بررسی سیستم عامل های لینوکس

در این پست قصد داریم با بررسی سیستم عامل های لینوکس در خدمت شما کاربران عزیز باشیم. همانطور که می دانید لینوکس نسخه های متفاوتی دارد و هر کدام کاربران خاصی دارد. حال در مقاله بررسی سیستم عامل های لینوکس سعی شده است که به اکثر این نسخه ها اشاره شود. امیدواریم این مقاله برای شما مفید و کاربردی باشد.

بررسی سیستم عامل های لینوکس

بررسی سیستم عامل های لینوکس

لینوکس توزیع‌ها و نرم‌افزارهای مختـلفی برای کاربرهای مختلـف دارد. برخـی از آن‌ها خیلی سبک می باشند . بعضـی دیگر تنها برای کاربرانی مناسب می باشند که می‌خواهند در کنار سیستم‌عامل خود، لینوکس را نیز امتحان کنند. یعنی لینوکس سیستم عامل اصلی آن‌ها نیست.

به گزارش پایگاه خبری فناوری خوانـدن برسام و به نقل از شبکه ، این گونه کاربران زیـادتر از ورژن اوبونتو برای این منظور بهره گیری می‌کنند چون کاربرپسند هست و نصب و بهره گیری راحتی دارد. نرم افزارهای کاربردی آن نیز زیاد می باشند و حمایت خوبی از امکانات سخت افزاری دارد.

گزینش توزیع مناسب لینوکس 

اوبونتو، زاندرو، ایکسوبونتو، فدورا، نوپیکس، اوپن سوزه و… تنها قسمتـی از صدها توزیع فعال لینوکس در دنیا می باشند . احتمالا جذاب باشد آگاه باشید ، لینوکس بیشتر از 650 توزیع فعال دارد. این تعداد بر حسب آماری هست که وب سایتی به نام DistroWatch آن را منتشر کرده می باشد. قضاوت دربـاره این که کدام توزیع لینوکس برای کدام کاربر مناسب است، کمی مساله به نظـر می‌رسد. گزینش توزیع مناسب، با نوع کار کاربر و سلیقه فردی وی رابطه مستقیم دارد.با دقت به همـه اين نکات ،  در اين مقاله کوشش کرده ‌ایم با بازبینی خلاصه کارکرده ای مختلـف توزیع‌ها و دسته‌بندی کاربران به گروه‌های متفاوت، نرم افزار مناسب آن‌ها را تا میزانی مشخص کنیم.

 

اشخاصـی که لینوکس سیستم‌عامل مهـم آن‌ها نیست

بررسی سیستم عامل های لینوکس

بررسی سیستم عامل های لینوکس

Knoppix يكي از توزيع‌هاي Live CD لینوکس هست که بدون نیاز به نصب روی کامپیوتر و تنها با اجرا شدن از روی CD می‌توان از آن بهره گیری کرد. پس ، آن دسته از اشخاصـی که تنها می‌خواهند کار با لینوکس را امتحان کنند و آن را به‌عنوان سیستم عامل اصلی خود گزینش نكرده‌اند، می‌توانند از توزیع ناپیکس کمک بگیرند. کاربر می‌تواند از برنامه‌های نرم‌افزاری مختـلفی بهره گیری نماید و حتی فایل‌ها و اسناد تهیـه شـده با آن‌ها را روی هارددیسک یا حافظه فلش ذخیره و مواظبت کردن کند. توزیع‌های Live CD لینوکس، ضمناً برای مواقعی که windows از کار افتاده هست و کاربر می‌خواهد پیش از نصب دوبار ویندوز، خوانـدن ذخیره شده روی windows را در محل دیگری ذخیره نماید ، مناسب می باشند . تنها مشکلی که این‌گونه نرم‌افزارها دارند، سرعت کمتر آن‌ها نسبت به توزیع‌های نصب شده روی کامپیوتر می باشد.

