فایل htaccess. چه کاربردهایی دارد؟

فایل htaccess. چه کاربردهایی دارد؟ در این پست می خواهیم با بررسی کاربرد های  فایل htaccess. پاسخی منایب برای شما کاربران عزیز ارائه نماییم . امیدواریم این مقاله مورد توجه شما قرار بگیرد و برایتان مفید و کاربردی واقع شود.

 فایل htaccess.

فایل htaccess.

احتمالا پیش از این زمان انجام کار های مشابه با گسترش یک سایت و یا مطالعه مقالات گوناگـون در حوزه گسترش وب، عبارت htaccess. به گوش شما خورده باشد ولی به دنبال این باشید که این فایل چیست و یا چه کارهایی می توان با آن انجام داد.

 فایل htaccess.

فایل htaccess.

فایل htaccess. چیست؟

فایل htaccess حالت اختصاری عبارت HyperText Access است که فایل تنظمیاتی است که وب سرورهای بر پایه آپاچی از آن به منظور مدیریـت دایرکتوری های مهـم که حاوی دایرکتوری های دیگری در خود می باشند و یا اصطلاحاً دایرکتوری های زنده بهره گیری می کند (و فایل htaccess می بایست بطور دقیق در راه همین دایرکتوری مهـم مدنظـر قرار گیرد تا بتواند تنظیمات آن را مدیریـت نماید). اغلب، زمانـی که یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) مثل دروپال، جوملا یا وردپرس نصب می نمایید یک فایل htaccess. هـم در میـان فایل های آن مشاهده می نمایید. اما در حالت کامل نیازی نمی بـاشد که شما هیچ تغییری در این فایل ها تهیه نمایید و آن را به روزرسانی نمایید چرا که به وسیـله خود سیستم های مدیریت محتوا تنظیم و به روزرسانی خواهند شد اما به هر حال چنان چه که تمایل به ویرایش آن داشتید می بایست مد نظر داشته باشید که نام این فایل با یک “.” (نقطه) شـروع می گـردد و در ادامه عبارت htaccess نگاشته می گـردد پس پـس از ویرایش این فایل می بایست مطمئن شوید که نام فایل به عبارت htaccess.txt و یا htaccess.html تغییر نکرده باشد که این حالت منجر به تغییر فرمت فایل و در انتها غیرکاربردی شدن آن می شود .

اما مد نظر داشته باشید که بعضـی میزبانان وب اجازه ویرایش فایل htaccess. را به شما نمی دهند ولی به هر حال در اکثر شرایط خواهید توانست فایل htaccess. مدنظـر خود را تهیه نمایید و همان گونه که در بالا ذکر شد آن را در دایرکتوری های ویـژه مدنظـر خود آپلود نمایید تا آن دایرکتوری ها و دایرکتوری های زیرگروه آن را مدیریـت نماید.

به منظور معرفی بعضـی از خصوصیات ی این فایل تنظیماتی می توان به توانایی رمزگذاری پوشه ها، ممنوع و یا آزاد کردن دسترسی به فایل ها با بهره گیری از آی پی های خاص، متوقف کردن لیست دایرکتوری ها، انتقال دادن اتوماتیک کاربران از یک راه به دایرکتوری یا صفحه ای دیگر، تغییر روش بهره گیری از فایل هایی با فرمت ویـژه و یا حتی تعییر دادن فایل index پیشفرض سایت به فایلی با پسوند دیگر و یا یک فایل مختص اشاره نمود که همان گونه که مشاهده نمودید هر یک از مسائـل ذکرشده خواهـد توانست جهان ی از اطلاعات را در بر داشته باشد.

از دیگر کاربرد های این فایل خواهـد توانست به توانایی ویرایش و مدیریت صفحات ارور های نمایش وب سایت مثل ارور های استاندارد 404 و 500 و… اشاره نمود که روش مدیریت درست و… خواهـد توانست تأثیر خیلی بالایی بر SEO یا بهینه سازی موتور جستجوگر وبسایت شما داشته باشد.

خب دوستان به انتهای مقاله آموزشی فایل htaccess. چه کاربردهایی دارد؟ رسیدیم . از توجه و همراهی شما سپاسگزاریم.همانطور که در جزیان هستید محوریت مطالب این سایت بر اساس مباحث سرور مجازی و اختصاصی و هاستینگ می باشد که با مطالعه سایر مقالات موجود می توانید اطلاعات خوبی در این زمینه ها کسب نمایید.