آموزش کانفیگ varnish cache سر راه وب سرور

در این پست قصد داریم شما کاربران عزیز را با کانفیگ varnish cache سر راه وب سرور آشنا کنیم. امیدواریم این مقاله برای شما نیز مفید و کاربردی باشد. با ما همراه باشید.

کانفیگ varnish cache سر راه وب سرور

کانفیگ varnish cache سر راه وب سرور

ورنیش (وارنیش) کش یا Varnish Cache یک سیستم کش و شتاب دهنده حرفه ای وب سرور می باشد. Varnish Cache را با نام HTTP Reverse Proxy نیز میشناسند . کار Varnish Cache قرار گرفتن در جلوی وب سرور و گوش کردن به پورت ۸۰ می باشد. در واقع می بایست پورت وب سرور را تغییر داده و برای مثال روی ۸۰۸۰ ست نمایید . در این صورت پـس از کانفیگ varnish cache سر راه وب سرور ،  ترافیک داخل ی سرور ابتدا بوسیـله Varnish خوانده شده و محتوای آن کش می شود (داخل حافظه رم سرور)

کانفیگ varnish cache سر راه وب سرور

دلایل استفاده از  Varnish Cache  چیست؟

کانفیگ varnish cache سر راه وب سرور

کانفیگ varnish cache سر راه وب سرور

  • کم شدن لود سرور ناشی از استفاده بالای CPU بوسیـله وب سرور
  • بیشتر شدن چند مساوی سرعت لود صفحات وب سایت
  • بیشتر شدن بازدید و توان تحمل آنلاین های همزمان وب سایت شما

قبل از هر چیز می بایست varnish cache روی سرور لینوکس شما نصب گـردد . برای نصب varnish روی لینوکس مطابق آموزش پایین عمل نمایید :

آموزش نصب وارنیش کش VARNISH CACHE روی سرور لینوکس

بعد از نصب وارنیش کش در سرور ، ابتدا آن را در زمان بوت فعال کرده و سپس سرویس varnish را اجرا میکنیم :

service varnish start

در حالت عادی و با تنظیمات پیش فرض Varnish به پورت ۶۰۸۱ گوش می کند . می بایست پورت Varnish را به ۸۰ یعنی پورتی که پیش از آن وب سرور به آن گوش میکرد تغییر دهیم :

vi /etc/default/varnish

AEMON_OPTS=”-a :6081 \
-T localhost:6082 \
-f /etc/varnish/default.vcl \
-S /etc/varnish/secret \
-s malloc,256m”

در فایل varnish مقدار ۶۰۸۱ را که به رنگ قرمز معیـن شده است را به ۸۰ تغییر دهید و فایل را ذخیره نمایید .

حالا می بایست هاست و پورتی که وب سرور به آن گوش می کند را به Varnish Cache معرفی کنیم . برای انجام این کار فایل پایین را ویرایش نمایید :

vi /etc/varnish/default.vcl

و مقادیر پایین را (در صورت نداشتن وجود) در فایل اضافه کرده و آن را ذخیره نمایید :

backend default {
.host = “127.0.0.1”;
.port = “8080”;
}

کانفیگ فوق به ورنیش اعلام می کند وب سرور به عنوان backend server به پورت ۸۰۸۰ و روی لوکال هاست گوش می کند . بنا بر این می بایست IP و پورت کلیه vhost های وب سرور را به localhost یعنی ۱۲۷٫۰٫۰٫۱ و پورت ۸۰۸۰ تغییر داده و وب سرور را ریستارت نمایید . پـس از ریستارت کردن وب سرور ضـروری است تا سرویس varnish را ریلود یا ریست نمایید :

service varnish restart

برای مشاهده وضعیت کش HTTP بوسیـله ورنیش ، دستور پایین را در کنسول اجرا نمایید :

varnishstat

خروجی دستور فوق چیزی شبیه به عکس پایین خواهد بود :

کانفیگ varnish cache سر راه وب سرور

ورنیش به عنوان یک Reverse Proxy و سیستم کش http توانایی کار با کلیه وب سرور های HTTP را دارا است ولی برترین بازدهی ممکن Varnish وقتی است که جلوی وب سرور آپاچی Apache Web Server قرار گیرد . در این صورت سرعت وب سایت های هاست شده روی سرور تا ۱۰ مساوی بیشتر شدن خواهد یافت . فقط ایراد Varnish استفاده رم بالا است که با سرور های امروزی مساله محسوب نخواهد شد .

خب دوستان به پایان مقاله آموزش کانفیگ varnish cache سر راه وب سرور رسیدیم. از توجه شما با این مطلب سپاسگزاریم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر درمورد سرور مجازی کانادا و سرور اختصاصی کلیک کنید.