اگر جزو کاربرانی می باشید که با سرعت توزیع‌های Live CD لینوکس مشکلی ندارند، می‌توانید از Wubi برای نصب توزیع اوبونتو روی سیستم عامل windows بهره گیری نمایید . Wubi به کاربر این توانایی را می‌دهد تا اوبونتو را همچون یک نرم‌افزار روی سیستم عامل windows نصب یا پاک کند. در مقایسه با دیگر توزیع‌های لینوکس، اوبونتو امنیت خوب، حمایت مناسب و راهنماهای آنلاین بیشتری برای کاربرانش دارد. مورد مناسب دیگری که در این‌جا می‌توان به آن اشاره کرد، توانایی نصب لینوکس در محیطی مجازی و انجام آن روی سیستم عامل windows یا مک می باشد. برای این منظور می‌توان از نرم‌افزارهای مجازی همچونVirtual PC (مایکروسافت)، Virtual Boxم (Sun) یا VMare کمک گرفت. برای این کار کافیست ISO لینوکس را دانلود یا از CD  نصب لینوکس بهره گیری نمایید . سپس مرحلـه ها نصب و راه اندازی را به ترتیبی که دردستورالعمل آن ذکر شده است، انجام دهید.

 

اشخاصـی که تازه به بهره گیری از لینوکس روی آورده‌اند

در میـان توزیع‌های GNU/Linux،  لینوکس مینت (Linux Mint) کاربرد آسان‌تر و قابلیت‌های بهتری در میـان دیگر توزیع‌های لینوکس دارد. لینوکس مینت، مبتنی بر اوبونتو هست و خود اوبونتو نیز مبتنی بر دبیان می باشد. پس ، کاربر با مجموعه‌ای بزرگی از اقسام نرم‌افزارها و امکانات روبه‌روست و می‌تواند با دقت به نیازمندی‌هایش از آن‌ها بهره ببرد. هر نرم افزاری که روی اوبونتو و دبیان اجرا می‌شود، قطعا روی لینوکس مینت هم به همـان خوبی اجرا می شود .

CD لینوکس مینت با قابلیتی به نام mint4win همراه می باشد. این توانایی به کاربر اجازه نصب لینوکس روی سیستم عامل windows را به شیوه پارتیشنی جداگانه و بدون برهم زدن تنظیمات دستگاه می‌دهد. کارایی و سرعت آن همچون وقتی که به عنوان سیستم عامل اصلی نصب می‌شود نخواهد بود ولی هر گاه دیگر تمایلی به بهره گیری از آن نداشتید می‌توانید به آسانـی از مدیریـت پانل آن را پاک نمایید . درست مثل اين كه یک برنامه نرم‌افزاری ساده را Uninstall می‌نمایید . ورژن دسک‌تاپ اوبونتو نیز گزینش مناسبی برای کسانی ست که تازه می‌خواهند به لینوکس روی بیاورند. اوبونتو، وسایل سخت‌افزاری بسیاری را تحت حمایت خود دارد. ضمناً زمان‌بندی ارائـه نسخه‌های مختلـف آن خیلی منظم می باشد. هر شش ماه یک مرتبه ورژن جدید و به روز شده اوبونتو در اختیار کاربرانش قرار می‌گیرد.جذاب اینجاست که اوبونتو برای کاربرانی که اینترنت پرسرعت ندارد، DVD نصب آن را به شیوه رایگان به همـه نقاط دنیا می‌فرستد.

اوپن سوزه (OpenSUSE) و فدورا نیز از دیگر توزیع‌های رایـج لینوکس برای دسکتاپ می باشند . هر دو آن‌ها بهره گیری راحـت و اينترفيس کاربری کاربرپسندی دارند. ضمناً این که رایگان نیز می باشند . از میـان توزیع‌های پولی می‌توان به Xandros Home Edition اشاره کرد. این ورژن یکـی از برترین توزیع‌های لینوکس برای کامپیوتر های رومیزی و کاربران تازه‌کار می باشد. زاندروس (Xandros) حاوی CodeWeavers CrossOver هست که توانایی انجام برنامه‌هایی مثل مایکروسافت آفیس، ادوبی فتوشاپ و اکثر نرم‌افزارهای دیگر windows را دارد.

