نصب و کانفیگ nginx به عنوان reverse proxy

در این پست قصد داریم نحوه نصب و کانفیگ nginx به عنوان reverse proxy را به شما کابران عزیز آموزش دهیم. در ابتدا توضیحات مختصری درمورد nginx  ارائه می دهیم و در ادامه به آموزش نصب و کانفیگ nginx به عنوان reverse proxy خواهیم پرداخت. امیدواریم این مطلب برای شما مفید و کاربردی باشد. با ما همراه باشید.

نصب و کانفیگ nginx به عنوان reverse proxy

نصب و کانفیگ nginx به عنوان reverse proxy

انجین اکس، انجین ایکس یا Nginx  یک وب سرور ، reverse proxy  و mail proxy قدرتمند، متن باز ، کم سایز و با کارایی بالا برای پروتکل های HTTP ، SMTP ، POP3 و IMAP است که به عنوان جایگزینی برای آپاچی عمل می کند . هم Nginx و هم آپاچی سرورهای قدرتمند و اثر گذار ی می باشند . عـلت ها محبوبیت هردو سرور روشن است، آپاچی به علـت قدرت و Nginx به علـت سرعت آن ، به خوبی شناخته شده می باشند . Nginx  در سرویس دهی به فایل های استاتیک سریع تر عمل کرده و حافظه ی خیلی کمتری برای تقاضـای های همزمان استفاده می کند و به علـت ساختارش قادر است با منابع کمتر به تقاضـای های زیادتری در هر ثانیه سرویس دهی نماید .

Nginx را میتوان در آسان ترین شکل به عنوان یک reverse proxy برای هر سایت بهره گیری کرد؛ که به منظور امنیت، کش کردن و فشرده سازی به شیوه یک لایه واسط عمل می کند . یعنی بطور بالقوه کیفیت کامل سایت را بدون هیچ گونه تغییری در کد مأخذ برنامه، بالا می برد. reverse proxy یک نوع از پروکسی سرور است که منابع را برای یک کلاینت از یک یا چند سرور بازیابی می کند .

 

نصب و کانفیگ nginx به عنوان reverse proxy

نصب و کانفیگ nginx به عنوان reverse proxy

 

Nginx به عنوان ریورس پراکسی برای نصب، به CustomBuild 2.0 و php mode نیاز دارد. Custombuild  اجازه خواهـد داد که بدون نیاز به هیچ گونه اسکریپت یا پلاگینی یک reverse  پراکسی Nginx سر راه آپاچی در دایرکت ادمین داشته باشیم. دایرکت ادمین یکـی از آسان ترین مدیریـت پنل های موجود است که دسترسی راحـت به ایمیل، مورد های مدیریتی، فایل منیجر و … را فراهم می کند و با سرور لینوکس RedHat  ،  CentOS ، FreeBSD و Debian سازگاری کامل دارد .

نصب Nginx  :

برای نصب Nginx به CustomBuild 2.0 نیاز دارید . درصورتی که در سیستم شما نصب نباشد، از راهنمای پایین برای قوی کردن ء به CustomBuild 2.0 بهره گیری نمایید :

قوی کردن ء CustomBuild :

اگر از CustomBuild 1.1 یا ۱٫۲ بهره گیری مینمایید و میخواهید آن را به ورژن ی ۲٫۰ قوی کردن دهید ،باید در نظـر داشته باشید که فرآیند قوی کردن ، تنها تغییر تنظیمات options.conf نیست، چون مقادیر option.conf در ورژن ۲٫۰ گوناگـون می باشد.

  1. برای قوی کردن به ورژن ۲٫۰ به همراه همـه مورد های پیشفرض دستورات پایین را اجرا نمایید :

cd /usr/local/directadmin mv custombuild custombuild_1.x wget -O custombuild.tar.gz http://files.directadmin.com/services/custombuild/2.0/custombuild.tar.gz tar xvzf custombuild.tar.gz cd custombuild ./build

1

2

3

4

5

6

cd /usr/local/directadmin

mv custombuild custombuild_1.x

wget -O custombuild.tar.gz http://files.directadmin.com/services/custombuild/2.0/custombuild.tar.gz

tar xvzf custombuild.tar.gz

cd custombuild

./build

  1. در این وهله ، conf بطور پیش فرض تهیه شد. چنان چه می خواهید از همـه مورد های پیش فرض بهره گیری نمایید ، از وهله ۳ چشم پوشی نمایید .
  2. دستورات پایین را اجرا نمایید :

./build all d ./build rewrite_confs

1

2

./build all d

./build rewrite_confs

عملکرد میـان ورژن های مختلـف CustomBuild گوناگـون است، پس برای اینکه آگاه باشید از کدام ورژن CustomBuild بهره گیری مینمایید (۱٫۱، ۱٫۲ و یا ۲٫۰) دستور پایین را اجرا نمایید :

cd /usr/local/directadmin/custombuild ./build version

1

2

cd /usr/local/directadmin/custombuild

./build version

برای مثال :

[root@server custombuild]# ./build version 2.0.0-RC7 (rev: 798)

1

2

[root@server custombuild]# ./build version

2.0.0-RC7 (rev: 798)

برای اسکریپت های قدیمی تر بجای دستور فوق ، دستور پایین را اجرا نمایید :

cd /usr/local/directadmin/custombuild grep BUILDSCRIPT_VER build

1

2

cd /usr/local/directadmin/custombuild

grep BUILDSCRIPT_VER build

شما خواهید توانست وهله دوم نصب CB2 را حالا یا در وقـت دیگری اجرا نمایید . دستورات پایین را به منظور بهره گیری از Nginx و php-fpm برای تنظیم conf اجرا نمایید :

./build set webserver nginx ./build set php1_mode php-fpm ./build بروزرسانی ./build all d ./build rewrite_confs

1

2

3

4

5

./build set webserver nginx

./build set php1_mode php-fpm

./build بروزرسانی

./build all d

./build rewrite_confs

خب دوستان به انتهای مقاله نصب و کانفیگ nginx به عنوان reverse proxy رسیدیم. از توجه و همراهی شما سپاسگزاریم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر درمورد سرور مجازی و سرور اختصاصی سایر مقالات این سایت را دنبال نمایید.