روش نصب و کانفیگ VNC روی لینوکس اوبونتو

در این پست قصد داریم شما کاربران عزیز را با روش نصب و کانفیگ VNC روی لینوکس اوبونتو آشنا کنیم. در ابتدا سعی میکنیم بصورت مختصر و مفید CNC را تشریح نماییم و سپس در ادامه به نصب و کانفیگ VNC روی لینوکس اوبونتو بپردازیم . با ما همراه باشید.

نصب و کانفیگ VNC روی لینوکس اوبونتو

نصب و کانفیگ VNC روی لینوکس اوبونتو

VNC و یا “Virtual Network Computing”، یک سیستم اتصال هست که به شما اجازه می دهد با بهره گیری از صفحه کلید و ماوس با محیط گرافیکـی دسکتاپ بر روی یک سرور، از راه دور در تعامل باشید. VNC فایل ها و  نرم افزارها را مدیریت کرده و تنظیمات سرور از راه دور را برای کاربرانی که هنوز با کار کردن با خط فرمان راحت نمی بـاشد راحـت تر می کند .

در این راهنما، راه اندازی VNC بر روی سرور لینوکس اوبونتو ۱۴٫۰۴ و اتصال با امنیت بالا از طریق یک تونل SSH آموزش داده می شود . سروری که در این آموزش   بهره گیری میکنیم TightVNC اسـت که به عنوان یک پکیج مدیریـت از راه دور سبک و سریع شناخته شده می باشد.

نصب و کانفیگ VNC روی لینوکس اوبونتو

نصب و کانفیگ VNC روی لینوکس اوبونتو

آموزش نصب و کانفیگ VNC روی لینوکس اوبونتو

 

پیش نیازهای نصب و کانفیگ VNC روی لینوکس اوبونتو

قبل از آغاز راه اندازی VNC ، سرور لینوکس اوبونتو ۱۴٫۰۴ می بایست بر روی سیستم نصب و پیکربندی شود. در این آموزش به کاربر غیر روت با دسترسی sudo نیز نیاز خواهید داشت. چنان چه این کاربر تعریف نشده باشد، خواهید توانست با دقت به مرحلـه ها ۱-۴ مقاله راهنمای راه اندازی اولیه سرور اوبونتو ۱۴٫۰۴ این اکانت را تهیه نمایید .

 

وهله اول – نصب محیط دسکتاپ و VNC server

به طور پیش فرض، در زمان نصب اکثر سرورهای لینوکس ، محیط گرافیکـی دسکتاپ نصب نخواهد شد. در این مثال، از  XFCE4 بهره گیری شده هست که در عین سبک و سریع بودن ، کاربران بیشتری با آن آشنایی دارند.

شما خواهید توانست پکیج های XFCE را به همراه پکیج TightVNC با بهره گیری از apt  به طور مستقیم از مخازن اوبونتو اخذ نمایید .

sudo apt-get بروزرسانی sudo apt-get install xfce4 xfce4-goodies tightvncserver

1

2

sudo apt-get بروزرسانی

sudo apt-get install xfce4 xfce4-goodies tightvncserver

برای تکمیل تنظیمات اولیه VNC server ، از دستور vncserver برای مشـخص یک پسورد امن بهره گیری نمایید :

vncserver

1vncserver

(بعد از تنظیم رمز گذر ، از شما خواسته می شود که چنان چه می خواهید یک پسورد view-only  نیز وارد نمایید . کاربرانی که با این پسورد وارد میشوند قادر به مدیریـت VNC با ماوس یا صفحه کلید خود نیستند. این مورد وقتی سودمند خواهد بود که بخواهید با بهره گیری از VNC server چیزی به اشخـاص دیگر نشان دهید.)

دستورvncserver فرایند نصب VNC را با تهیه یک فایل پیکربندی پیش فرض و اطلاعات مرتبط به اتصال به سرور تکمیل می کند . اکنون با این پکیج های نصب شده، برای پیکربندی سرور VNC و دسکتاپ گرافیکـی خود آماده می باشید .