 

نصب لینوکس روی کامپیوتر های قدیمی

Puppy Linux در واقع توزیع Live CD لینوکس هست و برای نصب روی کامپیوتر هایی با حافظه کمتر از 64 مگابایت مناسب می باشد. پاپی لینوکس را می‌توان از طریق دستگاه‌های مختلـف همچون یو‌اس‌بی فلش، سی‌دی یا درایوهای زیپ شده اجرا کرد. پاپی لینوکس مستقیما از رم دستگاه اجرا می‌شود. Xubuntu نیز برای نصب روی کامپیوتر های قدیمی مناسب می باشد. Xubuntu از xfce بهره گیری می‌کند. xfce، محیطی برای کامپیوتر های رومیزی هست که فضای کمتری نسبت به GNOME اشغال می‌کند. نسخه‌های مختلـف ایکسوبونتو هر سـال دو مرتبه عرضه می‌شوند. آنتیکس (antiX) نیز یکـی از دیگر از توزیع‌های مناسب برای نصب روی کامپیوتر های کم ظرفیت و قدیمی می باشد. به‌طور مثال، کاربران کامپیوتر هایی که براي اجراي windows 98 كند می باشند (مثل سيستم‌هاي مبتني بر پردازنده‌هاي پنتيوم 2) می‌توانند از آنتیکس برای بهره بردن از لینوکس کمک بگیرند. زِن‌واک (Zenwalk) نیز توزیع دیگری از لینوکس و مناسب برای کامپیوتر های ضعیف می باشد.

 

بهره گیری کاری از لینوکس

Redhat Enterprise Linux و SUSE Linux Enterprise Desktop  که قبلا با نام ناول لینوکس دسکتاپ شناخته می‌شد، مناسب‌ترین توزیع‌ها برای انجام کارهای اداری و تجاری می باشند . قبلا بیشترین تمرکزRedhat، به جای کامپیوتر های رومیزی روی سرور بود.Xandros نیز یکـی دیگر از گزینه‌های مناسب برای استفاده‌های تجاری می باشد. اما زاندروس کمپانـی کوچکی هست و ترجیح زیـادتر شرکت‌ها و سازمان‌ها بهره گیری از محصولات فروشنده‌ها و تولیدکننده‌های بزرگ و معـروف می باشد. اوبونتو سرور، سوس اینترپرایز و Red Hat Enterprise Server سه مدعی کارآمد برای پیاده کردن لینوکس روی سرورها می باشند . این نرم‌افزارها، قابلیت‌های امنیتی عالی ی دارند و مجموعه تازه آن‌ها حاوی توزیع‌ها و آموزش‌های سودمند می باشد.

 

لینوکس برای نت‌بوک‌ها

نت‌بوک نسبتا همـان نوت‌بوک با صفحه نمایش کوچک‌تر، قدرت پایین‌تر و سخت‌افزار ضعیف‌تر می باشد. توزیع‌های لینوکس که برای نصب روی نت‌بوک‌ها مناسب باشند، حاوی اوبونتو نت‌بوک، موبلین (Moblin) و جولی‌کلاد (Jolicloud) می باشند .  برای نصب توزیع اوبونتو نت‌بوک می بایست دستگاه مورد نظـر قطعا پردازنده اینتل اتم داشته باشد. اما چنان چه ورژن معمولی اوبونتو را دارید نیز می‌توانید آن را روي نت‌بوک خود نصب نمایید و تنظیمات پیش فرض مرتبط به ظرفیت آن را تغییر داه، روی ظرفیت نت‌بوک تنظیم نمایید . سپس مجموعه نرم‌افزاری ضـروری و مشابه را روی اوبونتو نصب نمایید .جولی‌کلاد، برای نصب روی کامپیوتر های کم قدرت که ظرفیت حافظه کمی نیز دارند، مناسب می باشد. رابط کاربری این توزیع خیلی عالی و کاربرپسند هست طوری که می‌توان به جرات گفت با تمام توزیع‌های دیگر لینوکس فرق دارد. جولی‌کلاد مبتنی بر اوبونتوست، پس تمام برنامه‌هایی که روی اوبونتو اجرا می‌شوند روی آن نیز به خوبی قابل اجرا خواهند بود.

