ریستور کردن فایل های حجیم دیتابیس MySQL در ssh لینوکس

در این پست قصد داریم با آموزش ریستور کردن فایل های حجیم دیتابیس MySQL در ssh لینوکس در خدمت شما کاربران عزیز باشیم. امیدواریم مقاله ریستور کردن فایل های حجیم دیتابیس MySQL در ssh لینوکس مورد توجه شما قرار بگیرد و برایتان مفید و کاربردی باشد. با ما همراه باشید.

ریستور کردن فایل های حجیم دیتابیس MySQL

ریستور کردن فایل های حجیم دیتابیس MySQL

ریستور کردن فایل های دیتابیس پر حجم و بزرگ از طریق امکان ssh در سیستم عامل لینوکس سرور

یکـی از بزرگ ترین مـوارد مشتریانی که از هاست اشتراکی و میزبانی وب لینوکس به سرور مجازی یا سرور اختصاصی کوچ میکنند مساله ریستور کردن فایل های sql بزرگ و حجیم در MySQL سرور لینوکس می باشد. برنامه هایی مثل phpmyadmin یا MySQL  Dumper قادر به ذخیره سازی و ریستور کردن و بازیابی دیتابیس های بسیار بزرگ و حجیم نیستند و موقعی انتقال و ریستور کردن با آن ها همیشه شانس و تهدید بازیابی ناقص اطلاعات و آسیب دیدین دیتابیس وجود دارد .

ریستور کردن فایل های حجیم دیتابیس MySQL

ریستور کردن فایل های حجیم دیتابیس MySQL

 

همـچنین همیشه توانایی ریستور کردن بکاپ کامل یا Full Backup برای مشتـری سرور مجازی یا سرور اختصاصی میسر نیست . برای مثال فول بکاپ توسـط کنترل پنل cPanel تهیه شده می باشد ولی سرور مقصد از مدیریـت پنل دایرکت ادمین یا کلوکسو بهره گیری می کند . در این وضعیت هیچ راهی نمی بـاشد جز بهره گیری از دستورات و کامند های ssh در لینوکس . موقعی بهره گیری درست از این کامند ها و دستورات برای بازیابی و ریستور کردن فایل های MySQL و دیتابیس ، قادر خواهید بود به آسانـی فایل های MySQL با پسوند .sql و حجم های بالای ۱۵ و ۲۰ گیگ را در کمترین وقـت ممکن و بدون ارور و آسیب دیدن به اطلاعات بازیابی و ریستور نمایید .

قبل از انجام ریستور کردن دیتابیس توسـط دستورات لینوکس در مکان ssh ابتدا می بایست حد پارامتر max_allowed_packet را بر حسب حجم دیتابیس مورد نظـر تنظیم نمایید . برای تهیه تغییرات در این پارامتر می بایست فایل my.cnf در راه /etc/ را ادیت کرده و میزان مورد نظـر خود را وارد نمایید . سپس فایل را ذخیره کرده و سرویس MySQL را ریست نمایید .

حالا وارد کنترل پنل وب هاستینگ سرور خود شوید و یک دیتابیس تازه تهیه نمایید . سپس نام کاربری و کلمه گذر این دیتابیس تازه را ساخته و به آن اختصاص دهید . حالا از طریق ssh وارد فولدر و پوشه ای شوید که فایل .sql در آن واقع شده می باشد. با دستورات پایین اقدام به بازیابی و ریستور کردن این فایل .sql درون دیتابیس MySQL تهیـه شـده در مدیریـت پنل وب هاستینگ خود نمایید :

mysql -u dbuser -p  dbname < db.sql

با زدن کلید Enter سیستم عامل از شما رمز و کلمه گذر دیتابیس تهیـه شـده در مدیریـت پنل را میخواهد که با وارد کردن آن عملیات بازیابی و ریستور کردن دیتابیس شـروع میگردد . چنان چه به کلمه گذر MySQL Root Password دسترسی دارید خواهید توانست بدون نیاز به کلمه گذر و نام کاربری دیتابیس اقدام به بازیابی و ریستور کردن آن با یوزر root پایگاه داده MySQL نمایید :

mysql -u root -p  dbname < db.sql

خب دوستان با توجه به توضیحات بالا شما می توانید براحتی اقدام به ریستور کردن فایل های حجیم دیتابیس MySQL در ssh لینوکس نمایید. در ثورتی که در این زمینه نیاز به توضیحات بیشتری دارید می توانید از طریق قسمت تماس با در این سایت با ما در ارتباط باشید.