بهینه سازی سایت های وردپرس و کم شدن مصرف CPU سرور

در این پست قصد داریم به آموزش روش بهینه سازی سایت های وردپرس و کم شدن مصرف CPU سرور برای شما دوستان عزیز بپردازیم. همانطور که می دانید بهینه سازی سایت برای جلوگیری از بروز مشکلات ضروری است و در این مقاله سعی شده است که توضیحات کاملی در این زمینه ازائه شود. امیدواریم مقاله بهینه سازی سایت های وردپرس و کم شدن مصرف CPU سرور برای شما مفید و کاربردی باشد. با ما همراه باشید.

آیا اخیرا سرویس میزبانی اشتراکی شما به علـت اضافه استفاده منابع سرور (CPU و RAM) به حالت تعلیق در آمده ؟ آیا در زمان کار با وب سایت ورد پرس خود دائما با پیغام Service Unavailable مواجه می شوید ؟ …

بهینه سازی سایت

بهینه سازی سایت

آیا اخیرا سرویس میزبانی اشتراکی شما به علـت اضافه استفاده منابع سرور (CPU و RAM) به حالت تعلیق در آمده ؟ آیا در زمان کار با وب سایت ورد پرس خود دائما با پیغام Service Unavailable مواجه می شوید ؟ چنان چه مسائـل فوق برای شما نیز پیش آمده است، وب سایت شما در حال بهره گیری از مقدار بیشتری از CPU سرور می باشد، پس جهت مرتفع نمودن چنین مشکلی می بایست یک سرویس اختصاصی یا (VDS) ساخته نمایید تا در آن با محدودیتی برای استفاده CPU وجود نداشته باشد که طبعا هزینه بالاتری خواهد داشت و چنان چه که فکر می نمایید پرداخت هزینه بالا برای ساخته سرویس های VDS برای شما مقرون به صرفه نیست، می بایست اقدام به بهینه سازی وب سایت وردپرس خود نمایید تا مقدار استفاده آن از CPU سرور را کم شدن دهید.

1 – بهینه سازی دیتابیس

در بیشتر مواقع دیتابیس های مورد بهره گیری برای CMS وردپرس بی نظم و تکه تکه (fragmented) می شوند که این مقوله مرتبه اضافی را به سرور ارجاع می دهند. جهت از میـان بردن چنین مشکلی خواهید توانست از تابع Optimize در PHPMyAdmin برای جداول و Table های خود بهره گیری نمایید. این شیوه باعث کم شدن اضافه مرتبه در سرور می گردد.

2 – پاک یا غیر فعال نمودن پلاگین (Plugin) های غیر ضروری

توجه نمایید که هرچه تعداد پلاگین های مورد بهره گیری شما زیـادتر باشد، مقدار استفاده شما از CPU سرور نیز زیـادتر خواهد بود. ضمناً ضـروری به ذکر است که بعضـی از پلاگین ها با همدیـگر سازگاری کامل ندارند یا به درستی بهینه نشده اند و زیـادتر از حد معمول از منابع سرور بهره گیری می نمایند.در ادامه بعضـی از پلاگین های پر استفاده و ناسازگار شرح داده شده است :

پلاگین “مقالات مرتبط” (Related Posts):

تجربه نشان داده است که با پاک این پلاگین می توان استفاده وب سایت از CPU سرور را تا حد قابل توجهی کم شدن داد. طبعا شانس دارد این پرسش برای شما نیز به وجود بیاید که پلاگین مقالات مشابه چطور خواهـد توانست چنین مقدار بیشتری از منابع سرور را اشغال نماید . علـت آن کاملا معیـن است، چون هر مرتبه که یک پست یا مقاله در وب سایت لود می شود ، پلاگین مقالات مشابه در میـان همه برچسب ها (Tag) و دسته بندی ها  (Category) برای پیدا کردن مقالات مشابه به پست لود شده، پیدا کردن می کند که این پروسه مرتبه زیادی را روی سرور می گذارد. حالا تصور نمایید که وب سایت شما فقط 10 بازدید نمایـند ه داشته باشد و هر یک از آن ها نیز در حال خواندن یک مقاله باشند، پس عملیات پیدا کردن مقالات مشابه برای 10 مقاله به شیوه همزمان می بایست تکرار شوند. از این رو با صرف نظـر از اثر سودمند پلاگین Related post بر روی SEO، ناچاریم برای در دسترس بودن همیشگی وب سایت خود در میزبانی های اشتراکی، آن را پاک نماییم. ضمناً می توان از بعضـی از پلاگین های ثالث مثل Dhiti و LinkWithin نیز به عنوان جایگزین بهره گیری نمایید.

