آموزش نصب Webmin در سرور لینوکس

با سلام در این مطلب قصد داریم با آموزش نصب Webmin در سرور لینوکس در خدمت مخاطبان عزیزمان باشیم . امیدواریم این آموزش مورد توجه و کاربرد شما قرار بگیرد . البته در ابتدا لازم می دانیم که webmin  را بصورت مختصر و مفید برایتان توضیح دهیم و سپس به ادامه مبحث اصلی مان بپردازیم با ما همراه باشید

آموزش نصب Webmin در سرور لینوکس

آموزش نصب Webmin در سرور لینوکس

وب مین (Webmin/Virtualmin) چیست ؟

کنترل پنل وب مین یک رابط گرافیکـی برای مدیریت هر نوع سیستم های لینوکسی است که مدیر سرور به وسیله مرورگر وب خواهـد توانست سرویس ها، کاربران، آپاچی، ویرایش فایل های سرور تنظیمات DNS و … سرور خود را مدیریت نماید و نیازی به وارد کردن دستورالعمل در ssh نیست.

 

قبل از نصب وب مین ابتدا با توجه به نسخه و ورژن سیستم علت لینوکس سرور خود می بایست پکیج مورد نظـر را دانلود و اجرا نمایید .

آموزش نصب Webmin در سرور لینوکس

آموزش نصب Webmin در سرور لینوکس

 

چگونگی نصب Webmin روی CentOS

با دقت به اینکه لینوکس CentOS جزو توزیع های RHEL و rpm ساپورت است ، برترین راه برای نصب Webmin روی CentOS بهره گیری از پکیج نصب rmp وب مین می باشد.

اولین گام نصب گرفتن پکیج rm است :

wget http://prdownloads.sourceforge.net/webadmin/webmin-1.670-1.noarch.rpm

rpm -U webmin-1.670-1.noarch.rpm

پس از تمام شدن مراحل نصب وب مین روی CentOS  نخست  فایروال Iptables   را غیر فعال نمایید یا پورت ۱۰۰۰۰ را روی سرور باز نمایید (دستور زیر) :

service iptables stop

حالا با این آدرس وارد مدیریـت پنل کاربری خود شوید(بجای ادرس زیر ، Ip خودتون و پـس پورت را وارد نمایید) :

https://server-ip:10000

 چگونگی نصب Webmin روی Ubuntu و Debian

در صورتی که شما  از توزیع های لینوکس مشتق شده از Debian مثل خود لینوکس دبیان یا لینوکس توزیع Ubuntu بهره گیری مینمایید برترین و آسان ترین شیوه نصب وب مین روی سرور بهره گیری از پکیج نصب deb است .

برای نصب وب مین روی سرور هایی که .deb ساپورت می باشند مطابق دستورات پایین عمل نمایید :

 

wget http://prdownloads.sourceforge.net/webadmin/webmin_1.670_all.deb

dpkg –install webmin_1.670_all.deb

نصب وب مین خیلی سریع بوده و نهایتا 5 دقیقه وقـت لازم دارد . دقت کنید که Webmin به تنهایی امکانات هاستینگ قابل دقت ندارد و برای استفاده ساده از امکانات هاستینگ وب مین ابتدا می بایست اقدام به نصب مدیریـت پنل هاستینگ Virtualmin روی Webmin نمایید . در واقع ویرتوال مین یک ماژول وب مین است که امکانات هاستینگ را به وب مین اضافه می کند .

وب مین بدون ماژول هاستینگ Virtualmin مناسب افـراد حرفه ای و مسلط به لینوکس می باشد. در این صورت قادر خواهید بود سرور لینوکس خود را به طول کامل و به

خب دوستان به پایان این آموزش رسیدیم . از توجه و همراهی شما صمیمانه سپاسگزاریم .