آموزش کانفیگ پلاگین سئو وردپرس Yoast

در این پست می خواهیم با آموزش کانفیگ پلاگین سئو وردپرس Yoast در خدمت شما کاربران عزیز باشیم. امیدورایم آموزش کانفیگ پلاگین سئو وردپرس Yoast برای شما مفید و کاربردی باشد. با ما همراه باشید.

کانفیگ پلاگین سئو وردپرس Yoast

کانفیگ پلاگین سئو وردپرس Yoast

کانفیگ پلاگین سئو وردپرس Yoast یکـی از بزرگ ترین علامت های پرسش دارندگان وب سایت های مبتنی بر وردپرس می باشد.  پلاگین سئو Yoast هم اکنون در کنار All in one seo pack معروف ترین پلاگین بهینه ساز وردپرس می باشد. به اعتقاد فردی من پلاگین Yoast به مراتب پر قدرت تر و ماهر تر از All in one seo می باشد و موقعی کانفیگ درست  (این پلاگین بر خلاف All in one seo انعطاف پذیری بالا تری داشته و دست سئو کار را به معنای واقعی در تهیه تغییرات باز میگذارد )  زیادترین اثر را روی سئو وردپرس خواهد گذاشت .

کانفیگ پلاگین سئو وردپرس Yoast

کانفیگ پلاگین سئو وردپرس Yoast

 

احتمالا یکـی از زیبا تری ن نمونه ها و تجربه های موفق پلاگین سئو وردپرس Yoast این وب سایت آموزشی کامپایلر باشد…در این مقاله نیت داریم تا زیبا تری ن کانفیگ پلاگین سئو وردپرس Yoast برای وب سایت های فارسی زبان را به شما آموزش دهیم :

کانفیگ پلاگین سئو وردپرس Yoast

آموزش نصب این پلاگین سئو ساز وردپرس در پست های کهنه مرتبط به آموزش سئو سازی وردپرس وجود دارد و در این مقاله به روش نصب پلاگین Yoast در وردپرس اشاره ای نمیکنیم . هر چند که نصب یک پلاگین در وردپرس احتمالا آسان ترین کار ممکن باشد!

بعد از نصب پلاگین WordPress SEO by Yoast و فعال سازی آن روی منوی تهیـه شـده در پنل ادمین وردپرس با نام  سئو کلیک نمایید .

تنظیمات پیشخوان پلاگین سئو Yoast

این بخـش از ارزش بسیار بیشتری از نظـر ما برخوردار نمی بـاشد . احتمالا ارزشمند ترین بخـش این قسمـت ابزار های وب مستر باشه که میتونید بر حسب اطلاعات شخصیتون ویرایش نمایید .

وردپرس سیتی عنوان ها & متاها

بخش عنوان ها و متاها ارزشمند ترین بخـش پلاگین سئو Yoast می باشد و میبایست با ظرافت و وسواس خیلی زیاد کانفیگ بشه . در تب عمومی با چند مورد برای تیک زدن مواجه میشید که به ترتیب توضیح داده میشه :

تنظیمات عنوان

اجبار به بازنویسی عنوان ها توسـط پلاگین سئو Yoast

این توانایی برای استـایل های وردپرسی می باشد که احتمالا بتوان آن ها را غیر استاندارد نامید . در هر فراخوانی از صفحات وب سایت شما ، پلاگین سئو وردپرس Yoast مقادیری را در صفحات شما Inject کرده و ضمناً متا تگ ها را به شیوه ای که سئو کار به آن معرفی کرده generate می کنـد . چنان چه از استـایل های غیر استاندارد بهره گیری می کند ، خواهید نگاه کـرد که تنظیمات اعمال شده در پلاگین Yoast در صفحات وردپرس شما اعمال نمیگردد یا ناقص اجرا می شود … بنا بر این در حالت چاره ای ندارد جز تیک زدن و گزینش کردن مورد اجبار به بازنویسی عنوان ها . این یکـی از عـلت ها یست که این وب سایت کماکان از استـایل پیش فرض وردپرس بهره گیری می کند ! موقعی بهره گیری از استـایل های اختصاصی ، هیچوقت به اشخـاص تازه کار اطمینان ننمایید و طراحی استـایل وردپرس را به طراحان ماهر بسپارید …

پهنای سایت متا تنظیمات

زیر صفحه های بایگانی فهرست راهنما نشود.

