معرفی ابزار Google Analytics

در این پست قصد داریم به معرفی ابزار Google Analytics برای شما کاربران عزیز بپردازیم. همان گونه که ممکن است برخی از شما بدانید یکی از بهترین و قدرتمند ترین ابزارهای تجزیه و تحلیل وبسایت در دنیا، ابزار Google Analytics می باشد که در اینجا بصورت مختصر و مفید این ابزار را توضیح خواهیم داد.

ابزار Google Analytics

ابزار Google Analytics

ابزار عرضه شده بوسیـله کمپانـی Google به نام Analytics  یک راه حل حرفه ای برای مدیریـت و مانیتور ترافیک وب سایت است که به شیوه رایگان انتشار داده شده و ابزارهای غنی و خیلی پرکاربردی را جهت مدیریـت ترافیک وب سایت و هم چنین جهت دادن به بازاریابی شما در اختیارتان قرار می دهد. این سرویس گوگل در واقع بوسیـله مجموعه نرم افزاری Urchine  تولید شده بود که پـس ها کمپانـی Google با خرید موسسه Urchine آغاز به گسترش و کامل نمودن ابزار تحلیلی آن نمود و سپس در سـال 2005 نام آن را نیز به Google Analytics   تغییر داد. این کمپانـی در اوایل عرضه این محصول، به علـت تقاضـای های بالا ، آن را برای عموم ارائـه نکرده بود و با یک سیستم قرعه کشی از میـان اشخـاص ثبت نام شده ، نسبت به عرضه سرویس خود به آن ها به شیوه محدود اقدام می نمود. پـس ها در اواخر آگوست سـال 2006 این کمپانـی اعلام نمـود که سرویس Analytics خود را برای عموم به شیوه رایگان عرضه می نماید.

ابزار Google Analytics

ابزار Google Analytics

به کمک Google Analytics خواهید توانست  تبلیغات وب سایت خود را با هدف کرده و دقیقا آگاه باشید که وب سایت شما زیـادتر دارای چه مخاطبانی از چه نقطه جغرافیایی می باشد.

برای اکثر کمپانـی های حرفه ای بهره گیری از راه حل Google Analytics برای تحلیل و مدیریـت ترافیک وب سایت خود یک امر لازم و ضـروری و با ارزش می باشد. حتی چنان چه که سازمان شما مسئولیت مدیریت و اداره صد های وب سایت را نیز داشته باشد، باز هم ابزار Google Analytics با عرضه راه حل های تحلیلی و کنترلی مناسب همیشه باعث صرفه جویی های قابل توجهی در هزینه و وقـت می شود . گزارشی نشان می دهد  که 57% از 10،000 وب سایت محبوب دنیا از ابزار Google Analytics برای تحلیل بازدیدنمایـند گان و ضمناً عرضه راه حل های تازه برای پربازدیدتر کردن وب سایت خود بهره گیری می نمایند.

روش کار Google Analytics

Google Analytics  از First-party Cookie ها و ضمناً کد های Page Tag که  Google Analytics Tracking Code (GATC) نام دارند و از نوع  Javascript می باشند برای جمع آوری اطلاعات دربـاره بازدیدنمایـند گان وب سایت شما بهره گیری می کند . در واقع با فعال نمودن دستورات مورد بهره گیری برای ردیابی در وب سایت خود، روبات های گوگل را قادر خواهید تهیه تا بتوانند تک به تک صفحات وب سایت شما را مشاهده کرده و همه اطلاعات ضـروری دربـاره بازدیدنمایـند گان آن ها را در اختیارتان قرار دهند. این ابزار ضمناً خواهـد توانست گزارش جامعی را دربـاره تبلیغات وب سایت شما عرضه نماید .ضمناً قادر هست به طور ناشناس رفتار بازدیدنمایـند گان را در وب سایت شما تحت نظـر دریافت کند و اطلاعاتی را مثل محل زندگـی بازدیدنمایـند ه، کارها و لینک های بازدید شده بوسیـله وی در وب سایت، و هر نوع کار دیگر آن ها را جمع آوری و به شما عرضه دهد.

از دیگر اقسام گزارشات قابل عرضه بوسیـله Google Analytics می توان به ردیابی بازدیدنمایـند گانی که از تلفن همراه برای مشاهده وب سایت شما بهره گیری کرده اند، ثبت اطلاعات مربوطه که بازدیدنمایـند گان شما چه مقدار از تکنولوژی هایی مثل Ajax ، Flash و … بهره گیری کردند، و ضمناً جزئیات کار بازدیدنمایـند گان اشاره نمود.شما ضمناً قادرخواهید بود تا گزارش جدیدی با فرمت تازه ای را تنظیم و سفارش سازید.

علاوه برگزارشهای فوق یکـی از برترین امکانات این ابزار، عرضه گزارش کاملا تصویری از تعداد بازدید های وب سایت شما به تفکیک فایل می باشد.

ابزار Google Analytics

ابزار Google Analytics

 

همه اطلاعات فوق به آسانـی و با انجام چندین وهله ساده در یک محیط کاربری گرافیکـی و قابل درک قابل جمع آوری می باشند. عملکرد Google Analytics  هیچ گونه مساله و یا مرتبه اضافی ترافیکـی را در وب سایت شما به وجود نمی آورد و ضمناً احتیاجی به نصب فایل های اضافی در فضای میزبانی خود ندارید.

بعضـی از ابزارهای مرورگر مثل ابزار Ad Block  و  یا No Script مرورگر Firefox مانع کارکردن کد های GATC برای ردیابی بعضـی از بازدیدنمایـند گان می گردد. ضمناً بعضـی از نرم افزارهای خصوصی سازی شبکه مثل Tor آدرس IP بازدیدنمایـند ه را به یک آدرس غیرواقعی تغییر می دهد و این امر باعث ایجاد غلط در آمار های جغرافیایی ثبت شده بوسیـله Google Analytics می گردد.

علاوه بر محدودیت های فوق نیز در بعضـی مسائـل شانس دارد بعضـی از بازدیدنمایـند گان از مرورگری بهره گیری نمایـند که از Javascript  حمایت نکند و یا به شیوه دستی آن را غیرعـادی کرده باشند که این مقوله نیز باعث نداشتن ثبت شدن اطلاعات آن ها بوسیـله google Analytics  می گردد. ولی همه محدودیت های فوق باز هم مانع نمی گـردد که از چنین ابزار فوق العاده ای برای تحلیل وب سایت خود بهره گیری ننمایید ، چون با وجود درصد غلط ات در محاسبه و تحلیل بازدیدنمایـند گان، کماکان ابزار تحلیلی گوگل، ابزاری قدرتمند و هوشمند می باشد.

خب دوستان عزیز به پایان مقاله آموزشی معرفی ابزار Google Analytics  رسیدیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. در صورتی که به مباحث سرور اختصاصی و سرور مجازی نیاز دارید پیشنهاد می کنیم که سایر مقالات این سایت را مشاهده نمایید. از توجه و همراهی شما سپاسگزاریم.