کاربر می‌تواند جولی‌کلاد را در کنار سیستم عامل windows خود داشته باشد. یعنی می‌توان به شکل پارتیشن مجزایی روی دستگاه نصب و موقعی تمایل، به آسانـی حذفش کرد. موبلین نیز توزیع لینوکس دیگری برای نت‌بوک‌همی باشد. موبلین را می‌توان از طریق یک یو‌اس‌بی نیز روی کامپیوتر اجرا کرد. ضمناً می‌توان آن را نصب نمـود و بهره گیری سریع ‌تری از آن داشت. جذاب هست آگاه باشید ترکیب Maemo و Moblin، پلتفرم  MeeGo به‌وجود آمده می باشد. Maemo، پلتفرم نرم‌افزاری مبتنی بر دبیان لینوکس و ساخته دست نوکیمی باشد.

 

برای بهره گیری حرفه‌ای‌ها

Arch Linux یکـی از مناسب‌ترین توزیع‌های لینوکس برای بهره گیری کاربران حرفه‌ای  به‌شمار مي‌آيد. این توزیع توانایی نصب و تهیه تغییرات و تنظیمات مختلـف را به کاربر با دقت به نیازهایش می دهد. این توزیع، رابط کاربری گرافیکـی ندارد. صفحه این توزیع مملو از فایل‌های تنظیماتی مختلـف برای تنظیم و پیکربندی سیستم می باشد. این فایل‌ها و امکانات به کاربر کمک می کنند تا محیط این توزیع را با دقت به نیازهای خود مرتب ، تنظیم و آن را مناسب بهره گیری خود نماید . Slackware نیز یکـی دیگر از اقسام توزیع‌های مناسب برای کاربران حرفه‌ای می باشد. این توزیع در مقایسه با Arch Linux، مجموعه نرم‌افزاری زیـادتر و امکانات امنیتی و محافظه‌کارانه گسترده‌تري دارد.Slackware یکـی از قدیمی‌ترین توزیع‌های لینوکس برای استفاده‌های حرفه‌ای هست و می‌توان گفت یکـی از سريع‌ترین آن‌ها به حساب می‌آید.

 

 

زیبا ترین لینوکس

در میـان لینوکس های معرفی شده زیبا ترین توزیع Bodhi Linux هستش که این توزیع رو به شخصه دوسش دارم، به دو دلیـل مهم هم قشنگی ظاهری داره و هم بسیار سبک و مناسب سیستم های قدیمی و تازه هستش و ولی این توزیع برای اونایی هستش که بسیار به زیبا ی محیط سیستم عاملشون ارزش میدن و سبک بودن سیستم عامل براش در کنارش بسیار با ارزش هستش

توضیحات فنی:

Bodhi بر پایه Ubuntu هستش و گسترش دهنده های محدودی داره و توانایی توقف گسترش اش هستش ولی از بدو تولد خوب روی کار باقی مانده در بیان رتبه های مهـم نسبتا رتبه ۲۰ رو میـان حدود ۲۰۰ توزیع داره و همه امکانات مهـم اوبنوتو رو داراست و از برنامه دسکتاپ Enlightenment بهره گیری می کنه و از نظـر live سطح م بوسیله ی داره.