با گزینش و تیک زدن این مورد در پلاگین Yoast از ایندکس شدن صفحات یا اصطلاحا page های صفحه مهـم وب سایت خود در موتور های پیدا کردن و گوگل ممانعـت مینمایید . ما از این مورد بهره گیری کریده ایم ، چرا معتقدیم تنها و تنها محتوای ارزشمند و با ارزش سایت می بایست در گوگل ایندکس و ثبت گـردد و ایندکس شدن شماره صفحات در گوگل جز بی ارزش کردن سایت و زیـر آوردن چگالی واژگـان کلیدی مهـم سایت ثمره دیگری به همراه نخواهد داشت . بنا بر و با گزینش این مورد از این به پـس شماره صفحات وب سایت شما در گوگل ایندکس نخواهند شد . برای مثال :

http://compiler.ir/page/2

http://compiler.ir/page/3

لیک های فوق از وب سایت آموزشی کامپایلر هر گز در گوگل ایندکس نمیشوند چرا که گزینه زیر صفحه های بایگانی فهرست راهنما نشود را تیک زده ایم…

بهره گیری از متا واژگـان کلیدی متا؟

الگوریتم گوگل مدت هاست که توجهی به واژگـان کلیدی یا متا تگ واژگـان کلیدی keywords ندارد ه و کماکان هم در الگوریتم تازه گوگل این موضع صادق می باشد. همـچنین خود جناب Yoast هم اصرار دارد که از این متا تگ در پست ها بهره گیری نشود…به هر حال با گزینش این مورد قادر به گزینش واژگـان کلیدی برای صفحه مهـم و ضمناً هر پست و برگه در وردپرس خواهید بود . دقت نمایید که تعداد واژگـان کلیدی کمتر از ۱۰ عدد باشد .

در گزینش صفحه تب عمومی از بخـش متاها و عنوان ها بخـشی با این عنوان وجود دارد :

Clean up the

اگر نیت تولید محتوای واقعی دارید و از اون گروه مدیران وب سایت هایی که تنها رونوشـت کاری میکنند نیستید  این ۳ مورد را تیک زده و گزینش نمایید و سپس روی ذخیره تغییرات کلیک نمایید :

پنهـان کردن لینک های RSD

پنهـان کردن پیوندهای RSS

Hide WLW Manifest Links

خوب تظیمات بخـش عمومی از بخش عنوان ها & متاها به زیبا تری ن شکل ممکن انجام پذیرفت…وارد وهله بعدی که خیلی با ارزش ازت میشویم . روی تب مسکن کلیک نمایید :

خانه

عنوان قالب

متا تگ عنوان یا Title Meta Tag مورد نظـر تان را در این بخـش وارد نمایید . قبلا و در مطالب کهنه آموزش سئو مرتبه ها و بارها  از ارزش متا تگ عنوان در سئو و بهینه سازی سایت برای موتور های پیدا کردن سخن گفته ایم . بـعد زیبا تری ن عبارت ممکن را گزینش نمایید . پلاگین سئو وردپرس Yoast این متن را در زمان لود صفحه جای Title خواهد گذاشت .

قالب توضیحات داده

این بخـش هم همـان متا تگ توضیحات یا Description خواهد بود . ارزش توضیحات کوتاه سایت یا همـان متا تگ توضیحات خیلی بسیار بالاست و در کنار متا تگ عنوان یا Title سایت ارزشمند ترین متا تگ های مرتبط به سئو را تشکیل میدهد . کوشش نمایید جمله ای کوتاه و حاوی همـه واژگـان کلیدی سایت گزینش نمایید که کاربر با مطالعه آن متوجه گـردد وب سایت شما چه موضوعاتی را حاوی می شود .