 

وهله دوم – پیکربندی VNC

ابتدا می بایست مشخص کنیم که سرور VNC برای اجرا به چه دستوراتی نیاز دارد . این دستورات در یک فایل پیکربندی به نام xstartup واقع شده هست که به منظور بهره گیری از بعضـی از دستورات برای دسکتاپ XFCE می بایست تغییراتی در آن صورت گیرد.

هنگامی که VNC برای اولیـن بار راه اندازی شود، بطور پیش فرض بر روی پورت ۵۹۰۱ اجرا می شود . این پورت یک display port هست که در VNC به عنوان ۱: معرفی شده و میتواند بر روی پورت های دیگری مثل :۲ و :۳ و … هم اجرا شود. به یاد داشته باشید که :X display port هست و به پورت ۵۹۰۰ + X اشاره دارد.

از آنجا که میخواهیم در پیکربندی سرور VNC تغییراتی تهیه کنیم، به عنوان اولیـن تغییر می بایست از اجرا شدن VNC بر روی پورت ۵۹۰۱ ممانعـت کنیم:

vncserver -kill :1

1vncserver -kill :1

قبل از آغاز پیکربندی فایل xstartup تازه ، از ورژن مهـم یک بک آپ ساخته نمایید :

mv ~/.vnc/xstartup ~/.vnc/xstartup.bak

1mv ~/.vnc/xstartup ~/.vnc/xstartup.bak

سپس  خواهید توانست فایل xstartup تازه را با nano  باز نمایید :

nano ~/.vnc/xstartup

1nano ~/.vnc/xstartup

این دستورات را در فایل وارد نمایید به طوری که در زمان آغاز به کار یا راه اندازی مجدد، سرور VNC بطور اتوماتیک اجرا شوند:

#!/bin/bash xrdb $HOME/.Xresources startxfce4 &

1

2

3

#!/bin/bash

xrdb $HOME/.Xresources

startxfce4 &

برای اطمینان از اینکه VNC قادر هست از این فایل راه اندازی تازه به درستی بهره گیری نماید ، می بایست دسترسی اجرایی به آن داده گـردد :

sudo chmod +x ~/.vnc/xstartup

1sudo chmod +x ~/.vnc/xstartup

وهله سوم – تهیه یک فایل VNC Service

برای مدیریـت راحت تر VNC ، می بایست آن را به شیوه یک سرویس اوبونتو تنظیم کنیم. این کار اجازه می دهد که این سرویس موقعی نیاز اجرا، متوقف، و یا مجددا راه اندازی شود.

ابتدا یک فایل سرویس  تازه در /etc/init.d، با بهره گیری از nano باز نمایید :

sudo nano /etc/init.d/vncserver

1sudo nano /etc/init.d/vncserver

بلوک اول جایی هست که بعضـی تنظیمات رایـج VNC مثل  نام کاربری شما و رزولوشن صفحه نمایش و … اعلام می شود .

#!/bin/bash PATH=”$PATH:/usr/bin/” export USER=”user” DISPLAY=”1″ DEPTH=”16″ GEOMETRY=”1024×768″ OPTIONS=”-depth ${DEPTH} -geometry ${GEOMETRY} :${DISPLAY} -localhost” . /lib/lsb/init-functions

1

2

3

4

5

6

7

8

#!/bin/bash

PATH=”$PATH:/usr/bin/”

export USER=”user”

DISPLAY=”1″

DEPTH=”16″

GEOMETRY=”1024×768″

OPTIONS=”-depth ${DEPTH} -geometry ${GEOMETRY} :${DISPLAY} -localhost”

. /lib/lsb/init-functions

به جای user نام کاربر غیر روتی که  ایجاد کرده اید و به جای  ۱۰۲۴×۷۶۸ رزولوشن مورد نظـر تان را وارد نمایید .