سایت سازنده اش : http://www.bodhilinux.com

اما تصویر از محیط سیستم عامل:

بررسی سیستم عامل های لینوکس

بررسی سیستم عامل های لینوکس

 

برترین توزیع لینوکس برای ویندوزی ها و کاربران مبتدی

mint یه ورژن با ظاهر گرافیکـی خوب و نسبتا سبک و بسیار شبیه به windows بسیار کمتر نیاز به ترمینال در مینت دارین و این ورژن رو من خودم زیاد دوست ندارم چون احساس لینوکس بودن زیاد بهم دست نمیده بسیار شبیه windows هستش و بطور اتوماتیک بسیار برنامه کاربردی و مورد نیاز هم داره برای کسایی که با windows کار کردن و ولی تو زمینه کاستومایز کردن یا همون سفارشی سازی غیر قابل مقایسه با windows هستش دستتون توش بسیار باز هستش و کامل بازی میتونین در بیارین تنها موقع نصب حواستون باشه هاردتون رو کلا یک پارچه نکین پیش نصب مرحلـه ها نصب رو مطالعه نمایید .

مشخصات فنی:

Mint پـس از ابوبنتو پر کاربردترین ورژن لینوکس نصبی روی سیستم کاربران در دنیا هستش و بر پایه Ubuntu هستش و ولی نسبت به معروفیت رتبه دوم رو داراست و انتشارش نسبتا بر مبنای ابونتو هستش و ولی از لحاظ live باز این هم رتبه م بوسیله ی داره و از نظـر امنیت نسبتا ضعیف تر هستش به نسبت نسخ مثل آرچ و ولی نوع دسکتاپ پیش فرضش Cinnamon هستش من خودم با این دستکاپ تستش نکردم ورژن مینت با دسکتاپ Xfce رو نصب کردم ولی نسبتا سبک هستش‌واین توزیع گسترش دهنده های بیشتری داره.

سایت گسترش دهنده mint:

http://linuxmint.com/

تصویری از محیط مینت:

بررسی سیستم عامل های لینوکس

بررسی سیستم عامل های لینوکس

 

 برترین لینوکس دسکتاپ

در میـان لینوکس های دسکتاپ یعنی برای کاربری عمومی برترین ورژن حتی از نظـر خوده منتقد های اروپایی-امریکایی زوبنتو یا Xubuntu هستش چون که رویکرد این برنامه تنها برای desktop هستش و کوشش کردن برترین کاربری  برای کاربران عمومی رو فراهم کنند.

مشخصات فنی:

این لینوکس بر پایه ubuntu هستش و از نظـر مشهـور بودن رتبه ۱۷ رو در میـان لینوکس های دیگه داره و از برنامه دسکتاپ Xfce بهره گیری می کنه و نسبتا سبک هست ولی از نظـر من کمی بی روح و خشک هست مثل windows لانگ هورن چنان چه به یاد داشته باشید و اغلب با ابونتو منشتر میشه و سرعت بالا اومدن بیشتری داره.

سایت سازنده: http://www.xubuntu.org

اما تصویر از محیط این لینوکس:

بررسی سیستم عامل های لینوکس

بررسی سیستم عامل های لینوکس

 

بهترین توزیع برای لپ تاپ

لینوکس Lubuntu یعنی ابونتو برای لپ تاپ هستش ورژن بسیار خوش دستی هستش برای لپ تاپ ها هستش این ورژن از خصوصیات ی خیلی مناسبی که داره این که تو شارژ باتری خیلی کم استفاده و با توانایی کار کردن باتری طی وقـت زیاد هستش و رابط کاربری سبکی داره و بسیار کم از کارت گرافیک کار میکشه و احتمالا در مساوی windows ۷ میشه گفت ۱۷۰٪ شارژ زیـادتر نگه میداره  و تو بهره گیری از تاچ پد لپ تاپ به جای موس اختیاراتی جالبی دارین.

مشخصات فنی:

این هم از اسمش معیـن هستش از بر پایه اوبنتو هستش و انتشارش با اوبنتو صورت میگیره و از برنامه LXDE برای دستکاپ بهره گیری می کنه که موججب سبک و کم استفاده شدنش هست و ولی OpenBox  هم که دسکتاپ سبکی هستش بهره گیری می کنه و برای لپتاپ های با سخت افزار کم قدیمی مناسب هستش به طوری که قدیمی بودن سیستم رو حس نمیکنین و از نظـر بهره گیری لایو درجه متوسطی داره و رتبه ۱۴ رو از نظـر معروفیت داره.

