آشنایی با دستورات مخرب در لینوکس

در این مقاله می خواهیم شما کاربران عزیز را با دستورات مخرب در لینوکس آشنا کنیم. امیدواریم مقاله آشنایی با دستورات مخرب در لینوکس برای شما مفید و کاربردی باشد. با ما همراه باشید.

دستورات مخرب در لینوکس

دستورات مخرب در لینوکس

به عنوان یک کاربر لینوکس، احتمالا مقالات و آموزش های آنلاین را پیدا کردن مینمایید تا روش بهره گیری از ترمینال برای انجام بعضـی از دستورات را بیاموزید. در حالی که بیشتر این دستورات بی زیان می باشند و می توانند بطور سازنده ای به شما کمک کنند ، ولی بعضـی از دستورات مرگبار بوده و می توانند کل سیستم شما را نابود کنند.

بعضـی از دستورات لینوکس که هیچوقت نباید اجرا گـردد را مورد بررسی قرار می دهیم.

توجه: این دستورات واقعا ضرردار می باشند ، بـعد لطفا بر روی سیستم لینوکس خود از آنان بهره گیری ننمایید .

دستورات مخرب در لینوکس عبارتند از:

حذف مسائـل قابل بازگشت

rm -rf /

1rm -rf /

این دستور با عملکرد واقعا آسان به عنوان یکـی از مخرب ترین دستورات لینوکس شناخته شده و باعث پاک اجباری(rm) همـه فایل ها و پوشه های قابل بازگشت (-rf) در دایرکتوری روت (/) سیستم لینوکس شما می شود . زمانـی که همـه فایل های موجود در دایرکتوری روت پاک شود، هیچ راهی وجود ندارد که شما بتوانید سیستم لینوکس خود را مرتبه دیگر بوت نمایید .

دستورات مخرب در لینوکس

دستورات مخرب در لینوکس

ضمناً مد نظر داشته باشید که دستور فوق احتمال دارد در ساختـار های دیگری مثل rm -rf * یا rm –rf نوشته شود. پس همیشه مراقب بهره گیری از دستوراتی که حاوی rm می باشند باشید .

 

Fork Bomb

:(){ :|: & };:

1:(){ :|: & };:

این دستور عجیب مثل یک دستور به نظـر نمی آید و عملکرد آن مثل یک ویروس می باشد که بی وقفه از خود رونوشـت تهیه می کند ، در سرانجام به عنوان Fork Bomb شناخته شده می باشد. این تابع shell سریع همـه منابع سیستم تان مثل CPU، حافظه و غیره را می رباید و در سرانجام شانس دارد باعث از دست رفتن اطلاعات شود. پس هیچوقت از این دستور و یا هر دستور عجیب و همانـند دیگری بهره گیری نمایید .

دستورات مخرب در لینوکس

دستورات مخرب در لینوکس

 

انتقال به مکانی نامشخص

mv ~ /dev/null

1mv ~ /dev/null

عملکرد این دستور خیلی بسیار آسان می باشد ، محتویات پوشه home شما (~) را به پوشه /dev/null منتقل (MV) می کند . به نظـر می رسد که بی تهدید باشد ولی در واقع هیچ پوشه ای به نام “null” وجود ندارد، و این بدان معناست که شما همـه فایل ها و پوشه های خود را به هیچستان منتقل کرده و پایه ا همـه فایل ها را به شیوه غیر قابل بازگشت از میـان میبرید.

 

فرمت هارد درایو

mkfs.ext3 /dev/sda

1mkfs.ext3 /dev/sda

این دستور در واقع یک فاجعه ای می باشد که کل هارد شما را فرمت می کند و آن را با فایل سیستمی ext3 تازه جایگزین می کند . زمانـی که دستور اجرا شود، همـه اطلاعات شما بطور غیر قابل بازگشت از میـان می رود. پس هیچوقت این دستور و یا هر دستور مشکوک دیگر که حاوی هارد (SDA) باشد را اجرا ننمایید .

 

فرمان خروجی بطور مستقیم به هارد

any-command > /dev/sda

1any-command > /dev/sda

این دستور خیلی آسان می باشد. هر دستوری که شما اجرا مینمایید (به جای”any-command “) داده های خروجی را به جای همـه فایل ها و پوشه ها، در اولیـن هارد دیسک شما رایت می کند . این به نوبه خود باعث تخریب کل فایل های سیستمی شما می شود . زمانـی که این دستور اجرا شود، قادر به بوت کردن سیستم لینوکس خود نخواهید بود و شانس دارد اطلاعات خود را بطور غیر قابل بازگشت از دست بدهید.

نکته پایانی

بهره گیری از خط فرمان خیلی جذاب می باشد اما نبایستی همـه دستوراتی که از اینترنت پیدا شده ، کورکورانه اجرا شود. یک دستور آسان ضـروری است تا کل سیستم شما را از میـان ببرد. پس همیشه دقت کنید فقط دستورات عرضه شده توسـط سایت های معتبر و قابل اعتماد را اجرا نمایید . برترین راه این می باشد که خودتان پیش از انجام دستور دربـاره عملکرد هر دستور و آثار آن پژوهش نمایید.

خب دوستان به انتهای مقاله آموزشی آشنایی با دستورات مخرب در لینوکس رسیدیم . از توجه شما سپاسگزاریم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر درمورد روش ایجاد سرور مجازی در لینوکس و سرور اختصاصی کلیک کنید.