روش تغییر پورت ssh در سیستم عامل Centos6.5

در این مطلب می خواهیم شما کاربران عزیز را با روش تغییر پورت ssh در سیستم عامل Centos6.5 آشنا کنیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید و کاربردی باشد. با ما همراه باشید.

تغییر پورت ssh

تغییر پورت ssh

همزمان با گسترش جهان اینترنت ، نیاز به رعایت نکات امنیتی در حفظ امنیت سرور ارزش زیادتری می یابد. چراکه بد افزار ها و نرم افزارهای پنهـان بآسانی بر روی میلـیون ها کامپیوتر و سرور متصل به شبکه جهانی اینترنت جای می گیرند و کار های مخرب خود را از جمله ارسال اسپم و یا سرقت اطلاعات با ارزش شـروع می نمایند. با رعایت چند نکته ساده تا حدود خیلی بیشتری خواهید توانست از پیوستن سرور خود به این شبکه مخرب ممانعـت نمائید. یکـی از این نکات تغییر پورت پیش فرض داخل به سرور لینوکس می باشد، چرا که حملات بروت فورس ( Brute Force Attack ) برای نفوذ به سرور شما از پورت پیش فرض 22 بهره گیری می نمایند.

تغییر پورت ssh در سسیتم عامل سنت وی اس (CentOS):

ابتدا به کمک نرم افزار پیوتی ( Putty ) می بایست به سرور خود وصل شوید،
بصورت پیش فرض بر روی سرورهای تگراهاست ویرایشگر nano نصب است که در ویرایش فایل ها از طریق شل خواهید توانست خیلی سودمند واقع شود، در صورتیکه این ویرایشگر ( editor ) بر روی سرور شما نصب نیست، خواهید توانست از دستور پایین بهره گیری نمائید:

yum install vim-enhanced

برای تغییر پورت ssh می بایست فایل sshd_config را در سرور خود ویرایش نمایئد، برای این منظور خواهید توانست از دستور پایین بهره گیری نمائید:

vim /etc/ssh/sshd_config

پورت ssh برای سرور های لینوکس بصورت پیش فرض 22 می باشد، به این خاطر در فایل مربوطه شما خط پایین را مشاهده خواهید کرد:

#Port 22

حال می بایست عبارت مربوطه را به شرح پایین تغییر دهید:

#Port 965

برای خروج می بایست، پـس از فشردن کلید Esc عبارت wq: را تایپ نمائید. حال برای تکمیل مرحلـه ها باید دستور پایین را وارد نمائید:

service sshd restart

مراحل به اتمام رسید و با تغییر پورت دسترسی شما از طریق putty که قبلا با پورت 22 به آن وصل شده اید معلق می گـردد و ضـروری است برای داخل دوباره از شماره تازه به عنوان پورت داخل به سرور بهره گیری نمایئد.

خب دوستان به انتهای مقاله آموزشی روش تغییر پورت ssh در سیستم عامل Centos6.5 رسیدیم . از توجه و همراهی شما با این مطلب سپاسگزاریم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر در مورد سرور مجازی ترکیه و سرور مجازی سوئد کلیک کنید.