و سایت سازنده اش:

http://lubuntu.net/

تصویری از محیط lubuntu :

بررسی سیستم عامل های لینوکس

بررسی سیستم عامل های لینوکس

 

 

برترین لینوکس برای امنیت و هک و مهندسی معکوس و برنامه نویس ها و گسترش دهنده ها

kali linux ورژن پیشرفته backtrack ورژن فوق العاده ای هستش من خودم باهاش بسیار حال می کنم، کالی لینوکس میشه گفت هر آنچه برای هک ، کرک و برنامه نویسی تحت وب نیاز هستش درون خودش داره وبرنامه wine همراهش هستش میتونین برنامه های windows رو شیوه اجرا کنین و یه کم کار کردن باهاش سخت تر هستش می بایست لینوکسی باشی تقریبا.

مشخصات فنی:

کالی بر حسب debian هستش و از رابط کاربری Gnome برای دستکاپ بهره گیری می کنه و سبک هستش نسبتا و حاوی ابزار پیش فرض بیشتری هستش  و از نظـر معروفیت در رتبه ۱۸ رو داره و از نظـر لایو در میـان دیگر لینوکس ها م بوسیله ی رو به بالا  هستش و ولی انتشار زیاد معیـن نمی بـاشد و نصب سختی داره مثل دبیان به نسبت توزیع های قبلی که معرفی شد.

وبسایت رسمیش:

http://www.kali.org/

 

بهترین توزیع برای یاد گیری هسته و لینوکس کار حرفه ای شدن

arch linux توزیع جدا که خود یکـی از توزیع های مهـم لینوکس هستش توضیحات بسیار خوبی تو این زمینه داره و تمام چیز رو توضیح میده به شما و ولی شما خودتون تمام کاره سیستم می باشید و دسترسی بیشتری داری و می بایست حواستون به اعمالتون باشه و می بایست با ترمینال زیاد کار نمایید و بسیار از چیز های گرافیکـی رو ندارید و شعار سازنده هاش این هستش که این چنان چه بخواهیم پشت سیستم های گرافیکـی پیچیدگی ها رو پنهـان کنیم یه چیز پچیده تری بوجود میادش، بـعد برای آغاز بهتون پیشنهاد نمیکنم.

مشخصات فنی :

arch خودش یه توزیع مهـم هستش و از دسکناپ Cinnamon بهره گیری می کنه نسبتا سبک هستش و user friendly نمی بـاشد زیاد و رتبه ۸ ام رو از نظـر معروفی داره و برای دسکتاپ و سرور مناسب هستش و اغلب هر ماه یک ورژن میده و خیلی تیم گسترش دهنده پر قدرت ای داره و از نظـر امینیتی ورژن امنی به حساب میادش.

و سایت سازنده اش:

https://www.archlinux.org

 

بهترین توزیع برای سرور

centos برترین ورژن برای سرور هستش بی شک قدرت و رویکرد این ورژن برای راه اندازی سرور هستش و خودش به شیوه اتوماتیک فایروال و … برای راهندازی داره ولی اغلب رو سرور ورژن دستکاپش رو نصب نمیکنن و ورژن بدون رابط کابریش رو نصب می کنن من خودم از طرفدار های پر و پا قرصش هستم میتونین باهاش یه گپی بزنین.

مشخصات فنی:

سنت وی اس ورژن ای بر پایه red hat یا پدرش fedora هستش و از رابط کاربری gnome برای دسکتاپ بهره گیری می کنه که بالا دربـاره ش حرف کردیم و ولی ورژن های centos اغلب نا منظم منشتر میشن متـوسـط هر ۴ ماه یک مرتبه یه ورژن منشتر می کنه و از لحاظ معروفیت در رتبه ۱۲ ام قرار داره ورژن مناسب با سرور و دسکتاپ هستش با توانایی live م بوسیله ی و ولی سرعت و سازگاری مناسبی با نرم افزار های وب داره و با سیستم های ضعیف هم خوب کار می کنه.