قالب واژگـان کلیدی متا

این بخـش چنان چه وجود خواهد داشت که شما در وهله قبلی گزینه  بهره گیری از متا واژگـان کلیدی متا؟ را گزینش کرده باشید . در این صورت واژگـان کلیدی ایندکس سایت را در این بخـش وارد مینمایید و میـان هر کلمه کلیدی یک کاما انگلیسی قرار میدهید . هنوز برخـی از موتور های پیدا کردن به این متا تگ دقت میکنند …

کانفیگ تب مسکن از بخش عنوان ها و متاها در پلاگین سئوی وردپرس یوست هم به انتهـا رسید . میرسیم به دشوار ترین یا به عبارتی مبهم ترین بخـش کار یعنی کانفیگ گونه های فرسته در پلاگین سئو ساز Yoast . تنظیمات این بخـش در واقع همـان متا تگ های با ارزش را به شیوه دلخواه شما و داینامیک استخراج خواهند نمـود . با کمک این ابزار شما خواهید توانست تگ های مرتبط به جزئی ترین قسمـت های وردپرس را هم فردی سازی و بر حسب نیازتان تعریف نمایید . برگه ها ، پست ها ، نویسندگان ، برچسب ها و … تمام و تمام میتوانند ساختـار متا تگ های اختصاصی ، گوناگـون و مرتبط به خودشان را داشته باشند  .

کانفیگ پلاگین سئو وردپرس Yoast

کانفیگ پلاگین سئو وردپرس Yoast

کانفیگ ماهر تنظیمات پلاگین سئو ساز وردپرس به نام یوست یا WordPress seo by Yoast

اگر می دانید دقیقا نیت انجام چه کاری را دارید یا سک سئو کار ماهر می باشید که هیچ ، در غیر این صورت از این کانفیگ استاندارد و امتحان بـعد داده بهره گیری نمایید :

نوشته ها

عنوان استـایل : %%title%%

قالب توضیحات داده : %%excerpt%%

قالب واژگـان کلیدی متا : %%focuskw%%

جلوی مورد نویسنده یک چک باکس با عنوان عدم نمایش rel=”author” وجود دارد که گزینش کردن و تیک زدن آن باعث ممانعـت از نمایش و ایندکس شدن نام نویسنده مطلب در هر نوشته و در گوگل میگردد . این مورد به اعتلای کیفی سایت شما و بهینه شدن وضع سئو در گوگل کمک می کند . همان گونه که قبلا اشاره کردیم  هر چه اطلاعات ثبت شد در گوگل پر ارزش تر باشند ، به نفع سئو سایت شما خواهد بود . نام شما هرگز یک هدف در سئو نبوده و نخواهد بود!

پس گزینه عدم نمایش rel=”author” را هم گزینش نمایید .

برگه ها

عنوان استـایل : %%title%%

قالب توضیحات داده : %%excerpt%%

قالب واژگـان کلیدی متا : %%focuskw%%

گزینه عدم نمایش rel=”author” را هم گزینش نمایید .

رسانه

عنوان استـایل : %%title%%

قالب توضیحات داده : %%excerpt%%

قالب واژگـان کلیدی متا : %%focuskw%%

گزینه عدم نمایش rel=”author” را هم گزینش نمایید .

کانفیگ بخـش گونه های فرسته از پلاگین WordPress Yoast به انتهـا رسید . حالا روی تب طبقه بندی کلیک نمایید :

گروه ها

طبق سیاست قبلی ، بخـش گروه ها یا تیـم بندی موضوعات مهـم سایت شما اغلب محتوای غنی ندارد و نیازه به ایندکس شدن آن در گوگل نمی بـاشد . در زیبا تری ن حالت ممکن شما فادر به گزینش چند متا تگ برای گروه ها خواهید بود . متا تگ بدون محتوا و بدنه مهـم صفحه هیچ ارزشی ندارد ه و مناسـب تر می باشد ایندکس نشود . بنا بر این روی چک باکس مرتبط به این مورد کلیک نمایید و پـس از آن هم دیگر نیازی به کانفیگ و مقدار دهی متا های این قسم نمی بـاشد :

روبات متا:noindex, follow

با انجام این کار همه لینک های پایین گروه  category در وردپرس غیر قابل ایندکس در موتور های پیدا کردن و گوگل خواهند بود . در واقع گزینش این مورد با افـزودن مقدار پایین در فایل robots.txt هیچ تفاوتی نخواهد داشت :

