معرفی پروتکل مدیریت پیغام اینترنت ICMP

در پست های قبل دو پروتکل RTP و ICMP را بصورت مختصر خدمت شما ارائه دادیم . در این مطلب نیز قصد داریم به معرفی پروتکل مدیریت پیغام اینترنت ICMPICMP برای شما کاربران عزیز بپردازیم. امیدواریم مقاله معرفی پروتکل مدیریت پیغام اینترنت ICMP برای شما نیز مفید و کاربردی باشد. تا پایان این مطلب ما را همراهی بفرمایید.

معرفی پروتکل مدیریت پیغام اینترنت ICMP

معرفی پروتکل مدیریت پیغام اینترنت ICMP

Internet Control Message Protocol پروتکل مدیریـت پیغام اینترنت یا همـان ICMP یکـی از پروتکل های مهـم گروه پروتکل اینترنت می باشد که به وسیـله دیوایس های تحت شبکه مثل روتر برای نمایش ارور های پیغام های فرستادن شده بهره گیری می شود . ارور هایی مثل عدم برقراری اتصال به روتر یا همی باشد.

ICMP با پروتکل های فرستادن مثل TCP و UDP تفاوت دارد که در واقع برای تبادل اطلاعات میـان سیستم ها به کار نمی رود. پیغام های ICMP  به منظور تشخیص یا مدیریـت پروسه ها یا پیدا کردن ارور های Ip ، ارور های ICMP مستقیما به سورس آدرس Ip در پاکت پیغام مبدا می رود.ضروری می باشد که محتویات پیغام های ICMP بازرسی گـردد و در مواقع تهیه ارور پیغام مناسب نشان دهد . بیشـتر از شبکه های سودمنـد برپایه ICMP می باشند.

دستور  traceroute به این صورت می باشد که با انتقال دیتاگرام Ip توسـط یک رکورد ویژه  TTL و پیدا کردن به دنبال TTL ، ICMP  و پیغام  “Destination unreachable” در مواقعی نمایش داده می گـردد .

معرفی پروتکل مدیریت پیغام اینترنت ICMP

معرفی پروتکل مدیریت پیغام اینترنت ICMP

 

ساختار سگمنت ICMP

ICMP header پـس از IPv4 header می آید که با حسـاب پروتکل Ip معیـن می شود . همـه بسته های ICMP 8 بیت برای Header دارند و قسمـت هایی با حد های گوناگون دارد. 4 بیت ابتدایی همیشه ثابت می باشد ولی 4 بیت انتهایی به نوع بسته ICMP بستگی دارد .

معرفی پروتکل مدیریت پیغام اینترنت ICMP

معرفی پروتکل مدیریت پیغام اینترنت ICMP

پیغام ارور ICMP یک قسمـت داده ای دارد که حاوی هدر IPV4 است، به علاوه ی 8 بیت ابتدایی داده ی بسته ی IPv4 که موجـب ایجاد ارور شده می باشد. بعـد بسته ICMP به بسته ی IPv4 جدیدی کپسوله می شود . این پیغام به وسیـله هاست بهره گیری می گـردد تا پیغام را به فرآیند مناسب وصل نماید . چنان چه پروتکل سطح بالا از حسـاب های پورت ها بهره گیری نماید ، فرض بر این می باشد که در 64 بیت ابتدایی داده های مهـم دیتاگرام قرار می گیرد. ضمناً می توان از ICMP برای تهیه کانال پنهانی ارتباطی بهره گیری کرد. که این کانال ها به نام ICMP Tunnel مشهـور می باشند .

خب دوستان مقاله معرفی پروتکل مدیریت پیغام اینترنت ICMP نیز به پاان رسید. از توجه و همراهی شما سپاسگزاریم. اگر به اطلاعات جامعی در زمینه سرور مجازی و هاستینگ نیاز دارید مطالب تخصصی این سایت می تواند راهنمای مناسبی برای شما باشد .