سایت گسترش دهنده:

http://www.centos.org

 

بهترین توزیع Live و قابل حمل سیستم عامل

Damn Small Linux احتمالا بتونم بگم برای سیستم عامل سایز ۵۰ مگابایت اونم live هیچی نباشه من اغلب جایی بخوام باشم نیاز داشته باشه روی سیستمی که ویندوزش بالا نمیادش فایل بکاپ بگیریم از DSL رو همونجا دانلود می کنم یه روی فلشم دارم سریع بوتش می کنم و تمام کاری نیاز باشه می کنه بسیار سبک سریع و کم سایز هستش به نظـر من نسبتا یه معجزه اس آخه یه فایل PSD میشه ۵۰ مگ نه یه سیستم عامل.

مشخصات فنی:

این ورژن بر پایه KNOPPIX و یا پدرش debian  هستش که میتونین از پدرش برای ساپورت مناسـب تر درایور ها بهره گیری نمایید ولی رتبه لایو اش که خیلی بالا و از لحاظ مشهـور بودنش رتبه ۷۸ رو داره و اغلب انتشار های نا منظمی داره و از JWM برای desktop بهره می بره و به آسانـی میتونین رو USB برای نصب بریزین.

سایت گسترش دهنده:

http://www.damnsmalllinux.org/

 

برترین توزیع برای گرافیست ها و مالتی مدیا کارها

ubuntu استودیو ورژن ای استدیو ubuntu محبوب هستش که با عرضه برنامه های مالتی مدیا و گرافیکـی با در نظـر دارا بودن لایو بودنش میتونه یه پکیج کامل برای طراحانی که به لینوکس عادت کردن باشه و ابزار مناسب برای رکورد و میکس صدا و کارهای تصویری دارد و سایز مناسبی به نسبت خدماتی که عرضه میده چنان چه شما جزو طراحان می باشید این لینوکس گزینش اول و پـایان شما خواهد بود اما من خودم تا حالا نصبش نکردم.

مشخصات فنی:

مبنای مشخصا ubuntu هستش ولی از دسکتاپ unity بهره گیری نمی کنه از Xfce بهره گیری می کنه انتشارش با اوبنتو هستش و لایو هم در حد م بوسیله ی پاسخـگو هستش و در رتبه مشهـور بودن ۵۱ رو نصیب خودش کرده به لحاظ نصب هم مثل پدرش اوبنتو ساده هستش.

سایت گسترش دهنده:

http://ubuntustudio.org/

 

برترین توزیع برای موبایل

اندروید برای تمام اسمش آشناس اندروید یه لینوکس هستش که گوگل برای تلفن همراه ها آغاز به گسترش اش کرده و بسیار گسترش اش سریع تر از اون چیزی هستش که انتظارش رو داشت و فرق های بیشتری داره با پردش حتی میتونین اون روی سیستم pc خودتون نصب نمایید و ازش لذت برید اندروید نیاز معرفی زیـادتر نداره مطلب زیاد هستش و ولی ورژن های دیگه ای رو میشه رو تبلت یا تلفن همراه نصب نمـود مثل خوده Ubuntu که میشه روشون نصب کرد.

مشخصات فنی:

بر پایه ابونتو آغاز شده و اینقدر بزرگ شده میشه گفت جدا از ابونتو هست و بر پایه andorid هستش دیگه و از نظـر معروفی میشه گفت در حد حد Ubuntu هستش و ولی انتشارش هم که دست گوگل هستش از من مناسـب تر میدونین و ولی نوع دسکتاپش andorid هستش.

و ولی سایت های گسترش دهنده اش:

www.android.com
http://www.android-x86.org/

خب دوستان به انتهای مقاله بررسی سیستم عامل های لینوکس رسیدیم . از توجه و همراهی شما سپاسگزاریم.  در صورتی که به مطالب هاستیگ و سرور مجازی نیاز دارید سایر مقالات این سایت را دنبال کنید.