آشنایی با Cloud Linux

احتمالا تا الان اصطلاح Cloud Linux به گوشتان خورده باشد اما اطلاعات خاصی در مورد آن نداشته باشید. در این مطلب قصد داریم شما کاربران عزیز را با Cloud Linux آشنا کنیم. امیدواریم مقاله آشنایی با Cloud Linux برای شما مفید و کاربردی باشد.

آشنایی با Cloud Linux

آشنایی با Cloud Linux

پردازش ابری کلمه ای است که هم اکنون در عرصه های مختلـف فناوری اطلاعات برای خود اهمیت محکمی ساخته می باشد. بهره گیری ناگهانی از منابع، افزوده شدن ترافیک، و حملات هکرها بعضـی از مشکلاتی می باشند که مدیران سیستم معـمولاً با آن روبرو می باشند . این مـوارد هزینه های بیشتری در پی دارد از جمله هزینه وقـت برای از میـان بردن این مـوارد و از آن با ارزش تر هزینه اعتماد خریـدار و مـوارد عدم رضایت از سرویس را حاوی می شـود .

آشنایی با Cloud Linux

آشنایی با Cloud Linux

پردازش ابری کلمه ای است که هم اکنون در عرصه های مختلـف فناوری اطلاعات برای خود اهمیت محکمی ساخته می باشد. چنان چه شما دارنده وب سایت می باشید قطعا برایتان این پرسش پیش آمده است که هاست کلود چیست و فرق آن با هاست معمولی در چیست. شما را در چند گام ساده کاملا با مفهوم هاست کلود و سیستم علت کلود لینوکس آشنا خواهیم کرد.

هاست کلود چیست

احتمالا در نگاه اول به ذهن شما رسیده باشد که منظور از هاست کلود، وجود چندین سرور در نقاط مختلـف جهان است که به نوعی منابع اونها به یکدیـگر متصل شده و به هر ترتیب موجبات سرویسی با کیفیت تر را فراهم می آورد. اما این تعریف نادرستی از هاست کلود نیست، ولی برای آن که مناسـب تر متوجه بشوید منظور از هاست کلود چیست خوب است فعلا این تعریف را از ذهن خود پاک نمایید .

همان گونه که اطلاع داریـد در یک سرور هاستینگ ما برای هر اکانت یا حساب، یک کاربر در سیستم علت تعریف می کنیم و دسترسی ها به دیتابیس و وب سرور و توانایی ها را بر روی اون کاربر اعمال می کنیم. ولی در هاست کلود این توانایی وجود دارد که ما محدودیت های جدیدی بر روی این کاربران اعمال نمائیم، با طرح این مسائـل بهتر می توان درک نمـود هاست کلود چیست :

 • ایجاد LVE اختصاصی برای هر کابر با تعریف محدوده اشتراک کاربر در منابع سرور
 • ممانعـت از نماید ی سرور به دلیـل فشار بیشتر از حد پردازشی یا حملات موجود بر روی یکـی از وب سایت های موجود در سرور
 • توانایی مدیریت راحـت پردازش های پردازنده سرور
 • توانایی تهیه قفس کاربری جهت جدا سازی فضاهای دسترسی کاربران مختلف، که سبب افزوده شدن امنیت می گردد.
 • توانایی مدیریت متمرکز سرورها و نظارت یکپارچه بر روی کلیه هاست های اشتراکی

با توضیحات بالا به خوبی روشن شد که منظور واقعی کمپانـی ها از هاست کلود چیست و با آن تعریفی که در ذهن شما بود قدری گوناگـون می باشد. هر چند توضیح هر یک از خصوصیت ها ی هاست کلود خود نیازمند یک مقاله می باشد، ولی در نگاه کامل میتوان به توانایی ها و نتایج کاربردی این مزیت ها این چنین اشاره داشت.

در هاست کلود شما خواهید توانست میزان استفاده منابع بوسیـله هر کاربر را تفکیک و اما محدود نمایید . به این ترتیب خواهید توانست شبیه سرور مجازی برای کاربران هاست کلود منابع اختصاصی از جمله Ram و هسته پردازشی تعریف نمایید . به این ترتیب کاربرانی که سایت های پر بازدید تری دارند، می توانند با پرداخت هزینه مرتبط از منابع زیـادتر بهره گیری نمایند.

آشنایی با Cloud Linux

آشنایی با Cloud Linux

همان گونه که توضیح داده شد با جدا سازی منابع مصرفی مجاز برای هر کاربر، روشن است اگر یک کاربر مورد حملات DDos هم واقع شود، باز فقط قسمتـی از منابع سرور درگیر می شوند که آن کاربر مجاز به بهره گیری از آن بوده است و باقی منابع سرور آزاد بوده و کاربران دیگر به شیوه کاملاً عادی و بدون مساله از آن در حال بهره گیری خواهند بود. این مسئله در هاست های اشتراکی یکـی از بزرگترین دغدغه ها بوده است که چنان چه به سایتی یورش گـردد کل سرور پایین فشار می رود حتی چنان چه پردازنده و رم خیلی بالایی هم داشته باشد. ولی با این تکنولوژی و مدیریت منابع بوسیـله آن این مساله کاملا بر طرف می شود .

ویژگی ها ی کلود لینوکس

 • 1- ثبات زیـادتر سرور و uptime بالاتر
 • 2- سرعت مناسـب تر سایت ها و کیفیت مناسـب تر هاست ها
 • 3- توانایی میزبانی تعداد زیادتری وب سایت بعلـت بالانس منابع میـان هاست ها
 • 4- پیشتیبانی عالی کلود لینوکس برای حل مـوارد سرور شما
 • 5- هزینه لایسنس ارزان و مقرون به صرفه
 • 6- تامین امنیت سرورهای هاست اشتراکی
 • 7- توانایی بهره گیری از چند ورژن از php روی سرور با بهره گیری از توانایی Php Selector
 • 8- مشاهده منابع مصرفی سایت ها و شناسایی سایت های سنگین و پر استفاده بصورت گرافیکـی
 • 9- توانایی مشـخص منابع اختصاصی برای هر وب سایت
 • 10-  ایستادگی سرور در حملات سنگین مثل DDOS بعلـت نداشتن استفاده کامل منابع سرور
 • 11- توانایی محدود کردن i/o هارد دیسک برای کم شدن فشار سایت ها روی هارد سرور
 • 12- توانایی محدود کردن پروسه های mysql برای هر سایت

کلود لینوکس بعلـت نصب چند ورژن php بطور پیش فرض کانفیگ ویژه ای ندارد و برای امنیت می بایست هر ورژن از php جداگانه کانفیگ و بهینه سازی و ایمن گـردد که برترین کیفیت را برای سایت ها و سرور تجربه نمایید.

خب دوستان عزیز به پایان مقاله آموزشی آشنایی با Cloud Linux رسیدیم . از توجه و همکاری شما سپاسگزاریم. در صورتی که نیاز به اطلاعاتی در مورد سرور مجازی رایگان دارید کلیک کنید.