User-agent: *

Disallow: /category/

با گزینش این مورد و ذخیره کردن آن گوگل لینک هایی همانـند این را هیچوقت ایندکس نمی کنـد :

http://compiler.ir/category/control-panel

http://compiler.ir/category/seo

http://compiler.ir/category/linux

تنظیمات پلاگین سئو Yoast WordPress Seo در بخـش طبقه بندی هم به انتهـا رسید . حالا روی تب دیگر کلیک نمایید . فقط نکته پر ارزش بخـش بایگانی های نویسنده و بایگانی تاریخ از پلاگین Yost گزینش کردن و تیک زدن این دو بخـش است :

بایگانی های نویسنده و بایگانی تاریخ

روبات متا:noindex, follow برای هر دو قسمت

غیر فعال کردن بایگانی های نویسنده

نیازی به غیر فعال کردن بایگانی تاریخ نمی بـاشد ، چرا که کاربران می بایست توانایی پیدا کردن و دسترسی به اطلاعات سایت شما بر مبنای تاریخ انتشارهر مطلب را داشته باشد .

با گزینش این ۳ مورد در وردپرس Yoast بایگانی نویسنده را بطور کلی غیر فعال کرده و ضمناً از ایندکس شدن محتوای تکراری بایگانی نویسنده و بایگانی تاریخ در گوگل ممانعـت مینمایید . نداشتن وجود مطالب تکراری در یک سایت یکـی از پر ارزش ترین قسمـت های سئو در گوگل به حساب می آید .

دشوار ترین قستم کار کانفیگ پلاگین Yoast و مرتبط به بخش عنوان ها & متاها به انتهـا رسید .

تنها قسمتـی که پـس از عنوان ها و متاها (به نظـر تیم سئو کامپایلر) از ارزش بالایی برخوردار می باشد قسمتی با عنوان نقشه های XML سایت یا نقشه XML سایت می باشد :

نقشه XML سایت در پلاگین سئو Yoast

نقشه سایت هم یکـی از مباحث کهنه و گفتگو شده مرتبط به سئو در وب سایت کامپایلر می باشد. چنان چه از پلاگین دیگری برای تهیه نقشه سایت با فرمت XML برای گوگل بهره میبرید که هیچ ، در غیر این صورت پلاگین یوست به زیبا تری ن شکل ممکن نقشه سایت شما برای گوگل را به شیوه اتوماتیک میسازد . برای فعال سازی آن کافی است از قسمت نقشه های XML سایت مورد ای که با عنوان پایین مشخص شده می باشد را گزینش نمایید و تیک بزنید :

برای فعال کردن امکانات نقشه سایت xml بر روی جعبه پایین کلیک نمایید

ضمناً لزومی به افـزودن کل محتوا به نقشه سایت نمی بـاشد . این کار باعث سنگین شدن فایل XML استخراج شده میگردد و همـچنین اولویت ها را هم در سایت شما به هم میریزد . برای مثال گروه ها و رسانه ها (همـان Attachment ها) نیازی به ثبت شدن در نقشه سایت ندارند . برای بهینه شدن بخـش نقشه سایت پلاگین سئو Yoast تیک های پایین را بزنید :

در بخـش محروم کردن اقسام مطالب : رسانه (attachment)

در بخـش مانع شدن از طبقه بندی ها : گروه ها (category)

در صورت پیاده سازی همـه تنظیمات آموزش داده شده در پلاگین وردپرس سئو با نام Yoast خواهید توانست اطیمنان داشته باشید پلاگین سئوی شما به زیبا تری ن شکل ممکن و بدون هیچ عیب ی کانفیگ شده می باشد. چنان چه از وب سرور Nginx بهره گیری مینمایید قطعا این ۲ خط Rewrite را در vhost مرتبط به سایت مورد نظـر وارد نمایید و وب سرور Nginx را ریستارت نمایید :

rewrite ^/sitemap_index\.xml$ /index.php?sitemap=1 last;
rewrite ^/([^/]+?)-sitemap([0-9]+)?\.xml$ /index.php?sitemap=$1&sitemap_n=$2 last;

بعد از ریستارت کردن وب سرور انجین اکس ، نقشه سایت شما هم به درستی کار می کنـد .

خب دوستان به انتهای مقاله آموزش کانفیگ پلاگین سئو وردپرس Yoast رسیدیم . از توجه و همراهی شما سپاسگزاریم. در صورتی که نیاز به اطلاتی در زمینه سرور مجازی و سرور اختصاصی دارید کلیک کنید.