چند دیگر اکثر سرویس های ایمیل چنین امکانی را فراهم کرده اند که ایمیل ها در POP3 ذخیره شوند ).

پس شما نخواهید توانست با بهره گیری از کامپیوتر دیگری ایمیل خود را دانلود نمایید چون قبلا دانلود شده می باشد. برای از میـان بردن این مساله IMAP به کمک آمد. ورژن چهارم پروتکل دسترسی به پیغام اینترنتی یا IMAP 4 ( یا همـان Internet Message Access Protocol Version 4 ) وظیفه ساده ای دارد و آن هم نگه داری یک رونوشـت از ایمیل روی سرور می باشد. این پروتکل به شما اجازه می دهد هر وقـت که خواستید و با هر کامپیوتر ی به ایمیل های خود دسترسی داشته باشید.

خب دوستان به انتهای مقاله آموزشی میل سرور چیست و روش کار با آن چطور است؟ رسیدیم . از توجه شما سپاسگزاریم. در صورت نیاز به اطلاعات سرور مجازی یا سرور اختصاصی کلیک کنید.