آموزش ساخت نیم سرور(name server) در ایرنیک

برخی از کاربران با ساخت نیم سرور(name server) در ایرنیک مشکل داشتن و به همین منظور در این پست قصد داریم به آموزش ساخت نیم سرور(name server) در ایرنیک برای شما کاربران عزیز بپردازیم. امیدواریم این مقاله مورد توجه شما قرار بگیرد. تا انتهای این مقاله ما را همراهی بفرمایید.

name server

name server

ساخت و یا تنظیم نیم سرور هم برای کاربرانی که از هاست اشتراکی  بهره گیری می نمایند و هم برای کاربرانی که سرور مجازی یا اختصاصی در اختیار دارند و هم برای نمایندگانی که می خواهند نیم سرور های انحصاری خود را داشته باشند مورد نیاز و حائز ارزش می باشد.

برای کاربران هاست اشتراکی، در حالتی که کاربر دامنه ی خود را در مرکز دیگری ثبت کرده و هاست خود را از Server.ir می گیرد و یا حالتی که دامنه و هاست را در بازه های وقتی متفاوتی خریداری نماید، می بایست وارد مدیریـت پنل مدیریت دامنه خود شده و 2 نیم سروری که مرتبط به هاست خود است (که این دو نیم سرور را Server.ir در ایمیلی که پـس از واریز صورتحساب برای کاربران فرستادن می شود ، به آن ها اعلام می نماید) را در جلوی دامنه ی خود قرار دهد، تا دامنه به هاست متصل گردد.

برای کاربرانی که از خدمات سرور مجازی و اختصاصی بهره گیری می نمایند، روش ساخت نیم سرور درمقاله ای جداگانه توضیح داده شده می باشد.

حال در این مقاله، نیت داریم روش ایجاد نیم سرور در سمت دامنه را آموزش دهیم.

همان گونه که در مقاله ی ذکرشده گفته شده است، در سمت دامنه می بایست 2 نیم سرور تهیه نمایید که روش ی تهیه این 2 نیم سرور در ایرنیک به این شکل خواهد بود :

  • ابتدا وارد سایت ایرنیک به نشانی nic.ir شده و صفحه ای که در شکل پایین مشاهده می نمایید نمایش داده می شود .
name server

name server

در این صفحه، همان گونه که در شکل معیـن شده است، تب دوم یعنی دامنه ها و سپس دامنه های من را گزینش می نمایید.

در صفحه ی بعد، اطلاعات داخل خود را وارد کرده و سپس وارد صفحه ای می شوید که همـه دامنه های .ir شما را در استـایل جدولی که در شکل پایین مشاهده می نمایید، نمایش خواهـد داد .

name server

name server

که دراین جدول، علاوه بر دامنه ها، مالـک امتیاز دامنه ها همراه با شناسه ایرنیک آن و ضمناً وضعیت، وقـت ثبت و انقضای دامنه و در انتها نیم سرور ست شده برای هر دامنه را بطور جداگانه نمایش خواهـد داد . در این قسمت، همان گونه که در شکل هم با رنگ قرمز معیـن شده است، در بخـش NS، کلیدی قرار داده شده می باشد که دامنه ای که می خواهید نیم سرور آن را تهیه نمایید را می بایست از این بخـش وارد شده و برروی این مورد کلیک نمایید.

در بخـش بعدی، وارد تنظیمات NS دامنه ی مورد نظـر می شوید، در این قسمـت مطابق شکل زیر، ابتدا دامنه ای که گزینش کرده اید، در بالای صفحه درج شده می باشد.

سپس به نکته ای که در پایین آن ذکر شده می باشد توجه نمایید، نکته برای وقتی است که شما می خواهید نیم سرور اختصاصی برای دامنه خود تهیه نمایید که همان گونه که در نکته و در مقاله ی قبلی ذکر شده است، می بایست در بخـش آی پی کارگزار، ip سرور خود را وارد نمایید.

name server

name server

در وسط صفحه، بخـش ساخت نیم سرور قرار داده شده می باشد که می بایست در بخـش اسم کارگزار، نیم سرور اختصاصی خود و یا نیم سرور کمپانـی میزبان وب خود را وارد کرده و در بخـش آی پی کارگزار، آی پی سرور خود را وارد نمایید. (لازم به ذکر است، همان گونه که در نکته بالا هم ذکر شد، فقط در وقتی که نیم سرور اختصاصی برای دامنه خود تهیه می نمایید، می بایست آی پی سرور خود را هم در بخـش آی پی کارگزار وارد نمایید، در مسائـل دیگر فقط نیم سرور های کمپانـی میزبان خدمات خود را در بخـش اسم کارگزار وارد کرده و در زیـر صفحه کلید اعمال را می فشارید)

در انتها پـس از وارد نمودن نیم سرور ها به منظور اعمال و ثبت تغییرات، می بایست پرسش محرمانه ای که در وقـت ایجاد شناسه ایرنیک مشـخص کرده را جـواب دهید و دکمه ی اعمال را در زیـر صفحه بزنید و سپس 4 ساعت صبر نمایید تا نیم سرور های تازه توسـط سیستم شناسایی شوند و سپس دامنه شما به محصول متصل می شود.

خب دوستان به انتهای مقاله آموزش ساخت نیم سرور(name server) در ایرنیک رسیدیم . از توجه و همراهی شا سپاسگزاریم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر درمورد سرور مجازی و سرور اختصاصی کلیک کنید