سپس، خواهید توانست دستوراتی را قرار دهید که به شما اجازه مدیریت کردن سرویس تازه را میدهد. بلوک پایین فرمان مورد نیاز برای آغاز یک سرور VNC را به کلمه کلیدی start متصل می کند .

case “$1” in start) log_action_begin_msg “Starting vncserver for user ‘${USER}’ on localhost:${DISPLAY}” su ${USER} -c “/usr/bin/vncserver ${OPTIONS}” ;;

1

2

3

4

5

case “$1” in

start)

log_action_begin_msg “Starting vncserver for user ‘${USER}’ on localhost:${DISPLAY}”

su ${USER} -c “/usr/bin/vncserver ${OPTIONS}”

;;

بلوک بعدی کلمه کلیدی stop را تهیه می کند  که بلافاصله باعث توقف انجام سرور VNC می شود .

stop) log_action_begin_msg “Stopping vncserver for user ‘${USER}’ on localhost:${DISPLAY}” su ${USER} -c “/usr/bin/vncserver -kill :${DISPLAY}” ;;

1

2

3

4

stop)

log_action_begin_msg “Stopping vncserver for user ‘${USER}’ on localhost:${DISPLAY}”

su ${USER} -c “/usr/bin/vncserver -kill :${DISPLAY}”

;;

بلوک نهایی دستور راه اندازی دوباره را به کلمه کلیدی restart  متصل می کند .

restart) $0 stop $0 start ;; esac exit 0

1

2

3

4

5

6

restart)

$0 stop

$0 start

;;

esac

exit 0

هنگامی که همه این بلوک ها در اسکریپت سرویس تازه قرار بگیرند، خواهید توانست با ذخیره و بستن این فایل، این سرویس را اجرا کرده و از دستوراتی که تهیه کرده اید بهره گیری نمایید .

sudo chmod +x /etc/init.d/vncserver

1sudo chmod +x /etc/init.d/vncserver

برای آغاز vnc server تازه دستور پایین را اجرا نمایید :

sudo service vncserver start

1sudo service vncserver start

وهله چهارم – اتصال به دسکتاپ VNC

برای آزمایش سرور VNC خود به یک کلاینت که از کانکشن VNC روی تونل SSH حمایت می کند نیاز دارید. در windows خواهید توانست از TightVNC، RealVNC، یا UltraVNC بهره گیری نمایید . کاربران سیستم عامل Mac OS X می توانند از یک برنامه کراس پلتفرم مثل RealVNC بهره گیری کنند.

ابتدا می بایست یک کانکشن SSH بر روی کامپیوتر مکانی خود تهیه نمایید . دستور پایین را از طریق ترمینال در لینوکس یا OS X اجرا نمایید :

(به یاد داشته باشید که به جای user و server_ip_address می بایست IPو نامی که برای اتصال به سرور خود از طریق SSH از آن بهره گیری مینمایید وارد نمایید.)

ssh -L 5901:127.0.0.1:5901 -N -f -l user server_ip_address

1ssh -L 5901:127.0.0.1:5901 -N -f -l user server_ip_address

سپس خواهید توانست با بهره گیری از  VNC viewer به سرور VNC در  localhost:5901  متصل شوید. مطابق عکس پایین به طور پیش فرض دسکتاپ XFCE را مشاهده خواهید نمـود که برای تنظیم کردن و بهره گیری شما آماده است:

نصب و کانفیگ VNC روی لینوکس اوبونتو

نصب و کانفیگ VNC روی لینوکس اوبونتو

 

بعد از تایید اتصال VNC ، سرویس VNC خود را به سرویس پیش فرض اضافه نمایید ، به طوری که پـس از بوت شدت سرور، بطور اتوماتیک اجرا شود:

sudo بروزرسانی -rc.d vncserver defaults

1sudo بروزرسانی -rc.d vncserver defaults

شما حالا یک  VNC server  امن بر روی سرور اوبونتو ۱۴٫۰۴ خود راه اندازی کردید و قادر خواهید بود فایل ها ، نرم افزار و تنظیمات سرور را با یک رابط گرافیکـی راحـت مدیریت نمایید.

خب کابران عزیز به پایان مقاله آموزشی روش نصب و کانفیگ VNC روی لینوکس اوبونتو رسیدیم. از توجه و همراهی شما سپاسگزاریم . در صورتی که نیاز به اطلاعاتی درمورد انتخاب سرور مجازی و هاستینگ دارید سایر مقالات این سایت را مطالعه نمایید.