پلاگین های آمار بازدید

پلاگین هایی مثل Statpress مقدار بیشتری از منابع از سرور را استفاده می نمایند. این پلاگین های می بایست تک تک بازدیدنمایـند گان را ردیابی کرده و برای هریک از آن ها جداولی را در دیتابیس تهیه نمایـند . برای مثال وقتی که یک بازدیدنمایـند ه با وب سایت می آید، پلاگین مذکور اطلاعات مختـلفی مثل موقعیت جغرافیایی، آدرس ارجاع دهنده وی به سایت، واژگـان کلیدی پیدا کردن شده بوسیـله وی صفحات بازدید شده بوسیـله وی را ردیابی و ذخیره می نمایند.

به عنوان جایگزین چنین پلاگین هایی خواهید توانست از ابزارهای قدرتمند دیگری مثل Google Analytic یا پلاگین WordPress Jetpack   بهره گیری نمایید که استفاده بیشتری از منابع سرور ندارند.

به جز پلاگین های مذکور می بایست دقت نمایید که آیا به همـه پلاگین هایی که حالا نصب شده اند احتیاج دارید ؟

برای مثال :

–  چنان چه که Theme مورد بهره گیری شما امکانات مناسب برای بهینه سازی موتورهای پیدا کردن (SEO) دارد، در آن صورت دیگر نیازی به پلاگین های این چنینی (به ویژه پلاگین All-In-One-SEO Pack که استفاده فوق العاده بیشتری از CPU دارد) نخواهید داشت.

–  چنان چه که Permalink یا آدرس مهـم خود را تغییر نداده اید دیگر نیازی به پلاگین permalink redirect  نیز نخواهید داشت.

–  چنان چه که برنامه وقـت بندی برای بک آپ گرفتن از وب سایت خود ندارید ضرورتی برای بهره گیری از پلاگین های ساخته بک آپ وردپرس وجود ندارد.

به یاد داشته باشید که با پاک هر پلاگین در واقع از تعداد تقاضـای های PHP یا MySQL وب سایت خود نیز می کاهید.

3 –  بهره گیری از W3 Total Cache

با دقت به تجربیات مشابه در این زمینه، ثابت شده که هیچ یک از پلاگین های دیگر در حوزه Caching به خوبی W3 Total Cache کار نمی نمایـند . شما به آسانی خواهید توانست مسئولیت فشرده سازی CSS ها و کش نمودن سایـر المان ها را بدون هیچ زحمتی به W3 total Cache بسپارید.

توجه نمایید که موقعی عدم اطلاع از چگونگی انجام تنظیمات این افزونه، آن ها را به هم نزنید.

4 – عکس های وب سایت خود را برون سپاری ((Outsource)) نمایید.

برترین روش برای محاسبه عکس های در وب سایت های میزبانی شده در سرور های اشتراکی بیرون نمودن عکس های از سرور مربوطه و آپلود آن ها در یکـی از سرورهای ابری رایگان مثل Amazon S3 یا CDN است و تنظیم URL آن ها برای لود شدن در وب سایت می باشد. این کار باعث می گـردد تا مقدار مرتبه مصرفی CPU برای محاسبه و نمایش عکس های به مقدار چشم گیری کم شدن یابد.

5 – ایجاد رسانی همیشگی وردپرس، پلاگین ها و استـایل مورد استفاده

وردپرس، پلاگین ها و Theme مورد بهره گیری همیشه در هر بروزرسـانی مقادیری از حفره های امنیتی، مـوارد منطقی ، محاسباتی و Bug های ورژن های قبلی را برطرف می نمایند. بـعد هیچ گاه برای آپدیـت آن ها معطل ننمایید !

6 – بهره گیری از Theme مناسب

توجه نمایید که Theme  مورد بهره گیری شما موقعی بهینه نبودن نیز خواهـد توانست مرتبه اضافی بر CPU یا RAM سرور تحمیل نماید، پس پیش از گزینش هر Theme کوشش نمایید در اینترنت دربـاره آن پیدا کردن کرده و نظـر استفاده نمایـند گان آن را دربـاره روش بهره گیری آن از منابع سرور جویا شوید.

مسائـل شرح داده شده در بالا جزو تجربیات فردی نویسندگان و  تنها بعضـی از نکات مورد بهره گیری جهت کم شدن استفاده منابع سرور بوسیـله وردپرس و بهینه سازی آن بوده و در بعضـی از مواقع شانس دارد بازهم برای بهینه سازی کامل ضـروری نباشند. از این رو از شما خوانندگان عزیز دعوت می گـردد تا موقعی اطلاع از نکات ی که در این مقاله به آن اشاره نشده، آن را در بخـش نظـر ات درج کرده تا سایرین نیز توانایی بهره گیری از آن را داشته باشند.

خب دوستان به پایان مقاله آموزشی بهینه سازی سایت های وردپرس و کم شدن مصرف CPU سرور رسیدیم. برای دسترسی به مطالب تخصصی در زمینه سرور مجازی آلمان و سرور اختصاصی ایران کلیک نمایید.